Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решението за двата нови реактора в Козлодуй е дадено на съд

6 коментара
Решението за реакторите по технологията AP-1000 на "Уестингхаус" е пратено в съда, сн. БГНЕС

Решението на правителството от миналия октомври, с което се дава зелена светлина за изграждането на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", е обжалвано пред Върховния административен съд с аргумента, че то нарушава Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ), няма анализи за безопасността, икономическата, социалната и екологичната целесъобразност на проекта и не са проведени обществени обсъждания на това намерение.

Претенциите на Петър Пенчев, зам.-председател на Национално движение "Екогласност" и Петър Кърджилов, специалист по комуникация при рискове и кризи, член на управителния борд на международната организация за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch и на Съюза на учените в България са приети от съда и по казуса е образувано дело. Тезата на жалбоподателите се защитава от адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", съобщи сайтът Actualno.com в петък.

Оспорваното решение на Министерския съвет възлага на министъра на енергетиката да предприеме действия по изграждането на VІІ блок на нова площадка на АЕЦ "Козлодуй" по американската технология АР-1000. Това става въз основа на доклад на министъра, който обаче не е публичен, а освен това не е бил предоставен на жалбоподателите, след като са го поискали по Закона за достъп до обществена информация.

Какво пише в този доклад и каква е обосновката му от решението не става ясно, но правителството възлага на енергийния министър да проведе процедура за избор на изпълнител на строежа на двата блока от проектирането му до въвеждане в експлоатация, 500 млн. лв. от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) да се внесат в капитала на проектната компания "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности", както и да търси заеми за финансирането на проекта. По първите две точки работата е свършена. Министърът обаче е трябвало също така да внесе това решение на кабинета за одобрение в парламента, което според жалбоподателите не е направено.

През декември 2023 г. обаче парламентът взе решение, с което задължи енергийния министър да осигури за построяването на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" до 1.5 млрд. лв. от БЕХ и евентуалните приходи от сделка с Украйна за оборудването за прекратената АЕЦ "Белене", както и да спазва график за изграждането на първия от два нови реактора и въвеждането му в експлоатация до края на 2034 г. Гласуването на депутатите реално покрива и доразвива решението на правителството, но е въпрос на юридическо тълкувание дали е спазен законът.

Липсващи доклади и анализи

Друга претенция на жалбоподателите е, че министърът на енергетиката не е изготвил доклад за VІІІ блок, каквото е изискването на правителственото решение. В него обаче няма срок, а засега реално са предприети единствено действия, които не са обвързани със законови разпоредби.

Всъщност на 25 октомври Министерският съвет взема решене от две точки. Едната е за одобряване на строежа на VІІ блок по същество и докладът за него описва извършените дейности от предходни години за изготвената екооценка на площадката и одобрението ѝ от Агенцията за ядрено регулиране, обясниха от Министерството на енергетиката пред Mediapool. За този реактор е провеждано и обществено обсъждане.

За втория блок кабинетът не е взел окончателно решение за строежа на двата нови реактора, каквото е изискването на Закона за безопасно използване на ядрената енергия, и това би трябвало да стане едва следващото лято, когато са готови всички анализи и оценки и трябва да се вземе и инвестиционно решение за това от "АЕЦ Козлодуй Нови Мощности". От ведомството твърдят, че вече са подадени документи за изготвяне на оценката за въздействие върху околната среда на новите реактори, а другите действия са били забавени заради приемането на поправките в ЗБИЯЕ, променящи в известна степен процедурите по подготовката на ядрени проекти. Така или иначе обаче за всичко това вървят разходи, чийто размер към момента не е ясен.

В края на февруари от екоорганизацията "За Земята" отбелязаха, че според ЗБИЯЕ Министерският съвет решава да се строи ядрена централа след изготвени оценки за ядрената безопасност и въздействието върху околната среда, социално икономически анализ и план за управление на радиоактивните отпадъци от новите мощности. Също така трябва да се проведе обществено обсъждане както в Козлодуй, така и в отсрещна Румъния, тъй като стана въпрос за проект с трансгранично влияние.

Нищо от това не е направено, отбелязва се в жалбата и на Пенчев и Кърджилов, но за VІІ блок това не е вярно, а за VІІІ блок няма правителствено решение по същество.

Кърджилов припомня приетите по предложение на председателя на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев от ГЕРБ поправки в ЗБИЯЕ, според които принципното съгласие на Министерския съвет за строеж на ядрена централа ще е достатъчно за старт на лицензите по проекта, екооценката и тази за ядрената безопасност, както и за икономическия анализ.

Оспорвани законови облекчения

Според адвокат Кашъмов така отпада изискването да се изготвят тези оценки и да се провежда обществено обсъждане.

"Тази мрачна законодателна инициатива, която може да обвърже България и хората с отработено ядрено гориво и радоактивни отпадъци с живот милиони години, без гаранции, че ще се извозват другаде, освен в Русия, бие по непрозрачност дори законодателните акции от времето на ГЕРБ и Обединени патриоти в периода 2017 – 2021 г.", коментира Кашъмов, цитиран от изданието "Сега".

Все още няма насрочена дата за делото, на което върховните съдии ще разгледат жалбата срещу начина, по който започва да се реализира крупният енергиен проект за нови ядрени блокове, оценяван ориентировъчно от министъра на енергетиката Румен Радев на 14 млрд. долара. Цената обаче ще зависи от офертата на южнокорейската "Хюндай", с която парламентът натовари правителството за преговаря за фиксирана цена и срок за изграждане на двата реактора, както и от техническото предложение на "Уестингхаус". Срокът за цената на "Хюндай" е 15 април 2024 г. , като компанията трябва да осигури финансиране на същата стойност. Някъде по същото време би трябвало да е готов и докладът на "Уестингхаус" за тяхната цена. Двете оферти ще формират стойността на блоковете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #6
    Отговор на коментар #2

    Не са сателит на БКП, а създадени от филиала на КГБ у нас ДС. Малко след това шеф на наследника на КГБ става Путин.

  2. rusonefil
    #5

    Това eкогласност, зелени и прочее отдавна са осветени кото руски лакеи. Нещастници. Ще напълнят гушата на някой адвокат ще изхарчат руските пари и толкоз.

  3. rusonefil
    #4
    Отговор на коментар #3

    Смешен руски боклук. Цял свят ви знае колко леви ръце имате руснаците и учениците им тук. Ти ли ще ни обясняваш за спазване на изискванията?

  4. magda.shishkova
    #3

    Правилно са го дали на съд. Не се прави казаница ,а АЕЦ, която е изключително полезна и в същото време и много опасна ако не се спават всички изисквания за такова строителство. Да ви напомня , че АЕЦ Козлодуй е строена от наши строителни обединения имали сме всички специалности.

  5. Калико Джо
    #2

    Екогласност не са ли сателит на БСП още от времето на Слабаков и Гайтанджиев? Иначе, и аз съм ЗА да има прозрачност при решенията.

  6. badabum
    #1

    Всички зелени, еко и био господа и госпожи защо не се усамотят някъде и да си съществуват в 10 - век природосъобразно без енергетика, инфраструктура и индустрия. Без топла вода, отопление и телевизия. Аз лично искам да живея в България с развита индустрия, АЕЦ и по възможност да пътувам до Гърция по магистрала през Кресна, без риск за живота си (дори с цената на загуба на няколко зеленокрили пеперуди) и да карам ски на Банско с втори лифт и повече писти....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.