Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия не е правила списък за Прага

0 коментара

Германия няма изготвен списък със страни кандидатки, които да обхване разширението на НАТО в Прага, декларира пред президента Петър Стоянов зам.председателят на парламентарната фракция на ГСДП в Бундестага Гернот Ерлер.

Решението в Прага през ноември тази година ще бъде взето по политическа целесъобразност, разширението на НАТО няма да бъде на гърба, във вреда на България. При разширяването на ЕС няма да има "Балкански пакет", който да изолира страната ни. Тези послания предаде на българския държавен глава Гернот Ерлер по време на срещата между двамата на "Дондуков"2.

Ерлер изразил съжаление пред Стоянов, че не успял да попречи на някои депутати от управляващата в Германия ГСДП да направят списък със страни, които ще получат покана за НАТО при предстоящото разширение през ноември. Самата държава нямала такъв списък и той бил само лично мнение на тези депутати. Думите на Ерлер се отнасят до изразеното неотдавна мнение на неговия съпартиец, германския социалдемократ Маркус Мекел, който посочи 2005 г. като срок за влизането на България и Румъния в НАТО.

Според Ерлер България е направила много за членството си в НАТО и предстоящото решение на пакта в Прага "няма да бъде на гърба", във вреда на страната ни. Той смята, че Алиансът трябва да излезе с единно становище за разширението си и да не бъде повторена ситуацията от Мадрид 1997 г., когато част от страните-членки на НАТО фаворизираха част от страните -кандидатки.

По отношение на ЕС, на срещата Ерлер изразил безпокойство, че български официални представители със свои изявления създават впечатление, че разширяването на ЕС зависи единствено от европейската воля. Това би могло да породи голямо разочарование в момента, в който се разбере, че реално критериите за членство не се изпълняват. Ерлер обаче не визирал директно имена на български политици, според Димитър Цанчев, външнополитическият секретар на Стоянов.

Пред госта Петър Стоянов подчертал, че е от особена важност от ЕС да идват "положителни психологически сигнали", които да окуражават изпълнението на критериите за членство. Формулата "10+2" означава да се отблъсват инвеститори, заявил Стоянов и изразил безпокойството си България да не остане затворена в "Балкански клуб". Ерлер отговорил, че приятелите на България в Германия били неприятно изненадани от формулата "10+2". Нямало да има "Балкански пакет" или Балкански клуб, в който да бъдат изолирани страните от региона при предстоящото разширение на ЕС, успокоил Ерлер своя домакин. По думите му стожерите на това разширение са два - Пактът за стабилност и работата по обединяване на процесите по асоцииране и стабилизация.

"Искрено се надявам, че Германия ще продължи да играе ролята на мотор за разширяването на Европейския съюз - нещо, което за нас българите, е изключително важно", бяха едни от първите думи, с които Петър Стоянов посрещна госта си от Германия.

Пред журналисти Ерлер заяви, че съзнателно е избрал датата на своето посещение, за да се види със Стоянов докато е още действащ президент. Той изказал благодарност на българския държавен глава за направеното лично от него за българо-германските отношения. Стоянов спечелил много симпатии за България по света през един труден за страната период и се наложи като личност на стабилността, смята социалдемократът Ерлер. Президентският вот не бил оценка лично за Стоянов и за неговата успешна дейност, а резултат от други събития в България, казал Ерлер по време на срещата.

Той споделил със Стоянов, че в Германия било практика бивши президенти да вземат отношение по значими обществени въпроси, "споделяйки често нелицеприятни мнения". "Една подобна роля на Петър Стоянов би била от изключително голямо полза за бъдещата българска политика", препоръча Ерлер. Той каза, че е чудесно за България, ако тримата български президенти Желев, Стоянов и Първанов се съветват по важни за България въпроси.

"Това би бил един изключително положителен пример за страната, където политическите промени често водят до смени, изолиране и отстраняване на можещи и знаещи хора, отказвайки се от техния принос", подчерта Ерлер пред журналисти. Той смята, че и в бъдеще Стоянов ще играе роля във взаимоотношенията между България и Германия.

След разговора със Стоянов, Ерлер отпътува за Белград за среща със сръбския премиер Зоран Джинджич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.