Горната палата на германския парламент – Бундесрата, е гласувала против законопроект за подземното съхранение на въглеродния двуокис, отделян от въглищните електроцентрали, съобщи Дойче веле. Това, което е смутило Бундесрата, е, че федералните провинции могат да отказват да съхраняват парниковия газ на своя територия.
Законопроектът предвиждаше до 2017 г. да се направят изпитания на технологията CCS (Carbon Capture and Storage), която позволява да се улавя отделяният от въглищните електроцентрали СО2 и да се съхранява в специални хранилища, а след това да се инжектира под земята. По данни на Дойче веле подходящи за такива съоръжения са геологически структури, разположени основно на територията на Северна Германия. Такива са провинциите Шлезвиг-Холщайн, Брандербург и Долна Саксония.
Много от федералните провинции обаче са против правителствената инициатива, тъй като се опасяват, че инжектирания в земните недра газ може да има вредно влияние върху подземните води, а също и върху здравето на хората и животните. Активен противник на проектозакона е екоорганизацията “Грийнпийст“
Ако Германия не успее да приеме законопроекта, това може да доведе до провала на договор на правителството за строеж на експериментална 250 МВ въглищна електроцентрала в Брандербург с технология за улавяне на отделяните въглеродни газове, чиято стойност е половин милиард евро.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=F2CF0A8B5D96427D890BCDB5B0880B33?idMat=61272
''обнараодвано'' :(
БЪДЕТЕ ПРОКЛЕТИ!-(президент-премиер-министерски съвет-депутати)!
АНАТЕМА
този закон бе приет без задължителните (разбирайте-никакви)! консултации с обществеността, което всъщност е законово нарушение!.
престъпници!.
В този репортаж се казва ОТЧЕТЛИВО и ЯСНО, макар и за кратко, че вредните емисии, (на СО2) в България са под изискваното ниво!...т.е
няма абсолютно никаква нужда …
от технология за съхранение на СО2 в България!...НО!!! ние ''ТРЯБВА'' да се включим,за да помогнем на света, когато разбирате ли ТЕ ПЕЧЕЛЯТ ПАРИ!, ние да им съхраняваме СО2-то в нашите земни недра!!! ...
Ще се превръщаме в СМЕТИЩЕТО на Европа ние! то не бяха ядрените отпадъци (отработеното радиоактивно гориво на ЕС)! ,то не са СО2,то не е ЧУДО!!!
сега остава да вдигнат и забраната и за шистовия газ и ще цъфнем та ще вържем!...
ВСИЧКО Е ТОЧНО!
всичко е по план.
само гледайте ...
НАРОДА Е ПРИСПАН! умишлено.
http://bnt.bg/bg/news/view/62806/zelena_svetlina_bylgarija_namaljava_vrednite_emisii
БРАВО НА ГЕРМАНИЯ! ТАМ СЕ МИСЛИ, ПРЕДИ ДА СЕ ВЗЕМАТ РЕШЕНИЯ. Отстраняването на един проблем в част от околната среда не означава, че проблемът е решен, защото се пораждат нови проблеми в други части от околната среда.
Ааа ние сме ербап и ще приемем изграждането на такива складове. Със сигурност ще ни поъупат по рамото.
Такава идея може да роди само човешкия гений! Да помпаш под земята храната за дърветата, а в същото време да ги изсичаш поголовно в световен мащаб.
В Германия се страхуват от въглеродния диоксид да не би да отрови водата им, а при нас ще дават разрешение да проучват наличието на шистов газ с инжектиране на земята с много химикали. Защо ще проучвате? Естествено е следващата стъпка да бъде и разрешението за добив.