Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия планира забрана на ″късите″ продажби за всички акции

5 коментара

Германското правителство реши да разшири забраната за необезпечени продажби на дългови инструменти, съобщи Ройтерс. Предвижда се забрана на "късите" продажби за акциите на всички компании, търгувани на фондовите борси в страната.

Берлин първоначално забрани късите продажби на акции на десетте най-големи банки и застрахователи в страната, държавни облигации и свързаните към тях застраховки срещу фалит.

Рестрикциите, които трябва да минат на одобрение през двете камари на парламента, са част от кампанията на Берлин за борба с борсовите спекуланти, които, според германското правителство, са в основата на дълговата криза в еврозоната. Очаква се тази и други мерки да бъдат обсъдени на срещата на Г-20 през юли.

Едностранното решение на Берлин за частична забрана на необезпечената търговия "на късо" от миналия месец предизвика трус на финансовите пазари и реакция от страна на някои традиционни партньори на страната.

При късите продажби инвеститорите заемат финансов актив от своя брокер и го продават, залагайки на това, че цената му ще падне. След това го купуват отново, за да го върнат на продавача и да приберат печалбата от разликата при покупко-продажбата.

Забраната на Германия се отнася за "голите" къси продажби, при които продавачите дори не заемат активи, така че залагането е неограничено.

За момента не съществува съгласие между пазарните регулатори на страните от Европейския съюз за налагането на обща забрана по модела на приетите в Германия мерки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Крум С.
    #6

    В статията се обясняв, че лошите спекуланти продавали ценни книжа, които ги нямали още, за да може после, като им падне цената, да ги купят на ниска цена и така да си напълнят алчните гуши с парички. Късите продажби са част от нормалната търговия. Един търговец може да се споразумее с клиент да му достави дадена стока след определено време на точно определена цена. При това не е необходимо търговецът да притежава в момента тази стока. Би могло например Мерцедес да се споразумее сега с фирма, занимаваща

  2. Amerikanec
    #5

    Krum dobre e objasnil po-dolu, ama edin prizrak oshe brodi li brodi iz Evropa ... samo dyzhaven soializym, mizeria i opashki zaslujavate.

  3. sami
    #3

    знаят всичко. За да се предприеме такава драстична мярка, значи здравата глава не е толкова здрава, както апропо се оказа в американския сценарий. Нормалната логика на пазара е следната - има стоки (услуги) - има и пари. Нормалното е парите да са в банките, а стоките (услугите) да са в бизнеса, когато бизнеса има нужда от пари да ползва банките и т.н. Това обаче е прекалено просто и прозрачно, ето защо през миналия век някой тарикат се сети, че могат да се печатат хартийки, които да се разменят за

  4. В. Григоров
    #2

    Ама правителствата не само не са борсови специалисти, а и мандата и ресурса не им позволява да се включат в играта. А играта е както при децата - седят то двете страни на дъската-люлка и се люшкат. Изведнъж скоччи по средата един бабаит и разлюлява по-силно и по-силно... и понеже децата не се сещат на време да скочат от люлката, често си тръгнат с (най-малко) ожулено коляно и лакет...

  5. Крум С.
    #1

    Доколкото съм разбрал, сегашните финансови проблеми в Европа се дължат не на борсовите търговци, а на правителствата на някои страни, които са харчели продължително време повече, отколкото са имали. За да могат да правят това, те са били подпомагани от други правителства, които са им осигурявали парите за харчене.Сегашната финансова криза е външна проява на порочните действия на тези правителства. Ако някой търси истинско лечение, трябва да се постарае да отстрани причината за болестта, а не само

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.