Германия премина през Гърция с маршова стъпка

15 коментара

Германия победи с 4:2 Гърция в един от символните сблъсъци на Европейското първенство. Мачът между най-богатите и най-бедните в еврозоната премина под пълната диктовка на Бундестима. След сравнително равностойни първи десетина минути, германците превключиха на по-висока предавка и натиснаха гърците в тяхната половина на терена.

Елините показаха, че подобно развитие на играта е също и по техния вкус, а бързите контраатаки на синьо-белите загатваха за начина, по който Гърция стана европейски шампион преди 8 години.

Германия обаче не показа намек, че може да подцени дори и за момент своя съперник. Първият гол за германците падна в 39-та минута. Негов автор бе капитанът Филип Лаам, който не остави никакъв шанс на гръцкия вратар със страхотен шут от 20 метра.

При резултат 1:0 дойде края на първото полувреме. Втората част обаче започна под знака на брилянтна контраатака на Гърция, която доведе до изравняване. Топката бе докарана от наказателно поле на Гърция до мрежата на германците за под 10 секунди с 2 паса. Автор на гола бе звездата на синьо-белите Йоргос Самарас.

Германия обаче бързо показа, че това развитие на мача е по-скоро случайно. В 61-ата Сами Кедира отново изведе Германия напред с красиво воле. В 68-ата Мирослав Клозе вкара за 3:1 след грешка на гръцкия вратар при центриране. В 74-ата минута Марко Ройс направи 4:1 с красив шут, който намери горната греда на вратата. В 89-ата минута Димитрис Салпингидис отбеляза от дузпа втория гол за Гърция - от дузпа.

Германия на полуфинала срещу победителя от мача Англия-Италия.

”Това е едно изключително представяне на отбора - да бъде за четвърти пореден път на полуфинал на големи първенства. Имаме спечелени последователно 15 официални мача. Ние сме най-младият отбор на турнира, тимът ни има изключителен потенциал. Несъмнено заслужавахме тази победа. Гърция успя да вкара два гола с едно положение. Успяхме да запазим спокойствие. В някои моменти губехме много лесно топката, но очевидно доминирахме в мача", коментира треньорът на Германия Йоаким Льов.

” Преди всичко искам да поздравя отбора на Германия. Германците играха много добре и заслужиха победата. Вторият им гол ни отряза крилете. Ако погледнем целия турнир, трябва да отбележа страстта и сърцето, които влагахме в нашите мачове. Ще се опитам в тренировките да коригирам някои дребни грешки, за да бъдем още по-добри, когато започнат квалификациите за Мондиал 2014", коментира от своя страна треньорът на Гърция Фернандо Сантош.