Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия търси възможност да експроприира доставчици на енергия

3 коментара
Германия търси възможност да експроприира доставчици на енергия

Германското правителство иска да се сдобие със законова възможност да поема контрола над доставчици на енергия и дори да ги експроприира, за да гарантира сигурността на снабдяването на фона на конфликта с Русия. Това гласи проектозакон, с който се е запознала АФП.

"Незаконното нахлуване на Русия в Украйна влоши и без това напрегнатата ситуация на енергийните пазари", посочва министерството на икономиката в проекта. За да се гарантират доставките, в него се предвижда възможност да бъде поет контролът над компании, част от "критични" инфраструктури, а като крайна мярка - възможността за експроприация.

Текстът е насочен, без да ги назовава изрично, към многобройните филиали в Германия на руските гиганти "Газпром" и "Роснефт", които играят ключова роля в съхранението и дистрибуцията на петрол и газ в цялата страна, отбелязва АФП.

Освен това правителството иска да може в някои случаи да принуждава компании, на които е назначен синдик, да изпълняват договорите си за доставка на енергия.

Законът, подготвен от министерството на Роберт Хабек, може да бъде променян допълнително, преди да бъде одобрен от министерския съвет и подложен на дебати в парламента. С него се реформират правни разпоредби, въведени през 1975 г. по време на петролната криза.

Мерките трябва да бъдат готови в случай на влошаване на сегашната ситуация, обясни източник от министерството. Германия се опасява, че може да бъде принудена да въведе режим на газовите доставки за промишления сектор.

Инвазията в Украйна хвърли светлина върху голямата зависимост на страната от газа, внасян от Русия, но и от основни инфраструктурни обекти като рафинерии, петролопроводи и газопроводи, притежавани от руски капитали.

Законът предвижда също така възможността да бъдат забранени някои предприятия, контролирани от "трета страна", с предмет на дейност доставка на компоненти за енергийни инфраструктури.

Правителството взе в началото на април безпрецедентното решение да постави под контрола на държавата германския филиал на "Газпром". Но радикалната мярка беше обяснена с неясни правни отношения, нарушаване на някои регулационни норми при непрозрачно прехвърляне на собствеността на предприятието.

Газовите доставки от Русия за Германия преди войната в Украйна бяха над 55 процента от общия внос, като Берлин вече е успял да намали този дял до 40 процента и полага все повече усилия да намери други доставчици.

Правителствената коалиция освен това иска да ускори изграждането на терминали за втечнен природен газ (ВПГ), за да внася ВПГ.

С оглед предстоящата зима през март беше гласуван закон, задължаващ доставчиците на газ до декември постепенно да запълнят хранилищата си до 90 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    За да се излезе от конфликта между Германия и Русия, който засяга основно енергийната сфера, трябва да се върви в посока всеобхватен рамков договор между ЕС и Русия. В него се предвижда да се включат въпросите за енергийните коридори, равен достъп до пазари, инфраструктура и финансиране, уеднаквяване на стандартите и законите във всички членки на съюза, възможност за свободен избор и диверсификация на източниците на енергия, взаимна свързаност при отворен, прозрачен пазар. Това е спорът с Русия, която в момента е монополист и задава обемите, цените, трасетата, а с това контролира енергийната политика на ЕС.

  2. Aleksandar Petkov
    #2
    Отговор на коментар #1

    Така е, нямат, сега го изграждат, но няколко страни, членки на ЕС около тях имат, свързани са с интерконектори, така че, на първо време ще се спасяват по този начин.

  3. Н
    #1

    Интересно е, че Германия май няма пристанища с вход за танкери за втечнен газ, няма достатъчна дълбочина на водата/това е информация от последния тест/викторина/ в сп. Висен /, тест за положението с газа. Изглежда, че не са склонни много за такъв енергоносител. Относно екпроприацията - ами само Русия ли ще прави сметка на чуждите фирми?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.