Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германският външен министър: Европа няма да бъде "ничия пионка"

Германия се изправя пред трудна задача, поемайки от утре ротационните председателства на ЕС и на СС на ООН

4 коментара
Германският външен министър Хайко Маас

Сякаш пандемията не е достатъчна, та сега към дневния ред на Германия се добавят и решаващите преговори за Брекзит, обтегнатите трансатлантически отношения и израелско-палестинският конфликт. В такава обстановка федералната република се готви да поеме от утре водеща роля в международните отношения.

Утре Берлин поема шестмесечното ротационно председателство на Евросъюза и едномесечното ротационно председателство на Съвета за сигурност на ООН.

В интервю пред ДПА германският външен министър Хайко Маас очертава целите на страната си в следващите месеци: силна и обединена Европа, изправена пред глобална криза и непредсказуеми напрежения.

ДПА: Очакванията към европейското председателство на Германия са много големи. Ще бъде ли това едно от най-важните ротационни председателства за последните десетилетия?

Маас: Дори и да го нямаше коронавируса, това пак щеше да бъде много важно председателство. Пандемията просто повиши още повече очакванията на държавите членки и натиска - във всички случаи ние приемаме много сериозно това предизвикателство. Трябва да изведем ЕС от тази криза като по-силна организация.

ДПА: Кои три цели трябва да постигне Германия, за да може в края на годината да каже: това европейско председателство беше успешно?

Маас: Трябва да решим финансовите въпроси, имам предвид приемането на програмата за възстановяване от кризата с коронавируса, както и многогодишната финансова рамка до 2027 г. Второ, трябва успешно да приключим Брекзита. И трето, трябва да успеем да позиционираме Европа като единна сила в глобалната борба за надмощие между САЩ, Китай и Русия, която става все по-непредсказуема. Сега имаме шанс да уверено да заявим позициите си, ако действаме заедно като европейци. В противен случай се превръщаме в нечия пионка.

ДПА: В началото на пандемията европейските страни неочаквано и без координация затвориха границите си, за да се предпазят. Може ли нещо подобно да се случи отново?

Маас: В тази криза Европа научи много за това, което още ѝ липсва, но и за силните си страни. Подобрихме координацията си и си помогнахме в дух на солидарност, с невиждани досега темпове и мащаби. Не е изключено пак да се наложи затваряне на граници, ако в даден регион на ЕС степента на заразяване е значително по-голяма от друг. Но това трябва да бъде договорено и координирано на общоевропейско равнище.

ДПА: В момента отношенията на Германия със Съединените щати са подложени на изпитание. Съгласен ли сте с тези, които казват, че те никога не са били толкова лоши?

Маас: Трансатлантическото партньорство е изключително важно и ще продължи да бъде важно, затова работим за гарантиране на неговото бъдеще. Но в сегашния си вид то вече не отговаря на изискванията на двете страни към него. Именно затова има спешна нужда от действия в тази посока.

ДПА: Ще се подобрят ли нещата, ако през ноември президентът Доналд Тръмп загуби изборите?

Маас: Всеки, който си мисли, че поемането на президентския пост от демократ ще възстанови трансатлантическото партньорство такова, каквото беше преди, подценява настъпилите структурни промени.

ДПА: Ще се превърне ли и Covid-19 във важна тема за германското председателство на Съвета за сигурност на ООН?

Маас: Искаме да направим още един опит да постигнем обща позиция по въпроса за коронавирусната пандемия. Фактът, че досега това не е било възможно, е присъда за Съвета за сигурност.

ДПА: А защо не бе възможно?

Маас: Най-вече поради американско-китайския конфликт. Този въпрос (за коронавируса) може би не е необходимо да бъде решен с резолюция. Но в много отношения международната общност все още споделя общи цели. Китай и САЩ трябва да оставят настрана различията си при обсъждането на такъв глобален проблем. Недопустимо е Съветът за сигурност да мълчи, когато целият свят се сблъсква с пандемия.

ДПА: Не показва ли това, че в Съвета за сигурност има сериозен проблем?

Маас: Да. Това е поредният случай, в който Съветът за сигурност е на ръба на парализата. По важни актуални кризи като Сирия и коронавируса Съветът за сигурност вече не отговаря на изискванията, които има към него. Той постоянно сам възпрепятства работата си - понякога обструкцията идва от едната страна, понякога от друга.

ДПА: И въпреки това всички опити през последните десет години да бъде реформиран се проваляха.

Маас: С оглед на сегашното положение, в което се намира Съветът за сигурност, нуждата от реформирането му е още по-належаща. Въпреки това обаче липсва балансиран подход по този въпрос.

ДПА: Германия все още ли се стреми към постоянно място в Съвета за сигурност като част от подобна реформа?

Маас: Това е една от многото ни цели.

ДПА: Израел може да започне планираното анексиране на палестински територии от 1 юли? Какво ще направи Германия?

Маас: С оглед на председателствата на Европейския съвет и Съвета за сигурност на ООН ще играем посредническа роля по този въпрос. И в двете институции трябва да опитаме да сближим позиции, между които има наистина големи различия. В подобни ситуации от председателя се очаква да играе посредническа роля, но в рамките на тези институции, а не на терена. Въпреки всичко ние ще продължим да поощряваме преките преговори между Израел и палестинците. Това остава единственият начин да предотвратим анексирането.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #4
    Отговор на коментар #2

    \"Западният свят трябва да се консолидира около Съединените щати\" Кои САЩ, тези с изправения паметник на Джордж Вашингтон или САЩ на съборения в калта паметник?

  2. асен
    #3

    така дрънкаха партийните секретари – този е изключителен мизерабъл. абе, социалистин.

  3. Мюнхен
    #2

    Германците изглежда още не са преодолели старите притеснения след последната война. Би трябвало ясно и категорично да заявят: Китай е нанесе тази чума на целия свят и трябва да поеме отговорност затова, а не да говорят за оправяне на отношенията между САЩ и Китай. Все едно- казано на правен език- правонарушителят да си оправи отношенията с изправната , т. е правомерната страна. Западният свят трябва да се консолидира около Съединените щати, а не всеки да търси свой път към спасението. Независимо кой е на власт, Америка си остава лидер на свободния свят, всичко останало са празни приказки и салонна дипломация.

  4. дреалист
    #1

    "Недопустимо е Съветът за сигурност да мълчи, когато целият свят се сблъсква с пандемия." Ха, ха.... Недопустимо е евфемизъм за невъзможно. Защото всяко решение за К19 ще прехвърли колективната анонимна безотговорност на СЗО за глобалното престъпление - върху конкретните членове на Съвета. Също, ако Съветът разглежда темата, ще трябва да осветли авторите на това глобално престъпление. Или да ги оневини. С което ще се обозначи... като позиция...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.