Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глоби за директорите, които не осигуряват заместник на отсъстващ учител

5 коментара

Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля въвеждането на глоби за училищата, които не осигуряват заместващ учител, когато даден преподавател отсъства за няколко дни. Това заяви пред журналисти в петък образователният министър Даниел Вълчев.

Идеята предвижда и финансови стимули за тези училища, които успяват да реагират навреме и да намерят заместник на отсъстващия.

Факт е обаче, че системата за намиране на заместващи преподаватели не работи добре, коментира Вълчев, като допълни, че според данните на ведомството за октомври един учител средно е отсъствал по четири дни.

Все още обаче МОН не е решило какви точно да бъдат санкциите, тъй като в момента се установява кои са причините за проблема.

Опитваме се да разберем дали проблемът е, че няма достатъчно преподаватели, които могат да заместват, дали причината е в недобрата комуникация или просто училището няма интерес, обясни министърът.

Според него мотивът на директорите да не търсят заместници на учителите, които отсъстват за няколко дни, е, че това ще натовари бюджетите им.

От следващата година се предвижда и да бъде сменен и съставът на комисията към МОН, която оценява учебниците. Досега повече внимание се отделяше на това дали даден учебник формално отговаря на изискванията и стандартите, уточни Вълчев.

По думите му целта на промяната е експертите да подбират учебниците въз основа на броя на уроците в тях, но и на самото съдържание. В комисията трябва да има хора, които да кажат – този учебник формално отговаря на критериите, но не го одобрявам, защото стилът му е твърде сложен или фактите в него не са научно обосновани, добави той.

За 2007 година предстои конкурсът за избор на учебници за шести клас. Както и сега, те ще се оценяват на два етапа - от комисии в МОН, и от учителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Учител
    #6

    Учителите се разболяват често, защото условията на труд при тях са лоши - в прашните стаи, заобиколени от кашлящи деца. Дъските са същите, на които са писали самите учители, когато преди 20 години са били ученици. Учителят е уязвим всячески - здравословно, финансово...

  2. запознат
    #5

    Това, което стана преди няколко дни- ученици и родители да нахлуят в директорския кабинет и да замерят директорката с яйца и сакции говори колко е безпомощно образованието и как бързо, но сигурно отива към дълбоката пропаст. Истинските виновници - МОН и Софийският инспекторат отново ще се измъкнат и вината ще се прехвърли върху всички останали. А на тях са писани многократни жалби, на които не са отговаряли, те от висотата на висши служители са гледали безучастно и апатично на нарастващите проблеми

  3. 669
    #3

    в някои училища не е рядка практика учителите да отсъстват доста повече от водещите класацията ученици

  4. Случаен
    #2

    Защо никой не признава, че здравословните условия за преподаватели и ученици в училищата са силно занижени - няма медицински персонал навсякъде, лоша хигиена,неотоплени стаи, архаични методи за преподаване и почистване(ронещ се тебешер, гъби, парцали), което предизвиква чести отсъствия на добросъвестните учители.

  5. Милица
    #1

    Считам за недопустимо учителите да ползват платен отпуск по време на учебни занятия, освен поради временна неработоспособност - болнични. Известно е, че в първия случай заплащането е от бюджета на училището, а във втория от НОИ. Тази практика, а такава има, трябва да бъде прекратена. Заместването за ден-два-три едва ли ще доведе до ненарушаването на установения ритъм в дейността на училището. Не мога да си обясня как учителката Х от Езикова гимназия в Сливен решава и всяка година отива на почивка през учебно време. За нея е без значение как това се отразява на учениците и общата атмосфера в училище.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.