Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишната инфлация скочи до 2.7%

През юни на месечна база обаче цените са спаднали

2 коментара
Годишната инфлация скочи до 2.7%

Годишната инфлация в България за юни 2021 г. спрямо юни 2020 г. е 2.7%, обяви Националният статистически институт (НСИ).

За сравнение, през май годишната инфлация беше 2.5%, през април - 2%, а през март – 0.6%. През януари и февруари у нас имаше дефлация - съответно 0.6% и 0.1% през февруари.

През юни месечната инфлация у нас е била минус 0.2%, отчете още националната статистика.

Инфлацията от началото на годината (юни 2021 г. спрямо декември 2020 г.) е 1.5%.

Най-съществено покачване на цените през юни има при жилищно обзавеждане, домакински уреди и принадлежности и обичайно поддържане на дома – увеличението при тях е с 0.7%; при ресторанти и хотели - с 0.6%; образование и транспорт - с 0.5%.

Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива растат с 0.3%; развлечения и култура - с 0.1%; алкохолни напитки и тютюневи изделия – ръст с 0.1%.

През юни спрямо май има намаление в цените на стоките и услугите в съобщенията - с 1.1%; при потребителските групи при хранителни продукти и безалкохолни напитки - с 1%; облекло и обувки - с 0.2%;

През юни с по-ниски цени са следните хранителни продукти: други пресни плодове (череши и ягоди) - с 34.7%, зеле - с 21.2%, картофи - с 18.6%, пипер - с 9.2%, зрял лук и чесън - съответно с 3.8 и 6.8%, домати - с 1.8%, шоколад и шоколадови изделия - с 1.8%, краставици - с 1.3%.

През миналия месец се увеличават цените на някои храни: олио - с 4.4%, маргарин - с 1.7%, яйца и маслини - с 1.4%, кафе и чай - с по 1.2%, сол - с 1.1%.

През юни в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: цветарство и газ пропан-бутан за ЛТС - с 2.6%, мобилни телефонни апарати - с 1.8%, таблети и лаптопи - съответно с 2 и 0.6%, настолни персонални компютри - с 1.1%.

През миналия месец в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените при: централно газоснабдяване - с 11.1%, метан за ЛТС - с 5.6%, прахове за пране - с 1.8%, хладилници - с 1.4%, дизелово гориво - с 1%, автомобилен бензин А95Н - с 0.9%, климатични инсталации - с 0.7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Въпросът е много по-сложен, отколкото традиционно се коментираше. От една страна вносът на стоки за ЕС, в това число и за България, зависи от китайската икономика. По официални данни, тя се възстановява, такова печатане на пари там няма, инфлацията е много по-ниска. От друга страна, единната валута - еврото предполага, че инфлацията "може да се движи, да се преразпределя" и да се правят фокуси за нейното овладяване. Страните от съюза са с различно икономическо развитие, обвързани са с различни части на света, където инфлацията е различна, и това предполага много повече ресурси за справяне с резултатите от печатането на пари.

  2. лъжат! Лъжат повече от комунистите. Навсякъде на Запад за инфлацията. Битови сметки и храна-много повече от 2%!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.