Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишно губим 1.3 млрд. лв. от нагласени обществени поръчки

12 коментара

Средните годишни загуби от "лоши" обществени поръчки възлизат на 1.3 милиарда лева или на около 2 % от Брутния вътрешен продукт на страната. Това показват представените в четвъртък резултати от проект за прозрачно управление на централното и местно ниво в България, осъществен от Института за икономическа политика, Асоциацията за мониторинг на управлението и Националната асоциация на общинските служители в България.

При това, както уточни доцент Константин Пашев от Асоциацията за мониторинг на управлението, в посочените данни не влизат загубите от ненужни поръчки. За да се изчислят и те, трябва да се извърши преглед на поръчките по целесъобразност. Не са отчетени и загубите в резултат на некачествено, лошо или недовършено изпълнение на обществени поръчки.

Проучването показва, че през 2002 година в процедури за възлагане на обществени поръчки са участвали 43 % от фирмите в България. Пет години по-късно процентът е само 10. Същевременно намалява и средният брой на фирмите, кандидатстващи за една поръчка.

Обяснението на експертите е в обезсърчаващия ефект на корупцията. По данни на Националната система за мониторинг на корупцията общо 80 на сто от представителите на бизнеса твърдят, че корупция има. Същевременно, ако през 2002 г. всяка втора фирма е давала подкуп, през 2007 г. това е правила всяка десета фирма. Това противоречие в данните обаче е привидно. То се дължи не на намаляване на корупцията, а на отпадане на "случайните играчи" при обществените поръчки.

Чрез обществените поръчки се разпределя огромен финансов ресурс - 11.1 на сто от Брутния вътрешен продукт за миналата година. Броят на сключените договори нараства средно годишно с 31 на сто. Такъв обем според специалистите е труден за контролиране, поради недостатъчния административен капацитет. Освен това средният размер на поръчките е малък, в сравнение с европейските мащаби - под 200 000 евро на договор, което допълнително натоварва контролните органи.

Освен това две трети от пазара на обществени поръчки се заемат от строителството и услугите. Това са договори и поръчки, при които е необходима сериозна експертиза, за да се установи, че изпълнението отговаря на офертата, спечелила търга.

Все още е голям делът на процедурите, които се възлагат не след търг, а чрез договаряне.

Освен това контролът върху изпълнението почти отсъства от системата за управление на обществените поръчки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лекар
    #13

    Корупцияата е страшна. Метастазите на БСП и ДПС са навсякъде. Трябва много силно лекарство.

  2. kaka
    #12

    нож му е майката, но качествен ли е хирургът?

  3. Попов
    #11

    ...бюджетът се изпълнява съвсем добре въпреки неблагоприятната конюктура на пазарите !!!Много просто - само трябва червените говеда да се държат настрани от управлението на държавата !!!

  4. MOSAD
    #10

    Мога да се обзаложа, че у нас няма по-съществена обществена поръчка, която да не е манипулирана по някакъв начин. Ако знаете вече повече от месец какъв цирк се разиграва за рекламните площи в софийския метрополитен, шапката ще ви падне. Проблемът е, че същата се провежда по една абсолютно безсъдържателна наредба на СОС, която позволява на тръжната комисия (в случая под председателството на Диков) да прави каквото си иска. Няма правила, няма прозрачност, няма равнопоставеност. Има само далавера и демагогия.

  5. общестени
    #9

    МИ ДА, КОГАТО ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА Е НА ЕДНА ЕДИНСТВЕНА ПАРТИЯ...

  6. Але&Со
    #8

    се молят не за спиране на корупцията, а само да разберат на кой колко да платят. Който е свикнал да взема под масата, нищо не го спира освен уволнение. Но се плаши да не го хванат и разиграва хората невероятно. Трябва да се прилага широко ротация и на чиновници, митничари, и всякакви подобни.

  7. Пиночет
    #7

    Трябва да се въведе извънредно положение. Да се конфискува имуществото на всички, забогатели след 1989 год. Всички, без изключение, са забогатели по престъпен начин. Трябва да бъдат арестувани и осъдени по най-бързия начин. Трябва да им се блокират всички сметки и да се изземат сумите от тях в полза на държавата. Да се блокират сметките им в чужбина и да се изиска от съответните държави да преведат сумите от тях в полза на Българската държава

  8. Ахмед гарантира
    #6

    .

  9. YES!!!!!!
    #5

    !!!!!!!!

  10. Aksakovo
    #4

    Арогантността на администрацията няма край.Току-що завърши отварянето на офертите по обявени обществени поръчки за няколко варненски общини по програма ОПАК на вече бившето (слава богу) МДААР за интегриране на техните информационни системи, сайтове и други али-бали.Предизвестеният победител ТУ-Технологика спечели с максимална цена и (забележете) 8 дена срок за изпълнение при 120 месеца гаранционен срок. Как си представят колегите да направят обиколка на 5-6 общини, анализ на различните системи, план

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.