Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите отбранителни фирми очакват поръчки от новите членки на НАТО

0 коментара

Общият годишен бюджет по отбраната на новите страни - членки на НАТО, е 4 млрд. долара, които ще бъдат изразходвани за модернизиране на войските и въоръженията им. Разширяването на НАТО е и бизнес, сочи в анализ телевизия Блумбърг, цитирана от радио Дойче веле.

Алиансът може би е най-големият клиент на отбранителните индустрии.

Засега той е разполагал с 2 млн. и 800 хиляди персонал. От 29 март нови 200 000 войници се добавят към армията му. Четирите милиарда долара годишен бюджет на седемте нови членки може да не са огромна сума, но привличат интереса на военните производители.

Според информация на Блумбърг американски и европейски военни производители ще се конкурират за военни договори за доставки в Източна Европа. От американска страна най-силен бил интересът на военен доставчик номер 1 - фирмата Локхийд-Мартин, а от европейска - най-голямата европейска компания Аероналтикс дефенс енд спейс кампъни.

Говорителят на европейската компания е казал, че европейската отбранителна индустрия е изостанала от американските си конкуренти и е пропуснала възможности на пазарите в новите членки на алианса.

Сред седемте с най-голям бюджет разполага Румъния - 1,4 млрд. долара. Бюджетът на всички новоприети държави е колкото този на Полша, а техните 4 млрд. долара представляват по-малко от 1 процент от разходите по отбраната на досегашните 19 членки на НАТО.

Най-малката икономика в новата група е Естония с 8 млрд. годишен оборот и 1,4 млн. население. Но и тя ще купи 10 бойни самолета през следващите 10 години.

Независимо от ограничения бюджет новите членки ще трябва да трансформират военните си сили. Те ще трябва например да купят ракетни системи с устройства за прецизно насочване, както и тежкотоварни транспортни самолети. Те ще трябва да подобрят
отбраната си в областта на химическите, биологическите и радиологичните заплахи и да платят за нова подготовка на тренираните си по време на Студената война войски, за да ги пригодят за борба с тероризма.

Румъния вече е модернизирала 90 произведени в бившия Съветски съюз военни самолети, плащайки за това 500 млн. долара. Тя модернизира десетки хеликоптери и купува употребявани товарни самолети от американската и британската армия.

Освен Локхийд-Мартин, една от големите американски компании с подчертан интерес в Източна Европа, е корпорацията за военни технологии Нортроп Груман, която през февруари спечели договор за изграждане на командно-контролната система на Националния център за военно командване в София, а през март друг голям договор с Румъния.

Представители на корпорацията са казали пред Блумбърг, че Нортроп Груман има няколко програми в Източна Европа и разчита те да се превърнат в основа на трайни отношения в региона.

Военната индустрия на България, само 5 процента от чието производство покрива стандартите на НАТО, според Блумбърг привлича интереса на Нортроп Груман и на гигантската Дженерал Дайнамикс.

През последните месеци разговори с тези компании бяха провеждани от няколко български делегации, включващи членове на правителството.

Преди отпътуването си от Вашингтон във вторник българският премиер Симеон Сакскобургготски също се срещна с представители на Нортроп Груман. Много експерти казват, че започва изключително интересен период за отбранителните индустрии.

Разширението на НАТО се очаква да доминира програмата на провеждащото се на две години въздушно шоу в Берлин, което ще се състои през май. В него ще участват стотици компании, включително Локхийд-Мартин, Нортроп Груман корпорейшън, Ербъс САС, Юрофайтър и Талес Ей Ес Ей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.