Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Градоустройствена "реформа" в София тръгва с разместване на бюра, папки и табелки

Дори в Направление "Архитектура и Градоустройство" не разбрали, че СОС е одобрил промяна на структурата

0 коментара
Градоустройствена "реформа" в София тръгва с разместване на бюра, папки и табелки

Демонстрацията на прозрачност при избора на нов главен архитект на София с публично обсъждане на концепциите на кандидатите приключи с провеждането на самия избор. Обещаната реформа в устройственото планиране тръгва тайно, със стари "муцуни" и разместване на бюра, папки и табелки.

Новата структура на Направление "Архитектура и Градоустройство" (НАГ) е била одобрена на последната сесия на Столичния общинския съвет (СОС) преди лятната ваканция. За това обаче по никакъв начин не се разбра, защото в залата нямаше дебат.

Нови назначения няма да има, уволнени също. Създава се ново специализирано звено "Градско и пространствено развитие", което ще държи ключа на устройствените планове на столицата. В него ще работят шестима експерти. Към трите дирекции се добавя една нова - правна. Повечето отдели се натоварват с нови задачи. Например към към отдела за градски дизайн и реклама се добавят и публичните пространства. Свива се работата и съставът на "Териториален кадастър", където освен смяна на името ще има и съкращения, става ясно от доклада.

Точката за новата структура на НАГ умело беше маскирана зад формулировката - "Доклад вх.№СОА16-ВК66-8553/21.07.2016 г. " относно частична промяна на структурата и общата численост на столичната общинска администрация и организационно-щатната структура на районните администрации "Кремиковци" и "Оборище"".

Вносител е столичният кмет Йорданка Фандъкова, която отсъстваше от сесията. Официалната причина – в отпуск, неофициалната – вероятно името ѝ да не бъде свързвано по никакъв начин с концесията на 16 линии от градския транспорт за 8 години със свързаната индиректно с Румен Гайтански-Вълка – "МТК Гроуп".

Дори работещи в НАГ, които внимателно са следели дневния ред, са разбрали в последствие за гласуваното ново звено "Градско и пространствено развитие".

За започналата "реформа" в НАГ съобщиха от организацията "Лаборатория за градско развитие", която е наследник на инициативния комитет за реформа в градското планиране. На тях им е направила впечатление "бързината", с която се прокарва преструктурирането на НАГ, което ги кара да питат на какво се дължи липсата на публичност и предварително консултиране.

Към момента няма отговор на този въпрос. Кметът Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков все още не са представили новата структура, дори на работещите в НАГ.

Новото звено "Градско и пространствено развитие"

В новата структура на НАГ няма революционни промени. Обещаното независимо звено, което да чертае визията на столицата за години напред, отсъства.

Вместо него се предлага създаването на ново специализирано звено – "Градско и пространствено развитие", което ще бъде на подчинение на главния архитект.

Как ще бъде гарантирана независимостта на новото звено спрямо главния архитект, след като се предвижда да му бъде пряко подчинено? Предвижда ли се в следващ етап от реформата звеното да бъде извадено от структурата на НАГ, с цел деконцентрация на функциите и отговорностите в градското планиране, питат от "Лаборатория за градско развитие".

В новото звено ще работят шестима души. Не е ясно как ще бъдат подбрани те. В доклада няма имена, нито намек за избора им чрез конкурс. На въпрос в ресорната комисия главният архитект Здравков е отговорил, че нови назначение не се предвиждат, а промените са само структурни и вътрешни в самата НАГ - преназначения. Общински съветници тълкуват това като заявка, че местата ще бъдат заети от хора, които в момента работят в системата.

Новото звено ще се занимава основно с изготвянето на задания, анализи, проучвания, оценки в сферата на градоустройството, устойчивото развитие на Столична община и поддръжката на информационния масив, е посочено в доклада.

Звеното ще има координираща функция при организирането на конкурси за устройствено планиране и избор на концепции за развитие на Столична община. То ще бъде водещо при изработването на общия устройствен план на София и подробните устройствени планове. Ще отговаря и за пълното проектно обезпечаване на всички обществено значими общински проекти.

Звеното ще бъде ангажирано с координацията на подготовката на проектната документация – от идеята до издаването на разрешение за строеж. Това ще става чрез собствени и привлечени ресурси.

Новото звено ще организира и обществени обсъждания на заданията за проектиране. То ще ги съгласува и ресорните заместник-кметове.

Осигуряването на прозрачността на проектите и плановете ще става "чрез периодично докладване и поддържане на актуална информация в базите данни, до които ще имат достъп заинтересовани експерти от Столична община и СОС", е посочено в доклада.

Предлага се щатната численост на звеното да бъде от 6 щатни бройки – ръководител, четирима експерти и един технически сътрудник. Те ще бъдат подпомагани от експертите в останалите структурни звена на направлението в зависимост от конкретната задача.

Разширяване на задачите в отделите

Съществуващите в момента три дирекции в НАГ ще продължат работата си. Създава се и нова дирекция "Правно-нормативно, информационно и финансово обслужване".

Дирекция "Териториално планиране" запазва името си, но в нея се структурират четири отдела - "Устройствено планиране", "Геодезически и кадастрални дейности", "Градски дизайн, реклама и публични пространства", "Благоустройствени дейности и природни ресурси, зелени политики и градска мобилност".

Отдел "Устройствено планиране" обединява сегашните отдели "Общ устройствен план" и "Подробни устройствени планове". Мотивът служителите в двата отдела отговарят за една и съща територия и прилагат една и съща устройствена политика на различни устройствени нива. Обединяването им ще доведе до по-ефективно прилагане на устройствените принципи, смята главният архитект. Според него това ще подобри обслужването на гражданите и бизнеса, ще намали сроковете за процедиране на устройствените процедури и в крайна сметка ще доведе до повишаване на удовлетвореността на обществото от работата на НАГ.

Отдел "Териториален кадастър" се преструктурира в отдел "Геодезически и кадастрални дейности" поради отпадането на основната функция на отдела за поддържане на кадастралните планове на столицата. Не са актуални значителна част от извършваните от отдела дейности и услуги, поради което се предвижда и значително съкращаване на служителите, посочва арх.Здравков.

Отдел "Градски дизайн и реклама" става "Градски дизайн, реклама и публични пространства" с цел подобряване визията на градските обществени пространства.

Към отдел "Благоустройствени дейности и природни ресурси" се добавят "зелени политики и градска мобилност". Разширяването на дейността се прави с цел да се акцентиране върху "визията за София като зелен и привлекателен град"

Строителният контрол не се пипа

Не се пипа дирекцията на арх.Влади Калинов, който бе основен конкурент на Здравков за нов главен архитект на София. Калинов оглавява дирекция "Общински строителен контрол", която запазва името си.

В нея ще има три отдела - "Контрол при инвестиционното проектиране, координация в строителството", "Оперативна дейност и регистрация на строежи", "Правно обслужване на строителния контрол".

Дирекция "Административна" продължава дейността на дирекция "Административно обслужване" с два отдела - "Общински експертен съвет и деловодно обслужване" и "Архивно обслужване и дигитален архив".

Отделите в значителна част запазват функциите си като се добавят някои нови дейности.

Създава се дирекция "Правно-нормативно, информационно и финансово обслужване" с два отдела - "Правно-нормативно обслужване" и "Информационно и финансово-стопанско обслужване".

Главният инженер на Столична община запазва функциите си. Той остава на пряко подчинение на главния архитект.

Целите

Основната цел на структурната промяна е осигуряване на по-добра координация между звената в НАГ и повишаване на ефективността на работата при обслужване на гражданите и бизнеса, мотивира се столичния кмет Йорданка Фандъкова в доклада.

Според нея с промените се търси оптимизация на работните процеси, повишаване на контрола на качественото и срочно изпълнение на поставени задачи, както и ясно разпределение на отговорностите на служителите в НАГ.

Другият основен елемент на предложението е, че предлаганите промени няма да доведат до увеличаване или намаляване на числеността на структурата, която към момента е 138 щатни бройки.

Лаборатория за градско развитие: Това е първата крачка, а ще има ли други

Отчитаме това предложение за промяна като първа крачка в процеса на реформиране на

системата за градско планиране на София, но ще има ли следващи, питат от организацията "Лаборатория за градско развитие".

Според тях арх. Здравков прави опит да отдели планирането на града от административното обслужване на инвестиционния процес и оценяват този напредък.

Въпреки това смятат, че започнатото трябва да продължи в посока децентрализиране на голямо количество власт, функции и отговорност в ръцете на една личност, каквато беше и основната причина да внесат предложение за промяна в системата на градското планиране на 5 януари 2016 г.

"Разделянето на реформата на етапи с неясни срокове, без пътна карта и без конкретни ангажименти от страна на СОС и кмета Фандъкова, възпрепятства разглеждането ѝ в нейната пълна светлина, а оттам и пълноценното ѝ реализиране", смятат от организацията.

Те разбират сложността, свързана с провеждането на подобна административна реформа, но смятат, че за да има успех е необходимо да бъде заявено ясно политическо намерение и да се търси прозрачност, публичност и широка подкрепа за предлаганите промени.

От организацията смятат, че шефът на новото звено трябва да бъде избран с конкурс. Искат да знаят къде в частично променената структура на НАГ са позиционирани общинските предприятия "Софпроект", "София проект" и Музеят за история на София.

Настояват и за изпълнение на обещаното – създаване на независим консултативен съвет от експерти.

Реформата – стъпка по стъпка

Неофициално представители на Столична община коментираха пред Mediapool, че новият главен архитект ще прави реформата стъпка по стъпка. За да няма напрежение, нито един няма да бъде уволнен.

Всички се преназначават с изпитателен срок от шест месеца. Който не се справи, напуска. Така безболезнено ще бъдат отстранени някои служители. Едва след това ще бъде създаден консултативният съвет, т.нар. банка от експерти, които ще взимат решенията за визията на града, коментираха от Столична община.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.