Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцките ДЕПА и "Митилинеос" ще доставят втечнен газ у нас през ноември

13 коментара
Гръцките ДЕПА и "Митилинеос" ще доставят втечнен газ у нас през ноември

Държавният гръцки газов доставчик ДЕПА и една от най-големите частни електронергийни и газови компании в Гърция "Митилинеос" печелят търга за доставка на втечнен газ през ноември, който бе обявен от българския държавен снабдител "Булгаргаз" към края на септември.

Това съобщиха от "Булгаргаз" в понеделник. Двете компании са класирани начело от осем подадени оферти при 13 първоначално заявили интерес, от които десет са отговаряли на условията за участие. Предложенията на ДЕПА и "Митилинеос" им са били оценени като най-изгодни.

Двамата гръцки доставчика, които са по-скоро посредници, а не производители, реално са предложили на "Булгаргаз" част от своите количества по дългосрочни договори за втечнен газ. Те разполагат със слотове за разтоварване и регазификация на втечнения газ на гръцкия терминал в Ревитуса.

След кандидатите, които са били от Европа, САЩ и Азия е имало и директни оферти от производители, както и оферти без слотове, но ДЕПА и "Митилинеос" са предпочетени. Кои са били останалите кандидати, от "Булгаргаз" не посочват.

Така дружеството е осигурило търсените за следващия месец 1.5 млн. МВтч или 140 млн. куб м в допълнение към внасяния от Азербайджан природен газ от около 870 хил МВтч или близо 83 млн. куб. м месечно по 25-годишния договор. Гарантирането на необходимите количества синьо гориво за следващия месец позволява на "Булгаргаз" да внесе в законовия срок – на 11 октомври, заявлението си за цената на газа.

Преди ден вицепремиерът и министър на транспорта Христов Алексиев, който отговаря за енергетиката на ниво зам.-министър председател, обяви, че са двама доставчиците и че цената на газа за ноември ще е под 200 лв./МВтч. По информация на Mediapool тя ще е доста под посоченото от Алексиев ниво.

Предстои подаването на оферти и в търга за доставка на втечнен газ през декември, за когато се търсят 190 млн. куб. м. Заявките за участие се приемаха до 6 октомври, с изискване за разтоварването им на Ревитуса или в Турция. Голяма част от кандидатствалите в търга за ноември участват и в процедурата за декември, а производителите на втечнен газ играят повече за търговете за доставки през 2023 г. и за периода от 2024 до 2034 г., по данни на Mediapool. На 17 октомври финалните оферти на класираните участници трябва да бъдат потвърдени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Veska Petkova
    #13

    Защо искаме втечнен природен газ (LNG)? При закупуването на LNG манипулациите за добиване са един от факторите за определяне на цената, а поради обичайните пазарни принципи и законите на логистиката: срокът за доставка, заявеното количество, периодът на договаряне, локацията на доставка и големият брой продавачи, които предлагат суровината са другите фактори за формиране на крайната цена. Индустрията за втечнен природен газ ни осигурява възможност да постигнем реален конкурентноспособен пазар и да

  2. анита хегерланд
    #12

    Защо не искаме втечнен газ?! Газът, след като се добие чрез сондаж, се прекарва през инсталация за охлаждане, налива се в специален танкер, превозва се до получателя и там пак се прекарва през инсталация за затопляне, за да се вмести в газопреносната мрежа. Тези допълнителни манипулации оскъпяват газа. В Германия цената му е нараснала 10 пъти за последното десетилетие. Нарастващите раходи показват, защо Германия комбинира двата вида газ, които внася. Най-голямото находище на газ в ЕС е в Холандия. То е пред изчерпване и в близките две години ще бъде закрито. Другари политици, мислете, четете, анализирайте, преди да отправяте гръмки изказвания по медиите към своите избиратели.

  3. Entdecken
    #11

    В текста пише че не са производители а посредници - т е гръцки посредници на Газпром. Рондьо пак обслужва шайката на Путин и прибира дебела комисионна както е правил и при предишния си мандат чрез човека си начело на Булгаргаз и с помощта на ХерБпесите на Сикаджийския макак...

  4. Мазен Кумунис
    #10

    Това можеше да направи Просто Киро! Но не би ....... ;)

  5. VassilUN
    #9
    Отговор на коментар #4

    Нямаше ли вие да правите нещо по-различно от Киро и Асен? Нямаше ли да купувате евтин газ директно от Газпром, без посредници?

  6. VassilUN
    #8

    Убеден съм, че гръцките фирми са производители на газ, а не посредници като тези, от които правителството на Кирил Петков купуваше газ!

  7. Мнение
    #7
    Отговор на коментар #6

    Само дето парапета и кокорчо не правеха суапови сделки. Да те Ева и у специалиста.

  8. Rolo Tomassi
    #6

    При суап сделка, газ с различен произход може влезе в газопреносната ни мрежа. "Експертът" Д.Добрев наистина няма смисъл да го търсим за мнение му.

  9. Мнение
    #5
    Отговор на коментар #1

    И какво го търсиш Делян Добрев факт е че Радев осигурява газ на под 200 лева, много по-евтино от Киро и асен. ДЕ ГИ СЕГА СПИЦИАЛИСТИТИ ДА НИ ОБЯСНЯТ КОЛКО НЕБЛАГОРАЗУМНО БИЛО ДА ОТКАЖЕМ НА КИРО ТАНКЕРИТЕ. А, НЕЩАС@НИЦИ. РАДЕВ НАПРАВИ ПОКАЗНО НА ВСИЧКИ.

  10. Мнение
    #4
    Отговор на коментар #3

    Същото каквото правеха Киро и асен, не ли

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.