Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцките свещеници няма да получават вече заплати директно от бюджета

5 коментара
Премиерът Алексис Ципрас и архиепископът на Атина и цяла Гърция Йероним

Гърция и влиятелната Гръцка православна църква постигнаха предварително споразумение за това около 10 000 свещеници и помощен персонал да не получават директно заплати от държавния бюджет, съобщи Ройтерс.

Сделката може да проправи път за по-ясно разграничаване между Църква и държава, отбеляза агенцията. Гръцката православна църква играе от векове водеща роля в обществения живот в Гърция и много гърци свързват националната си идентичност с религията, чийто статут е закрепен в конституцията.

Съгласно споразумението, постигнато между премиера Алексис Ципрас и архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним, държавата ще отпуска всяка година субсидия на специален църковен фонд. От него ще се плащат заплатите на свещениците, които вече няма да са със статут на държавни служители.

Споразумението предвижда и уреждане на продължаващ от десетилетия спор за имущество между държавата и Църквата, която е един от най-големите собственици на недвижимо имущество в Гърция. Това включва задължение за Църквата да плаща поземлени данъци за имотите, които не са места за поклонение, посочи Франс прес.

Кредиторите на Гърция от дълго време призовават правителството да продаде активи и да намали броя на служителите в публичния сектор. Според настоящата уредба заплатите на духовниците се плащат директно от държавния бюджет, както тези на чиновниците. Годишно те възлизат на около 200 милиона евро.

Споразумението трябва да бъде одобрено от кабинета и синода, преди да бъде гласувано от парламента. Парламентът ще започне на 14 ноември дебат за реформа на конституцията. Сред ключовите точки, които ще бъдат обсъдени, е промяна на член трети, който урежда отношенията между Църквата и държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #5
    Отговор на коментар #4

    Интересно, кои са "духовни" водачи сред нашите попове?Може би тези които служат и на ДС, освен на църквата? Или тези които не искат да признаят македонската църква както и украинската. Или са тези, които слугуват на Москва?А може би са тези, които се возят в Мерцедеси и носят Ролекси.

  2. dimitardi100
    #4

    Народ , който хули духовните си водачи е обречен на несгоди !

  3. edin.drug
    #3
    Отговор на коментар #1

    Гръцките СВЕЩЕНИЦИ и сега ще получават заплати от бюджета, но няма да се водят държавни служители.

  4. Дядо ми Петър
    #2

    А нашите? (на които Рапонът налива безконтролно милиони с надеждата да му се опростят греховете, пък и ако е рекъл Господ, и да го провъзгласят за светец банкянски - пардон, мутренски).

  5. tim
    #1

    Значи така: Църквата е голям собственик на имоти, но не плаща данъци за тях. Като компенсация, поповете получават заплати от бюджета. Хитро! Но ето, все пак се налага малка корекция за пред хората. За сравнение - ние започваме да плащаме заплати на поповете от бюджета. Тичаме в посока обратна на другите. А за данъци на църковните имоти - даже не се говори. То няма данък за притежателите на земя, та за попове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.