Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грийнпийс обяви война на българската ядрена политика

18 коментара
Грийнпийс обяви война на българската ядрена политика

Международната екологична организация "Грийнпийс" обявява война на енергийната политика в България. Това заяви в понеделник на пресконференция Ян Хаверкамп, енергиен експерт на организацията в Европа. Грийнпийс е на обиколка по река Дунав с ветроход. Предстоят срещи с обществеността на Козлодуй и Белене за разясняване на вредата от ядрената енергетика.

Според екодвижението компетентните институции у нас трябва да преразгледат решението за изграждане на нови ядрени мощности у нас и инвестициите да се насочат към енергийна ефективност и използване на възобновяеми енергийни източници. Това е алтернативата на реакторите, посочи Хаверкамп и допълни, че разходът на енергия за производство на единица брутен вътрешен продукт тук надвишава 9 пъти средния разход в Европа, каза Хаверкамп.

Според представени от него данни 3 млрд. евро през следващите пет години са достатъчни, за да се постигне по-голямо намаляване на емисиите вредни газове, отколкото ако конвенционалните енергийни мощности бъдат заместени с ядрени.

Вместо в атомни реактори, държавата може да инвестира във вятърни генератори и съоръжения за преработка на биомаса, смята Хаверкамп. Според "Грийнпийс" България е най-богата на вятърна енергия страна в Централна Европа и има много добър потенциал за производство на енергия от биомаса. За изграждането на 1 мегават вятърна мощност са нужни 1 млн. евро, а изграждането на единица мощност, използваща биомаса, не е по-скъпо, отколкото изграждането на единица конвенционална мощност, коментира представителят на Грийнпийс.

От Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) обаче смятат, че ветрогенераторите пречат на миграционните пътища на птиците. Според Николай Петков от БДЗП практика е пред Регионалната инспекция по околната среда и водите Варна да се представят проекти за единични съоръжения за улавяне на вятърната енергия, за да се избегне изготвянето на оценка за въздействие върху околната среда. Такава не се иска за малки мощности. На практика обаче генераторите са част от ветроенергийни комплекси, каза Петков, цитиран от БТА.

Той даде за пример проекти за шест такива ветрогенератора в района на Калиакра, представени поединично, а не като комплекс. Един е рискът от единичен генератор, съвсем друг - от цял ветроенергиен комплекс, коментира Петков.

БДЗР в момента изготвя карта на местата за ветрогенератори, които биха попречили на миграционните пътища на птиците. Проектът се финансира от Министерството на околната среда и водите.

От своя страна по повод обявената от Грийнпийс война на енергийната политика в България, от пресцентъра на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси (МЕЕР) обявиха за неприемливо твърдението на Ян Хаверкамп, че инвестициите в подобряване на енергийната ефективност са алтернатива на ядрените и конвенционалните мощности в България. Такова твърдение не намира никакво потвърждение във фактите, свързани с производството на електрическа и топлинна енергия в Република България, съобщиха от ведомството.

Нито МЕЕР, нито който и да е от работещите в българския енергиен сектор, воюва с когото и да било, пише още в становищета на ведомството. Както Енергийната стратегията, така и нормативната уредба на страната, са свързани с активното присъствие на ядрените мощности в енергийния баланс на страната.

Развитието на мерки за енергийна ефективност е един от приоритетите в енергийната политика на страната. Създадено е и действа законодателство, което стимулира мерки за енергийна ефективност и развитие на възобновяемите енергийни източници. Фондът за енергийна ефективност пък има за цел да обезпечава финансово дейности по саниране на сгради, посочва се още в становището на МЕЕР .

Предприетите мерки в областта на енергийната ефективност обаче не могат да бъдат алтернатива на развитието на българския енергиен сектор при запазване на баланса между различните енергийни източници, в това число и на важния дял на ядрената енергетика, категорични са от ведомството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zelen
    #19

    Greenpeace sa pravi! Bulgarskite cinovnici sa nekadurni i korumpirani! Iskat da nalapat komisionnite deto shte se pruknat sus stroezha na teia skupi, stari i silno "mrusni" iadreni moshtnosti!Niama iasen i tochen analiz deto da pokazva che novite moshtnosti sa neobhodimi za energiinia ni balans!Sichko e ot lakomiata na Koburga i pasminata mu!Bulgarino subudi se, kazhi NE NA AEC BELENE!Zapazi zemiata chista za decata si, te niama kude da otidat, kudeto i da otidat shte sa robi osven v rodinata si!

  2. General Pedal
    #18

    Abe Zelen, kato pishesh, pone razbirai malko! KAkva e alternativata na iadrenata energia? Vuglishta i neft, tova e! A te uvrejdat ozonovia sloi, sreshtu koeto pak vie, zelenite, mnogo se repchehte po edno vreme. Viaturnite melnici, koito predlagat ot Greenpeace, stavat samo za durjavi, kudeto iskat da go duhat. Tova e!

  3. Не на АЕЦ !!!
    #17

    Ядрените лобисти умишлено премълчават факта, че за дезактивацията на терен на който е имало ядрена централа са нужни най-малкото толкова средства, колкото и за построяването на такава. Тях обаче те не включват в цената на произвеждания ток. Да не говорим, че пълна дезактивация на терен, на който е имало ядрен реактор е възможна след стотици години, предвид полуразпада на елементите на радиоактивното ядрено гориво ! НЕ МИ СЕ ИСКА ДА БЪДА НА МЯСТОТО НА БЕЛЕНЦИ И ДА ХОДЯ С ШЕПА ЙОДНИ ТАБЛЕТКИ В ДЖОБА.

  4. edin
    #16

    вместо да харчат пари за щурави постановки , като за централните новини да вземат да разработят проекти за замяна на вредните и замърсяващите природата производства. Много е лесно да се руши една система. Много е трудно да се обнови и модернизира.

  5. Mnenie
    #15

    Защо непременно твърдим, че ни трябва нова АЕЦ? Ами ако е по-евтино да се прави ток в Марица-Изток, трябва ли поради не много ясен патриотизъм да настояваме за АЕЦ.

  6. Prosta smetka
    #14

    Защо непременно настояваме на нова АЕЦ? Ами ако е по-евтино да се прави ток в Марица-Изток, трябва ли поради някакъв неясен патриотизъм да искаме АЕЦ? Да оставим на страна Greenpeace или руснаците, въпрос е на проста сметка. Въглищата в Марица-Изток са ни без пари, а със средствата за за един блок в Белене могат да се построят три на въглища. Защо да плащаме повече?

  7. theJonan
    #13

    Без да съм експерт в областта ми се струва, че избора, който се дискутира по-скоро прилича, като на такъв между краставо магаре и куц кон.Ядрената енергия си остава най-евтината електроенергия, когато в сметката влезнат инвестиции, производствени разходи и т.н. и всичко това отнесено към произведените мощности.За съвсем искрено мое съжаление вятърните "мелници" и другите по-природосъобразни методи си остават добро пожелание, напълно неотговарящо на енергийната лакомия на днешния свят.Това, което

  8. Златна Добруджа
    #12

    Абе тези рушки експертни простаци лобиращи за ядрени електроцентрали защо не си размърдат мозъчната гънка.Първата ядрена електроцентрала в света е някъде отпреди 50 години, преди половин век! Още от преди това Физици и Инженери са разработили методи ползващи АЛТЕРНАТИВНИ източници на енергия.Енергия колко щеш - от Слънцето, от Морето, от Реките, от Вятъра, от ЕФЕКТИВНОСТТА, от ИКОНОМИИТЕ. НЕ на войнстващите "експертна" неграмотност, мързел и корупция!!!!!!!Заради МРЪСНИ РУСКИ ИНТЕРЕСИ Българската

  9. Удобен момент
    #11

    Удобен момент да се водят преговори за премахване на радиоактивните отпадъци от територията на България като условие за построяването на АЕЦ Белене

  10. bylgarin
    #10

    Ами незнам дали няма да ги замерят с камъни тия. Току виж и ние като французите сме им потопили лодките. Тия са абсолютни баламурници. Няма какво да им се обръща внимание. С удоволствие бих отишъл на стрещата да им кажа какви кретени са.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.