Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грижата за мечките е във фокуса на Часът на Земята 2021

3 коментара
Грижата за мечките е във фокуса на Часът на Земята 2021

Тазгодишното издание на Часът на Земята ще е посветено на връзката между хората и животните и по-специално на грижата за застрашения вид кафява мечка, съобщиха в сряда от Глобалния фонд за опазване на дивата природа WWF.

Най-мащабната в света екоинициатива ще се състои в над 7000 града от 180 държави. За 14-та година традиционно в последната събота на март - сега това е 28 март, милиони хора от цял свят ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.

Фокусът на международната кампания на WWF през 2021 г. е върху опазването на биоразнообразието, което намалява с драстични темпове.

Само за 50 години сме изгубили 68% от популациите на диви животни, посочват от екоорганизацията. "Затова Часът на Земята в България ще обърне специално внимание на грижата за един емблематичен за нашите гори вид – кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години", допълват от WWF.

От фонда припомнят, че в края на 2020 г. започнаха дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.

"За огромна наша радост над 2000 българи се отзоваха на апела ни за помощ и подкрепиха създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече е на терен и работи успешно. Сега целта ни е да продължим да надграждаме започнатото, като проучим и оценим мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи, както и да предпазим местните хора от нежелани срещи с тях", каза Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Каузата за опазването на мечките привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова.

"Ако няма гори, няма да има и мечки, затова опазването на местообитанията им от изсичане е от ключово значение", обясняват от организацията, която целенасочено работи за опазването на вековните гори от нерегламентирана човешка намеса.

Според нейни данни престъпленията срещу природата са четвъртата най-доходоносна криминална дейност в света, генерираща приходи от 280 млрд. долара годишно.

WWF усилено работи срещу незаконната сеч и бракониерството в горите и налагането на адекватни санкции на хванатите нарушители. С общините се търсят дългосрочни решения за предотвратяване на конфликта между хората и мечките. Част от тях е Спасителният мечешки отряд, който ще се отзовава бързо и адекватно в случай на необходимост.

Всеки, който иска, може да стане закрилник на мечка на wwf.bg/mechki, напомниха природозащитниците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NORAD
    #3

    Аз лично запалвам всички ламби в Часът на Земята, и пускам котлоните да греят... ;)

  2. NORAD
    #2

    гасенето на Ламбите ударно за един час във най натоварения интервал е фундаментална глупост - феновете на подобно действие следва да разберат че това натоварва електроразпределителната система и увеличава риска от авария - и вероятноста цели квартали и градове да останат със загасени ламби за много повече часове

  3. ivancho ivanov
    #1

    Само погледнете мече, сърне, таралежче още с меки игли и кое и да е животинче в природата, лично сте отговорен за оцеляването му! Лично! От морета, океаи и суша - човекът е най-голямата опасност, и за себе си!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.