Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Групировки с влияние в кабинета пречат на немска инвестиция в Марица Изток

0 коментара

"От половин година, че и повече, чакаме българското правителство да ни даде зелена светлина, за да задвижим инвестициите си". Това заявява пред радио Дойче Веле Еберхард Булинг, председател на съвместното германо-българско дружество с участието на RWE- Rheinbraun / РВЕ Рейнбраун/ за мини Марица Изток. Булинг допълва, че всички подготвителни дейности по проекта вече са завършени.

На въпрос защо според немската фирма българската страна протака процеса, Булинг заявява, че няма отговор. "Като външен човек, който не може да проникне съвсем в сложните връзки и отношения вътре във властта в България, ми е трудно да си отговоря защо това не случи досега", каза той.

Булинг обаче допълва: "Имаме впечатление, че в България съществуват влиятелни групировки, чието влияние стига до правителството. Тези групировки са настроени отрицателно към ангажирането на чуждестранен инвеститор във въгледобивния комплекс Марица".

Изявлението на Еберхард Булинг е в деня, когато българският президент Георги Първанов трябва да посети най-новата въгледобивна мина в Германия, собственост на фирмата RWE- Rheinbraun. Твърдението на Булинг звучи в пълен контраст с призива, който Първанов отправи още през първия ден на посещението си в Германия към местните инвеститори - за повече немски инвестиции в сферата на енергетиката.

Желанието на германската фирма RWE- Rheinbraun да инвестира във въгледобивния комплекс Марица е от 1999 година. С тогавашния комитет по енергетика от фирмата сe постига споразумение за развитието на общ проект. През лятото на 2000 г. е създадено германо-българско дружество МСМЕ, което би трябвало да осъществи проекта на RWE- Rheinbraun с Мини Марица изток.

RWE- Rheinbraun иска да инвестира в цялостния производствен цикъл - от въгледобив до производство на ток. "Искаме като цяло да направим производството по-ефективно, за да може по-късно, в един либерализиран енергиен пазар, комплексът Марица да бъде конкурентноспособен", декларира Еберхард Булинг пред Дойче веле.

RWE са подготвили всички необходими за инвестицията анализи и документи, включително финансовите обосновки за пред банките кредиторки, както и задължителният екоанализ, който да покаже, че проектът отговаря на всички изисквания на ЕС за опазване на околната среда.

Въпреки приключването на всички подготвителни работи, в RWE- Rheinbraun все още няма отговор от българска страна.

"Намерили сме банков консорциум, който е готов да финансира инвестициите ни. Ако в скоро време българите не се решат и кажат: искаме стратегически партньор във въгледобивния комплекс Марица - ако това решение не се появи в скоро време, тогава RWE- Rheinbraun ще насочи интереса си към други страни, където инвеститорите са добре дошли", заявява пред Дойче Веле Еберхард Булинг.

Той опровергава и разпространяваните от ръководството на мини Марица Изток в българската преса съмнения, че инвестицията на RWE- Rheinbraun ще доведе до съкращаване на работните места във въгледобивния компрекс Марица: "Това са аргументите, които представят противниците на нашия проект, но те са напълно погрешни. Ситуацията се интерпретира съвсем съзнателно погрешно. Напълно ясно е: ако искам да произвеждам ефективно, трябва да се опитам да въведа рационализации. Само че паралелно на това, през идните пет-шест години най-напред ще инвестираме. Трябва най-напред да модернизираме съоръженията. През идните пет-шест години не предвиждаме съкращения. Този въпрос може да се появи едва след споменатия период, в отговор на диктуваните ни от пазара условия, т.е. в зависимост от това колко въглища ще са необходими, колко ще се произвежда и дали наличният състав не е по-голям от необходимото".

На въпрос дали има конкуренция от българска страна, която да е заинтересована от провалянето на ангажимента на немската компания в комплекса Марица, Булинг заявява: "Сегашното ръководство на "Мини-Марица - изток" отхвърля ангажимента на RWE- Rheinbraun. Това ръководство блокира повече от половин година дискусията за техническите детайли, за инвестицията, за плановете, свързани с въгледобива. Сегашното ръководството е много, много силно настроено срещу нашия ангажимент".

Тези думи се допълват и колегата му Хелмут Кирхайс, който отговаря за техническата страна в немско-българското дружество. Кирхайс цитира статия в българска медия, в която се твърди, че германският инвеститор има намерение да експлоатира мините безскрупулно през идните четири-пет години, да натрупа пари, след което да ги затвори. "Почти цялата българска икономика беше руинирана по този начин", казва преди изданието един от шефовете на минния маришки комплекс. "Това е само върхът на айсберга. От тази статия, и от други публикации в българската преса, стигам до извода, че в България има кръгове, които не ни искат", заявява пред "Дойче веле" Хелмут Кирхайс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.