Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Харвардският университет: България е на 50-о място по богатство от 133 страни

7 коментара
Харвардският университет: България е на 50-о място по богатство от 133 страни

България се нарежда на 50-о място по богатство на глава от населението от общо 133 изследвани държави. Тя се нарежда на 39-то място по сложност и комплексност в света в класацията на Индекса за икономическа сложност (ИИС) - Economic Complexity Index (ECI) - на Харвардския университет.

Живеещите в България 6.93 милиона жители имат БВП на глава от населението от 10 079 долара. През последните пет години ръстът на БВП на глава от населението е средно 2.3%, което е над средните стойности за региона, показва анализът на специалистите от Харвард.

В сравнение с предишното десетилетие икономиката на България е станала по-комплексна, като се е подобрила с 5 позиции в класацията на ECI. Подобряването на комплексността на българската икономика се дължи на диверсификацията на износа ѝ, според индекса.

"В бъдеще България е в състояние да се възползва от много възможности за диверсификация на производството си, като използва съществуващото си ноу-хау", твърдят анализаторите.

Според тях България е малко по-комплексна от очакваното за нейното равнище на доходи. Предвижда се икономиката да расте бавно. Прогнозите на Economic Complexity Index за растеж до 2030 г. предвиждат растеж в България от 1.6% годишно през следващото десетилетие, което я нарежда в дъното сред страните в световен мащаб.

През 2020 г. България е изнесла продукти на стойност 40.1 млрд. долара. През последните пет години износът нараства средно с 3,3% годишно, което изпреварва общия икономически растеж, тъй като износът представлява нарастващ сегмент от икономиката. Износът на продукти, различни от нефт, е нараснал с 3,7% годишно през последните пет години, което изпреварва средния ръст в световен мащаб. Вносът възлиза на 38,4 млрд. щатски долара през 2020 г., което оставя България с търговски излишък при стоките и услугите.

Топ 3 експортни дестинации за България са Германия - 16.22%, Румъния – 9.02%, Италия – 7.08%

Според "Атласа на сложността" на Хравардския университет, най-комплексните икономики в света са: Япония (1-во място), Швейцария (2-ро място), Германия (3-то място), Южна Корея (4-то място) и Сингапур (5-то място). Страните от региона също се справят много добре, като Чешката република е на 6-то място, а Унгария - на 9-то. От друга страна, Полша, най-развитата икономика в региона, е на 26-то място - още едно доказателство, че не само размерът на БВП има значение. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #7

    Българите сме богати с това което сме направили до 90г. За нас / българите / е въпрос на живот и смърт да имаме покрив над главата/ жилище/. За това сме на 50-то място.

  2. Mz/X
    #6
    Отговор на коментар #3

    Ако на територията останат 1% българи, другите 99% ще бъдат твърди евроатлантици докарани от бившите колониални империи, каквито до една са старите страни членки на ЕС. Пример за такова преселение на хора е плана на германците от 1941 г., да изселят всички руски роби от Крим и да го заселят с чисти арийци предимно от Германия. Повече за плана в документалния филм- "Алфред Розенберг- несъстоялия се колонизатор на изтока"................https://vk.com/video77806338_456246473

  3. boriana
    #5

    Тези заключения не се харесват на ВЕЧНО МРЪНКАЩИЯ БЪЛГАРИН. Той иска да се оплаква, че е беден. Но да се чудиш как този беден народ в 17 ч. на българо-сръбската граница на 1.1.2023 г. направи петкилометрова опашка от леки коли в три ленти, и един килрометър в рейсове, същото на границата с Турция и Гърция. Ако беше богат сигурно не три часа щяхме да чакаме, а денонощие. Ами хвърлените пакети с хилядалки през балкона от "горкоте" пенсионери. Ами колите с по един шофьор, ами издръжката на дацата в чужбина. Ами новите строжи, които не стоят празни, ами пълните заведения, и т. н. т. н. Цигански хленчещ народ. Лъ.жлив и нече.стен към самият себе си.

  4. анита хегерланд
    #4

    Това реклама на ППП ли е?! Това Кирето ли го написа?! Българската промишленост "харчи" 52% от доставяния в страната газ, защото е енергоемка и изостанала. Комплексни са икономиките на страните, които имат голям ръст на услугите. Например "Амазон" е фирма-платформа, която реализира услугите като стока изразени в милиарди долари годишно. Тя има собствени складове, транспорт, логистика, собствени магазини, дори развива икономиката на 21 век - дигитално плащане. Тя играе на пазара с финтех и финансови услуги. Това е сложна икономика: преплитането на Интернет платформите, услугите, стоките и финансите. Ние не сме там.

  5. Горскио
    #3

    А след 20 години, точно преди да се стопим до край като нация последният българин ще е най-богатия човек в света. До Медияпул - "комплексен" на български значи сложен.

  6. Mz/X
    #2

    Вдигането на пенсиите на пенсионерите е свързано с умишлено влошаване на здравеопазването така че малко хора да останат да вземат високи пенсии.

  7. Mz/X
    #1

    Колкото повече намалява населението, толкова повече се вдига дохода на глава от населението. За да си направят реклама, евроатлантиците са готови драстично да намалят броя населението.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.