Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хърватия подписа споразумение за асоцииране с ЕС

0 коментара

Днес в Люксембург хърватския министър-председател Ивица Рачан подписа с комисаря по външнополитическите въпроси на ЕС Крис Патън Споразумение за стабилизиране и асоцииране.

Така Хърватия, която заедно Македония, Албания, Босна и Херцеговина и Съюзна република Югославия образува групата Западни Балкани, стана втората страна след Скопие с такова споразумение.

Едновременно със споразумение за асоцииране Хърватия подписа и Временно споразумение, което дава възможност в частта на търговските отношения споразумението да започне да се осъществява от 1 януари 2002 г., като по този начин се избягва чакането всички 15 страни - членки на ЕС да го ратифицират.

Жак Вюненбюрже, който след мандата си в София бе назначен за ръководител на Делегацията на Европейската комисия в Загреб, заяви миналата седмица, че хърватското правителство през последните десетина месеци е осъществило голям напредък, така че с подписването на споразумението се отваря ясен път за присъединяване към ЕС.

Според изявления на хърватския министър-председател Ивица Рачан, евроинтеграцията на Хърватия ще протича с ускорени темпове, като страната разчита, че присъединяването към ЕС ще е "регата, а не керван".

В Загреб се чуваха силни протести срещу включването на Хърватия в една група със страни като Албания и другите бивши югорепублики, но правителството на Рачан успя да ги заглуши с аргумента, че след подписване на споразумението за стабилности и асоцииране Хърватия ще ги изпревари по пътя си към ЕС.

Категоричната оценка на Рачан е, че евентуално неподписване на Споразумението за стабилизиране и асоцииране е равнозначно на "политическо оставане на Балканите".

Обществената подкрепа за европейската програма на левоцентристка коалиция на Рачан е значителна, което личи както от слабата подкрепа за антиправителствения митинг миналата седмица, така и от лекотата, с която парламентът прие през септември рестриктивни мерки в социалната област.

Като основни трудности пред бързата евроинтеграция наблюдателите изтъкват вътрешни търкания в управляващата левоцентристка коалиция на Рачан, липсата на ясен план за развитие на страната, недостатъчни чужди инвестиции и безработицата от над 21 процента. Националната валута на страната - куна, обаче, е стабилна, а приходите от туризма се увеличават успоредно с бавно подобряване на общата макроикономическа картина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.