Хърватия ще се изправи срещу Бразилия в четвъртфиналите на Мондиала в Катар

Бразилия разби Южна Корея, а Хърватия надви Япония след изпълнение на дузпи

Отборът на Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство в Катар след победа над Япония с изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1, а при наказателните удари хърватите спечелиха с 3:1. Вратарят Доминик Ливакович спаси три от ударите на японците и се превърна в герой за страната си.

На четвъртфиналите Хърватия ще се изправи срещу Бразилия. "Селесао" записаха категорична победа над Република Корея с 4:1.

"Самураите" опитаха преса в началните минути и затрудниха максимално хърватите в изнасянето на топката. В 3-а минута Шого Танигучи засече с глава центриране от дясно, но стреля встрани от вратата.

Постепенно хърватите овладяха средата на терена и имаха своите шансове, но на два пъти Бруно Петкович и Андрей Крамарич не успяха да нанесат точен завършващ удар.

В 43-а минута Япония поведе след разбъркване в наказателното поле. Хърватски защитник не успя да изчисти добре, а капитанът Мая Йошида намери Даизен Маеда, който без забавяне прати топката в мрежата - 1:0 за японците.

Хърватия възстанови равенството десет минути след почивката. Деян Ловрен центрира от дясно и Иван Перишич с майсторски удар с глава прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 1:1. Това е шести гол за Перишич при трите му участия на световни първенства, с което се изравни с хърватската легенда Давор Шукер.

В 63-ата минута Лука Модрич стреля мощно от 22-а метра, но Гонда прояви рефлекс и изби в корнер.

Перишич можеше да отбележи втори гол за своя тим в 77-а минута, но след негов шут защитник на Япония успя да отклони топката в корнер.

До края на редовното време и двата отбора предпочетоха да не рискуват и търпеливо изчакаха продълженията.

Предпазливите действия продължиха и в допълнителните 30 минути, като Япония имаше една ситуация след индивидуален пробив на резервата Минамино, който стреля от границата на наказателното поле, но вратарят Ливакович отрази.

В самия край на продълженията влезлият на мястото на Лука Модрич - Ловро Майер, получи шанс за удар, от дъгата, но не уцели вратата и двубоят бе решен след изпълнение на дузпи.

Там в герой за хърватите се превърна вратарят Доминик Ливакович, който спаси три дузпи на Минамино, Митома и Йошида. За хърватите пропуск направи Ливая, а точни от бялата точка бяха Влашич, Брозович и Пашалич.

В другия осминафинал за деня Бразилия победи Република Корея с 4:1, като се класира за четвъртфиналите на световнотопървенство по футбол за осми пореден път. В спор за място на полуфиналите бразилците ще се изправят срещу вицешампиона от предишния шампионат в Русия – Хърватия.

Една от големите звезди на Бразилия Неймар се завърна в игра след контузията, която претърпя в първия мачот груповата фаза. Той бе в титулярния състав и отбеляза 76-ия си гол за „селесао“, доближавайки се на един от рекорда на легендарния Пеле.

Бразилците изиграха много силно първо полувреме и напълно доминираха до почивката, вкарвайки всичките си четири попадения в мача. Винисиус Жуниор даде преднина на бразилския състав още в седмата минута на двубоя на стадион „974“ в Доха. Той получи топката при пробив на Рафиня и от близко разстояние я прати в горния десен ъгъл на вратата на Република Корея за 1:0.

Бразилците получиха правото да изпълнят дузпа след опасна игра на У-йон Джун в 11-ата минута. Неймар бе точен от бялата точка и покачи на 2:0 в 13-ата минута. Ин-бом Хван завърши обещаваща атака за корейците в 17-ата минута, но не успя да преодолее Алисон.

Бразилия увеличи аванса си в 29-ата минута, когато Тиаго Силва пусна към Ричарлисон, който със страхотен удар направи резултата 3:0. Четвъртият гол във вратата на Република Корея падна седем минути по-късно. В 36-ата Лукас Пакета преодоля Сюн-Гю Ким за 4:0. Стражът на корейския тим обаче се справи отлично при изстрел на Ричарлисон в четвъртата минута на добавеното време на първата част.

През второто полувреме бразилците намалиха оборотите, а в началните моменти след почивката Република Корея можеше да върне едно попадение чрез Хюн-мин Сон. Той оправи добър удар в 48-ата минута, но Алисон внимаваше и спаси. Бразилецът Рафиня пък преодоля няколко бранители в 55-ата минута и стреля към вратата на корейците, но Сюн-Гю Ким отрази удара му. Пак стражът на корейците предотврати попадение на Рафиня седем минути по-късно при нова атака за Бразилия.

Влезлият като резерва Сюн-Хо Пайк намали аванса на бразилците в 76-ата минута. Пайк се разписа след силен удар от дистанция за 1:4.

В последните десетина минути селекционерът на Бразилия Тите смени вратаря Алисон с Вевертон, а Неймар също седна на резервната скамейка.