Мондиалът в Катар е в разгара си, но най-доброто предстои

Привържениците очакват предстоящите мегасблъсъци

Елиминационната фаза на Световното първенство започна. Изиграха се половината от осминафиналите и вече са ясни две от четвъртфиналните двойки.

Груповата фаза на турнира завърши изключително драматично. Спорни съдийски решения, много драма и обрати белязаха последния кръг от групите на Мондиала.

Дванадесетият ден на първенството в Катар бе най-запомнящият се досега. Четвъртък вечер бе една футболна лудост. Сблъсъците между Белгия и Хърватия, Япония и Испания и Германия - Коста Рика ще се запомнят с множество пропуски, спорни решения и обрати.

Сн.ЕПА/БГНЕС

Отборите на Нидерлания, Сенегал, Англия и САЩ вече си бяха осигурили класиране напред. Четирите отбора заеха първите две места в група "А" и група "В". В сряда към тях се присъединиха Франция, Австралия, Аржентина и Полша. След драмата в четвъртък напред продължиха Мароко, Хърватия, Япония и Испания, а в петък списъкът се увеличи след още драматични двубои.

След обрат в последните минути на мача между Южна Корея и Португалия азиатският отбор измести Уругвай и продължи напред. Швейцария излъга Сърбия в голов трилър и също зае второто място в своята група след Бразилия. Така Бразилия, Швейцария, Португалия и Южна Корея допълниха списъка с отборите, които продължават напред в турнира.

Регламентът с кръстосан жребий отреди следните осминафинални двойки: Нидерландия – САЩ, Аржентина- Австралия, Япония- Хърватия, Бразилия – Южна Корея, Англия – Сенегал, Франция – Полша, Мароко – Испания и Португалия- Швейцария.

Срещите от елиминационната фаза на турнира започнаха в събота, когато Нидерландия и САЩ изиграха оспорван и динамичен двубой, но Нидерландия спечели с 3:1 и продължи напред в турнира.

Мемфис Депай вкара първия гол в 10-ата минута, а в добавеното време на първото полувреме Дейли Блинд направи 2:0. Дензъл Дъмфрис асистира и за двете попадения. В 76-ата Хаджи Райт намали, а пет по-късно именно Дъмфис се разписа за 3:1.

По този начин европейският тим продължи серията си без поражение в 19 мача, но ще има много тежка задача на четъвъртфиналите срещу Аржентина. Южноамериканският тим мина в следващата фаза, след като успя да победи Австралия, макар и трудно.

"Гаучосите" стигнаха до победата с 2:1, след като Лионел Меси се разписа в 35-ата минута след многоходова акция. Меси вкара деветия си гол на световно първенство и първия в елиминационната фаза на турнира. Така изпревари Диего Марадона в списъка на голмайсторите за южноамериканците. Лидер остава Габриел Батистута с 10 попадения. Попадението бе отбелязано в мач №1000 за аржентинската суперзвезда Меси.

В 57-ата минута Хулиан Алварес отбеляза втори гол, след като наказа груба грешка на Райън. Австралия върна интригата в 77-ата минута. Отаменди отигра колебливо и топката стигна до Крейг Гудуин, който нанесе силен удар, топтака се отклони от Енцо Фернандес и спря в мрежата на Емилиано Мартинес за 2:1.

В неделя пък защитаващият титлата си тим на Франция победи с 3:1 Полша и се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол в Катар.

Под светлините на прожекторите бе Килиан Мбапе, който отбеляза две прекрасни попадения, а преди това бе асистирал на Оливие Жиру за 1:0. По този начин Жиру стана най-резултатният футболист с националната фланелка на Франция, подобрявайки рекорда на Тиенри Анри. Жиру има 52 гола в 117 мача за "петлите".

В последната минута на добавеното време Робърт Левандовски отбеляза почетно попадение от дузпа.

От своя страна, Килиан Мбапе отбеляза петото си попадение в елиминационната фаза на световни първенства. Така той стана най-младият футболист с подобно постижение от Пеле насам. Но все пак кралят на футбола постига това едва на 17.

В късния двубой Англия победи шампиона на Африка Сенегеал с 3:0. Джордан Хендерсън и Хари Кейн се разписаха през първото полувреме, а в началото на втората част точен беше и Букайо Сака. Това бе първият гол за Кейн на Мондиала в Катар.

Така на четвъртфиналите ще станем свидетели на финал преди финала. Франция срещу Англия. Два от фаворитите за трофея ще премерят сили още в четвъртфиналната фаза на турнира.

Сблъсъците от елиминациите продължават и днес. След изключително драматичен мач на стадион „Ал Джануб“ в Катар, Хърватия продължава към четвъртфиналите на турнира, побеждавайки Япония след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията мачът завърши 1:1, но хърватите спечелиха с 3:1 изпълнението на наказателни удари.

"Самураите" сториха истинско чудо, като успяха не само да продължат, но и да спечелят групата си, в която бяха отборите на Испания и Германия, но отпаднаха от надпреварата.

От 21:00 часа пък "Селесао"  премери сили с друг азиатски тим - Южна Корея. Отборът на Бразилия, сочен като големия фаворит в надпреварата, не изпита трудности и спечели убедително с 4:1.  Така Бразилия ще спори с Хърватия за място на полуфиналите на турнира.

Във вторник ще се сложи край на осминафиналите на Световното първенство в Катар.

Мароко ще се изправи срешу Испания, а по-късно Португалия ще спори с Швейцария за място сред най-добрите осем на планетата.

"Лъвовете на Атлас", водени от младите си звезди, са приятната изненада на турнира. Те успяха да спечелят своята група в компанията на Белгия и Хърватия. Испания започна Мондиала ударно, побеждавайки Коста Рика с 7:0, но след това записа равенство с Германия и изненадваща загуба от Япония.

Двубоят между Португалия и Швейцария ще бъде изключително оспорван. Въпреки че "мореплавателите" са сочени за един от скритите фавори, те трябва да бъдат много внимателни с Джердан Шакири и компания.

Ако в оставащите два мача от осминафинаите няма изненади, то ще станем свидетели на четири мегасблъсъка в следващата фаза.

Вече е ясно, че Нидерландия ще се изправи срешу Аржентина, търсейки отмъщение за полуфинала през 2014 г. в Бразилия. Тогава Аржентина стигна до победата след изпълнение на дузпи.

Няма съмнение, че двубоят между Франция и Англия ще бъде черешката на тортата. И в двата отбора има фантастични играчи, мотивирани да достигнат финала.

След като Бразилия и Хърватия спечелиха своите мачове, те ще се изправят един срещу друг в следващата фаза на турнира. Това ще бъде сериозен тест за амбициите на "Селесао", а Хърватия безспорно ще опита да повтори, а защо не и да подобри постижението си от Мондиала в Бразилия.

И разбира се, иберийско дерби. Мачовете между Португалия и Исапния винаги обещават зрелище, така че ако Португалия и Испания продължат напред, те ще се срещнат на четвъртфиналите.