Нидерландия срещу САЩ и Англия срещу Сенегал са първите осминафинали

Джош Сарджънт от САЩ утешава Саид Езатолахи от Иран (вляво) след края на мача от група B между Иран и САЩ на стадион „Ал Тумама“ в Доха, Сн. ЕПА/БГНЕС

Нидерландия срещу САЩ и Англия срещу Сенегал са първите осминафинални двойки на световното първенство по футбол в Катар.

Четирите отбора заеха първите две места в група "А" и група "В" и по регламент ще играят на кръст в следващата фаза.

Победителят група "А' Нидерландия ще срещне тимът на САЩ, който завърши втори в група "В", в спор за място на четвъртфиналите. Двубоят ще се играе на 3 декември, събота, от 17:00 часа българско време в Ал Раян.

Първенецът в група "В" Англия ще се изправи срещу шампиона на Африка Сенегал ден по-късно. Мачът е на 4 декември, неделя, от 21:00 часа в Ал Хор.

За да се стигне до тези осминафинални двойки, Нидерландия победи с 2:0 домакина Катар в последния си мач от груповата фаза в група А. Голмайстори: 1:0 Коди Гакпо 26, 2:0 Френки де Йонг 49. Сенегал пък победи Еквадор с 2:1. По този начин шампионът на Африка завърши на второ място в крайното класиране и продължава на 1/8-финалите в състезанието. Капитанът Салиду Кулибали вкара победното попадение в 70-ата минута. Преди това Исмаила Сар даде аванс на Сенегал от дузпа, а Мойсес Кайседо изравни за Еквадор.

Англия спечели с 3:0 срещу Уелс в дербито на Британия. Два гола за успеха вкара Маркъс Рашфорд, а веднъж се разписа и Фил Фоудън. Победата осигури на англичаните първото място в група "В" със 7 точки. Уелс пък приключва първото си участие на световно първенство от 1958 година насам със само 1 точка и последното четвърто място в групата.

Отборът на САЩ се класира за фазата на елиминациите на след победа над Иран с 1:0. Американците завършиха на второ място в група В с 5 точки. Иран остана с три точки. Кристиан Пулишич, известен с прозвището "Капитан Америка", вкара единствения гол, с който донесе успеха на Щатите срещу Иран. Нападателят обаче се контузи и бе сменен принудително на почивката.