Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Холандия е в деликатно положение преди референдума за споразумението ЕС-Украйна

3 коментара
Холандия е в деликатно положение преди референдума за споразумението ЕС-Украйна

През шестте месеца като председателстваща ЕС Холандия вече се сблъска с бежанска криза, евентуален Брекзит и тероризъм. Сега правителството е в деликатна ситуация преди референдума за споразумението между ЕС и Украйна в сряда, пише във вторник агенция ДПА.

Холандските гласоподаватели рядко са се изправяли пред подобна дилема. Мнозина в Холандия се двоумят как да гласуват и въобще дали да гласуват на референдума на 6 април за споразумението за асоцииране на Украйна към ЕС.

Частично споразумението влезе в сила от първи януари. Двете камари на холандския парламент приеха необходимите закони с голямо мнозинство. Това обаче не е достатъчно за ратификация.

Евроскептична инициатива събра над 400 000 подписа, които принудиха Холандия за първи път да приложи закона за консултативните референдуми, който влезе в сила от средата на 2015 година.

Защо търговска страна като Холандия ще иска да блокира договор, чиято основна част е споразумение за свободна търговия, пита в анализа си ДПА.

Миналата година холандският износ за Украйна е възлизал на 650 милиона евро (725 милиона долара), а холандският бизнес се стреми значително да увеличи сумата.

Споразумението също така цели да укрепи демокрацията в Украйна, да намали зависимостта ѝ от Русия и да се справи с местната корупция.

Противниците на споразумението в Холандия пък виждат в него първата стъпка към членство на Украйна в ЕС, въпреки че това въобще не се споменава в текста на документа.

Безпокойството по този въпрос расте сред все по-евроскептично настроените холандци.

По-задълбочен поглед към целите на инициативния комитет разкрива една по-различна мотивация. Той просто се надява холандците да изпратят един антиевропейски сигнал, както направиха в близкото минало. "Нашият излишък компенсира техния недостиг", се заявява на уеб сайта на GeenPeil - организацията, която оглавява кампанията срещу споразумението. Името ѝ може да се преведе като "Няма стандарт" или "Няма равнище".

Тя критикува, според нейното определение, манията на ЕС за разширяване. "В Украйна подписването на споразумението на 27 юни 2014 година бе една от основните причини за разногласията с Русия и за гражданската война, която тогава избухна в източната част на страната," посочва организацията.

Друга движеща сила зад референдума - Тиери Боудет - споделя подобно мнение. "Споразумението предизвиква разделение. То е източник на конфликта", посочва той.

Резултатът от референдума в никакъв случай не е ясен. Първоначално анкетите на общественото мнение сочеха, че голяма част от холандците са срещу споразумението, докато по-скорошни проучвания показаха, че хората, възнамеряващи да гласуват с "да" са се увеличили, като съотношението почти се е изравнило.

Мнозина все още не са решили дали въобще ще гласуват, а някои призовават за тактическо въздържане от гласуване, тъй като референдумът е валиден, само ако най-малко 30% от имащите право на глас са участвали.

Учителката по биология Янеке Висер се двоуми. "Аз съм "за", но ако гласувам, тези идиоти (инициаторите на референдума – бел. ред.) ще получат 30%", отбелязва тя.

Продавачът на вестници в Амстердам Ян тен Бринк е един от многото, които не са прочели споразумението от 394 страници. "Въобще не познавам съдържаните на споразумението", посочва той.


Двата лагера събират гласове в подкрепа чрез клипове и реклама във вестниците. Призивите "Кажи "не" на прекалените правомощия на ЕС" и ""Да" на отпора на агресията на Путин", обобщават съдържанието на кампанията.

Един находчив предприемач накара да отпечатат аргументите на противниковия лагер на хиляди ролки тоалетна хартия.

Коалиционното правителство до голяма степен стои настрани от спора, като само подчертава, че споразумението ще увеличи търговията и стабилността в Източна Европа.

Украинците, подкрепящи споразумението, са по-малко сдържани. Една след друга делегации посещаваха Холандия: представители на бизнеса, членове на украинския парламент, членове на граждански движения - всички призовават холандците да гласуват.

През ноември украинският президент Петро Порошенко пристигна за разговори, като също така засвидетелства уважението си към крал Вилем-Александър.

Въпреки че референдумът няма задължаваща сила, гласуването може да има широкомащабни последици. Един валиден вот "против" би бил доста притеснителен за Холандия, която е по средата на шестмесечното си председателство на ЕС.

Спомените за холандското отхвърляне на европейската конституция през 2005 година все още са живи.

Премиерът Марк Рюте се надява вотът да е положителен. "Споразумението спомага за укрепване на икономиката ни, за укрепване на холандските търговски позиции," посочи той дни преди референдума.

Рюте отказа да прави предположения за отговора на правителството. Само отбеляза, че ако резултатът от вота е отрицателен, то той ще бъде сериозно обмислен.

Ако правителството се съобрази с отрицателния вот, споразумението ще пропадне, което пък накара председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер да предупреди: "Едно "не" може да открие пътя към голяма криза на континента".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #3

    Знаете ли за видеото-менте, в което уж нацисткият украински Азовски батальон плаши холандците с терор, ако не в референдума си отхвърлят споразумението? Това видео се оказа изработено в тролската фабрика в Санкт Петербург, в който работи и fake moni номер 1 https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2016/04/03/azov-video/

  2. Dr. Web Browsing
    #2

    Предполагам че холандците, като умен и интелигентен народ, ще гласуват на референдума си в подкрепа на Споразумението укрепващо икономиката им, защото това ще бъде подкрепа и за европейската икономика като цяло. А иначе, "хейтъри и идиоти" винаги е имало и ще има.

  3. Не щем украинци, правилно! Защото порошенко е ОФШОРКАДЖИЯ :D! Най-обичаме ислямисти! От тия, гърмящите! Както 1-во, така и 2-ро поколение гърмящи ислямисти :D ! Хи хи хи! Защото сме толерасти!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.