Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Храните са по-скъпи със 17% от началото на 2022 г.

7 коментара
Сн. БГНЕС

Цените на хранителните стоки на едро продължават да растат и през изминалата седмица индексът на тържищните цени (ИТЦ) е прибавил нови 3.23 процента, според обявените в неделя данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

От началото на 2022 година ИТЦ е прибавил повече от 17 процента. Ако преди година индексът е бил около 1,610 пункта, днес той е 2.139 пункта, което 33 на сто повече.

Оранжерийните домати през миналата седмица са поскъпнали с 9.5 на сто до 4.16 лева за килограм, но оранжерийните краставици поевтиняха с 10.5% до 3.49 лева за килограм. Цените си свалят ябълките – с 6.3%1 минимално и картофи и моркови. Лимони, банани и зеле леко поскъпват.

Кравето сирене поскъпва с нищожните 0.2 на сто до 8.80 лева на килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с 0.3 на сто до 14.19 лева за килограм. Олиото понижава цената си с 6.2 на сто и се търгува средно по 4.53 лева за литър. Пакетче краве масло от 125 грама поскъпва с 4.2 процента и се продава по 2.46 лева в края на седмицата. Пилешкото месо поскъпва с 1 процент и се търгува средно по 5.17 лева за килограм. Захарта прибавя 1.7 на сто и се продава по 1.82 лева за килограм. Брашно тип "500" поскъпва с 3.9 на сто и се търгува по 1.34 лева за килограм. Цената на ориза се качва с 2.1 процента до 2.44 лева за килограм. Яйцата поскъпват преди Великден с две стотинки и се продават по 0,27 лева за брой на едро.

На Софийска стокова борса (ССБ) котировките за зърно през седмицата са единствено от страна на купувачите - хлебна пшеница се търси на 635 лева за тон, фуражната – за 615 лева за тон, а за царевица има оферта "купува" на начална цена от 450 лева за тон. Всички цени са без ДДС.

След повсеместното понижение на цените през предишната седмица, сега по световните борсови пазари котировките на много от стоките отново отидоха в посока нагоре, наблюдават експертите на ССБ.

Пшеницата в САЩ тази седмица поскъпна с 8 долара до 430 долара за тон, тази във Франция остана без промяна на цена 378 евро за тон, а Украйна обяви поскъпване от 20 долара и цена 415 долара за тон. Руската пшеница с доставка март остана на същото ниво и се предлага на 400 долара за тон.

Царевицата в САЩ вдигна цената си с 6 долара до 353 долара за тон. Ечемикът във Франция качи 3 евро до 376 евро за тон, в Украйна няма обявена промяна (395 долара за тон). Рапицата и слънчогледът, които стремително поскъпваха още от началото на войната в Украйна и бяха достигнали рекордни равнища, сега също като че ли се стабилизират, но рапицата поскъпна с 20 евро на "Юронекст" (Euronext) до 961 евро за тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам отново е без нова котировка и остава на цена от 2250 долара за тон. Рафинираната захар поскъпва със 7.20 долара до 548.70 долара за тон на борсата в Лондон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    В официалния уебсайт на ЕС в раздела "Програми за развитие на селските райони по държави" има подраздел "Бюджет 2021-2027 г.", в който се споменават 35 млд.евро.
    През изминалите години страната ни е подписвала "Споразумения за партньорство", чрез които е получавала финансиране от европейските фондове. Трябва да се помисли как да се влезе в изискванията на ЕС и това финансиране да се предподпише, за да даде шанс на земеделското стопанство да се модернизира.
    Например: така може да се финансира изграждането

  2. Борис
    #6

    Дължим го на имперските мечти на Путлер.

  3. Мнение
    #5

    Пп са толкова жалки и правят такива ежедневни изцепки, че забелязвам как троляка тук вече се чуди как са извърта нещата. Безсилие

  4. Мнение
    #4

    А доходите замразени. Важното обаче е просто Наско да се напуши. Гарантирано от ПП.

  5. Мазен Кумунис
    #3

    Това е съвсем нормално в държавата на русофилистика Фелдфебел Рундьо и неговото правителство от калинки! Оставка, аматьори! ;)

  6. Dante Alighieri
    #2

    Тц, тц, докъде ни докара Костов, другари!

  7. Име1234
    #1

    Както по жан-виденово време: дебелите ще отслабнат, слабите ще изчезнат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.