Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хранителната банка за бедни ще заработи до месец

Чака се финансовото ведомство да реши за освобождаването на дарените стоки от ДДС

4 коментара
Крис Ребсток и Мирослав Найденов

До месец се очаква да стартира работа хранителната банка, която ще предоставя на социално слаби дарени, иззети за нарушения или с изтичащ срок на годност продукти. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща в сряда с вицепрезидента на Глобалната мрежа за хранителни банки Крис Ребсток.

Все още обаче не е уреден въпросът с освобождаването от ДДС на дарените от производители, дистрибутори и търговци хранителни стоки. Идеята за създаването на такава банка дойде от самите фирми, които още преди година предложиха да се създаде система, при която стоки с нарушени опаковки и скоро изтичаща годност или такива, които са иззети от ветеринарните органи за нарушения, но е установено, че отговарят на изискванията за качество, да се раздават на бедните хора. Предприятията искат обаче тези продукти да се освобождават от ДДС, за да имат стимул да ги предоставят на социално слабите.

Премиерът е възложил на Министерство на финансите да се изготви становище по този въпрос, каза агроминистърът. То обаче все още се чакало. МФ ще иска система, която изключва възможността за злоупотреби и уверение, че всичко ще бъде прозрачно, допълни Найденов.

Ако България създаде хранителна банка, тя ще бъде 51–та страна в света, която ще има такъв модел на подпомагане за нуждаещите се хора, посочи Крис Ребсток. В момента такива има в някои европейски страни, Индия, Филипините, Тайван, Чили, Еквадор и др., отбеляза Ребсток.

Набирането на продукти за борсата ще става чрез структурите на Българската агенция за безопасност на храните, която ще е гарант за безопасността и качеството на дарените стоки, каза зам.- шефът ѝ Венцеслава Тасева.

Очаква се бъдещата структура да събере за следващата година 25-300 тона храни, обясни Марина Бракалова, директор на Форум Хранителна банка.

В България има над милион и половина нуждаещите се хора и десетки хиляди тонове храна, която се унищожава, допълни тя. Големи компании вече са обявили готовност да се включат в кампанията.

Нужните средства за финансиране на проекта са в размер на 400-500 хил. лв. Резултатът е, че ще бъдат събрани продукти на стойност 2 или 3 пъти повече, които ще се предоставят на социално слабите хора, каза Бракалова

Министерство на земеделието и храните ще предостави офис на неправителствената организация, която ще управлява хранителната банка, съобщи Найденов.

Глобалната мрежа на хранителни банки е международна организация, чиято мисия е намаляване на глада в света, обясни генералният ѝ директор. По данни на организацията през 2010 г. са раздадени 359 960 тона хранителни продукти на обща стойност от 992 млн. евро. С помощта на 27 660 организации, раздаващи храна на нуждаещите се хора, те са достигнали и подпомогнали близо 4.9 млн. души в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    ЗАКОНА ЗА ВЕТЕРИНАРНО МЕДИЦИНСКА ДЕИНОСТ ЗАБРАНЯЖА ДЕИНОСТА НА ТАКАВА БАНКА ТОВА ЩЕ НАПРАВИ БГ ГРАЖДАНИТЕ В ЕКАРИСАЖИ

  2. Анонимен
    #3

    Уважаеми съмняващи се, не е лошо човек преди да изрази мнение, да се запознае с проблема. А и след като се изказвате тук, значи ползвате интернет. А "клюкарката" Гугъл веднага подава информация. За Ваие сведение, ако и четете там, където пишете, в Европа има Европейска федерация на Хранителните банки, обединяваща 240 такива банки в 21 европейски страни. Гакива банки съществуват в 18 от страните-членки на ЕС без - все още - в Латвия, България, Румъния, Австрия, Словения, Кипър, Малта и още две. Страни

  3. Анонимен
    #2

    @1: И в Англия цените в големите хран. вериги след 19-20 часа падат до СТОТИНКИ, а малки магазини, затворени в неделя, изнасяха в кашончета стоката с изтекъл срок за седмицата, най-вече хляб и зеленчуци. Това му се вика публичен сектор. При нас се предполага, че ще има далавера -сигурно с данъците. И изобщо, Медиапул, кавете кои са другите европ. страни с подобни хранителни банки, защото Индия, Тайван и пр. са много тъжни примери за подражание в социалната сфера.

  4. Анонимен
    #1

    Във франция продуктите с изтичащ срок на годност се продаваха на многократно по-ниски цени по пазарите. Така бедните могат да си купят, а не зная дали е имало такава банка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.