Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хранителните продукти поскъпват средно с 13% заради екоминистъра

19 коментара

Организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки са отказали да събират максималния размер на таксите от фирмите, които са им членове и да ги влагат в общини, посочени от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров (ДПС). Това е истинската причина за “наказанието” фирмите да приведат в ековедомството такси в размер на 150 млн. лв., съобщи в сряда изпълнителният директор на “Екобулпак” Видьо Видев.

“Екопак”, “Екобулпак”, “Репак”, КНСБ, БТПП, Съюзът на работодателите и браншовите съюзи от хранително-вкусовата, химическата и парфюмерийната промишленост, както и от Комисията по търговия и защита на потребителите заявиха в сряда, че единственият избор, който има министър Чакъров, е да се откаже от издадената през март заповед. Времето за преговори е изтекло, коментираха фирмите производители и вносители на опаковани продукти.

Големите организации за оползотворяване на отпадъците от опаковки уточниха, че е валидно тяхното предложение към министър Чакъров да инвестират 30 млн. лв. в разделното събиране и рециклиране.

Представителите на бизнеса изкараха “на светло” голяма част от механизмите, по които централната власт прибира парите на бизнеса, а оттам и на българския данъкоплатец. Този казус е и нагледен пример за това как реално функционира обръчът от фирми, обвързани с ДПС.

Законът за управление на отпадъците задължи фирмите производители и вносители на опаковани продукти да рециклират през тази година 25% от общото количество опаковки, което пускат със стоките си на пазара. Нормативната уредба им дава право да избират дали да платят такса на държавата върху посоченото от закона количество опаковки или да сключат договор с някоя от организациите, получили право от екоминистерството да събират и оползотворяват отпадъците.

Продуктовата такса се плаща по определена от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) тарифа и постъпва в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), което е под шапката на ековедомството. Огромната част от фирмите, които пускат на пазара опаковани продукти, са предпочели да сключат договор с организация, на която да плащат годишна такса, за да изпълнява вместо тях задълженията по закона.

Проблемът на Джевдет Чакъров е, че организациите са изпълнили задълженията си по разделно събиране и оползотворяване на 25% от опаковките, пуснати на пазара през 2005 година, и са платили само 3% от сумата, която министерството събира от фирмите, които не са се присъединили към тях.

Логично е да се зададе въпросът, как точно чиновниците в МОСВ са изчислили, че са им нужни 150 млн. лв. за въвеждане на разделно събиране и рециклиране на опаковките за миналата година, когато на бизнеса тази дейност е струвала около 6 млн. лв.

Четирите организации са преизпълнили изискваната от закона норма за 2005 г. Това се посочва в годишните одити, представени в екоминистерството. Те са пуснали на пазара опаковки с общо тегло 230 хил. тона и от тях са събрали и рециклирали 68 хил. тона, което прави 29,56% при норма 25%, уточниха от организациите.

“Екопак България” посочиха, че техният одит е бил изготвен от “Делойт & Туш”, но не е бил признат от екоминистъра.

Чакъров не приема резултатите от извършената дейност и понеже в Закона за управление на отпадъците никъде не е посочено, че организациите търпят санкции, ако не изпълнят задълженията си, министърът решава да накаже фирмите, които членуват в тях.

През тази година те трябва да платят пълния размер на изчислената от МОСВ продуктова такса, която с начисляването на ДДС излиза около 150 млн. лв. Тези средства ще постъпят в ПУДООС и след това логично ще бъдат разпределени по проекти именно в онези общини, в които организациите не са поискали да инвестират в разделно събиране.

Едновременно с това, обаче, екоминистърът задължава организациите да събират от фирмите, които членуват при тях, пълния размер на изчислената от ведомството продуктова такса върху количеството опаковки, а не толкова средства, колкото на тях им е необходимо, за да изпълнят изискванията на закона.

Изчисленията на база реална продукция на фирмите производители и вносители показва, че през тази година те трябва да платят още около 250 млн. лв., уточни заместник председателят на БТПП Владимир Пенков. Това прави общо 400 млн. лв., което означава, че всеки един от българските потребители трябва да плати 60 лв.

Браншовият съюз на фирмите в хранително-вкусовата промишленост прогнозира, че месечната издръжка на глава от населението ще скочи с 1,4%. 

Изчисленията на сдруженията от хранително-вкусовата, фармацевтичната, парфюмерийната и химическата промишленост сочат, че поскъпването за всеки гражданин ще е между 5 и 18%. Кофичка кисело мляко ще поскъпне с 5%, а бутилка минерална вода от 1,5 литра - с 18%. 

Зад действията на ековедомството организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки заподозряха опит на Джевдет Чакъров да национализира тази дейност.

Цветан Лъжански , изпълнителен директор на “Екопак България”, обясни, че щом МОСВ задължава фирмите да платят втори път сумата за изкараните опаковки, те от своя страна ще търсят вече приведените пари за тази дейност от организациите. Които пък няма откъде да ги вземат, защото са ги инвестирали в средства, за да организират разделното събиране. В крайна сметка организациите ще фалират и ще остане единствено държавното предприятие под шапката на МОСВ, което ще прибира от българския бизнес суми по собствено усмотрение.

От организациите посочиха ефективността от дейността на ПУДООС през изминалата година, сравнено с тяхната. При вложени по 6 млн. лв. за въвеждане на разделното събиране на боклука от организациите и предприятието, ПУДООС са събрали едва 6 (!) тона отпадъци от опаковки, за които не е сигурно, че са рециклирани. За същите пари организациите са събрали и рециклирали 68 хил. тона.

Зам.-председателят на БТПП Владимир Пенков уточни, че не може да се наказват фирмите заради лошо изработено законодателство. Работодателските и професионални организации обсъждат промяна на действащата нормативна уредба, тъй като сегашната предвижда, ако една организация не е изпълнила дори 5% от заложената норма, се приема, че тя не е изпълнила нищо и ведомството си изисква цялата сума.

Проблемът между министъра на околната среда и големите производители обаче не е такъв. Заповедта на Чакъров е в противоречие със закона, уточни Пенков.

От организациите уточниха, че Чакъров спекулира с Европейския съюз. Изпратената във вторник информация от МОСВ, в която се съобщаваше как Европейската комисия (ЕК) ще наложи санкции от 600 евро на ден заради неизпълнени задължения по разделното събиране и оползотворяване на отпадъците, организациите определиха като “свободни волеизлияния”. Дори и да има такова наказание, въпреки че ЕК не налага санкции – това го прави Европейският съд, коментираха организациите. Простотата сметка показва, че страната ни ще трябва да плати около 400-500 хил. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. desen
    #19

    Praviat taka, che na teb Gunio da ne ti se kachvat cenite na hranite, koito konsumirash!!! Tolkova li ne go razbra tova, a MOSV iska da ti vdigne cenite!!!

  2. RVD
    #18

    Аз от предишни изказвания останах с впечатление, че Девдет иска да събира някъде около 250 - 300 млн.лв. на година. За един мандат това са около милиярд и половина събрани от народа. Тука съдбата на тези фирми май е решена още повече, че вече са избрали само една малка полу мафиотска и дедесарска организация, т.е. "удобната". Няма ли да им преседне милиарда или ще си го делкат коалиционно. Жална ни майка!!!

  3. гуньо
    #17

    името им почва отпред с "Еко" какво по точно правят освен да събират пари ? Вярно е,че има няколко пласмасови контейнера за разделно събиране по 2-3 централни софийски улици и какво от това ???

  4. peperuda
    #16

    dokoga 6te gi tarpim tezi da ni regat glavite?

  5. Jesse Jackson
    #15

    Има ли проблем? Докога разни небългарски подривни елементи ще ни разиграват в тази държава, малко ли са ни нашите идиоти? Тоя Девдет да бъде обесен!

  6. SAPATA
    #14

    ДА ПРЕСТАНЕМ ДА ИМ ПЛАЩАМЕ ДАНЪЦИ,ДОКАТО НЕ НИ СЕ ОТЧЕТАТ КАК И ЗА КАКВО ГИ ХАРЧАТ.

  7. Bezkompromisen
    #13

    ima ministar - ima 13% uvelichenieniama ministar - niama uvelichenie!

  8. novovremec
    #12

    Уважаеми,общото данъяно бреме в страната е около 75% и това е отдавна известно.Просто журналистите не ги интересува материята на данъяното и осигурително законодателство

  9. споко
    #11

    спомнете си какво казва дедо гледайте позитивно.Имаше една книга на Лидия Ковачева "Лечебния глад".Те комунетата мислят за нас ще станем най-здравата нация.Лекарите да му мислят като останат без пациенти.

  10. софиянец
    #10

    И съм си купил Апартамент в София с ипотека!Сега ше им се ебемайката на Пичовете каде требе да си купуват Всичко на мене Мама че ми прати по Реисо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.