Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хронология на сирийското присъствие в Ливан

0 коментара

Сирийските военни части се разполагат в Ливан през май-юни 1976 г. по искане на тогавашния ливански президент Сюлейман Франджие, за да помогнат на християнските милиции да не бъдат разгромени от обединените сили на левицата, мюсюлманските милиции и частите на Организацията за освобождение на Палестина.

Числеността на сирийските сили на ливанска територия никога не е била известна с точност поради честите ротации, тайнствеността, която обгръща присъствието на войските и техния разнороден състав - редовна армия и различни разузнавателни служби. Те са разположени на стратегически позиции около Бейрут и в долината Бекаа. Смята се, че в края на гражданската война в Ливан (1975-1990) сирийските части са наброявали 30-35 000 души.

След поредица предислоцирания и частични изтегляния, започнали след 1991 г., към февруари 2005 г. сирийският контингент е сведен до около 13 000 души.

На 22 октомври 1989 г. в Таиф, Саудитска Арабия, е подписано т. нар. споразумение от Таиф, което слага край на гражданската война в Ливан. То предвижда изтегляне на израелските и сирийските войски от територията на страната.

На 22 май 1991 г. е подписан Договор за дружба, сътрудничество и координация между Сирия и Ливан, според който Сирия за пръв път признава независимостта на Ливан.

На 2 септември 2004 г. Съветът за сигурност на ООН приема резолюция 1559, в която се призовава за незабавно изтегляне на всички чуждестранни сили от Ливан.

На 3 септември 2004 г. парламентът на Ливан одобрява, под натиска на Сирия, поправка в конституцията, която позволява да бъде удължен с три години мандатът на президента Емил Лахуд. На 20 октомври 2004 г. министър-председателят Рафик Харири подава оставка от поста в знак на протест срещу това решение.Наблюдателите смятат, че оттогава Харири работи за обединяване на опозицията във връзка с насрочените за май 2005 г. парламентарни избори в страната. Евентуална победа на опозиционните партии би довела до преразглеждане на сирийското присъствие в Ливан.

Убийството на Харири на 14 февруари 2004 г. отприщва антисирийските настроения, които намират израз в масови граждански демонстрации с искания за оставка на кабинета. На 28 февруари 2005 г. подкрепяният от Сирия министър-председател Омар Караме обявява, че правителството му подава оставка под натиска на обществените протести.

За 2 март 2005 г. е предвидена среща на лидерите на опозицията, за да обсъдят как да продължат усилията си за изтегляне на сирийските войски от Ливан - чрез граждански протести или с политически средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.