Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И "Фич" понижи рейтинга на България

13 коментара
И "Фич" понижи рейтинга на България

Агенция "Фич" понижи рейтинга на България, Румъния, Унгария и Казахстан, съобщи Ройтерс в понеделник. Промяната за България е с една стъпка надолу до ниво BBB-, което е най-ниската инвестиционна оценка.

Като причина за намаляването на рейтинга на България от "Фич" посочват намаляването на потоците външно финансиране, което може да доведе до свиване на вътрешното търсене. Според експертите на Агенцията перспективата на България е стабилна. Това се дължи на добрия държавен баланс - големия фискален резерв. Реално нетните финансови задължения на правителството се равняват на нула.

Това е третата агенция, която понижава рейтинга на България. В края на октомври международната компания “Стандард енд Пуърс рейтинг сървисиз" понижи кредитния рейтинг на България за дългосрочния и краткосрочния дълг в чуждестранна и местна валута от BBB+ на BBВ с негативна перспектива. През септември Мууди'с понижи перспективата по международния рейтинг на България от положителна на стабилна. В основата на решенията за понижаване на рейтинга е високият дефицит по текущата сметка, който увеличава рисковете пред българската икономика в условията на международната финансова криза.

Агенцията ревизира в негативна посока оценката си за перспективата пред още 13 развиващи се икономики заради първите удари върху тях от глобалната криза.

Рейтинговата агенция препоръчва Румъния да потърси външно спасително финансиране. За северната ни съседка свалянето е с две степени от BBB на ВВ+, което поставя страната в статута на икономики, в които в момента не си струва да се инвестира. Румъния вероятно ще се нуждае от външна финансова подкрепа, за да избегне "държавна кредитна криза", тъй като е изправена пред дефицит по текущата сметка, който се очаква тази година да надхвърли 14% от БВП.

Промяната за Унгария е от BBB+ на BBB. "Фич" понижава от "стабилна" на "негативна" и прогнозата за Южна Корея, Русия, Мексико и ЮАР, а за Чили и Малайзия промяната е от "позитивна" на "стабилна".

Според Агенцията за кредитен рейтинг развиващите се европейски страни са най-уязвимия регион към влошаването на глобалната финансова и икономическа конюнктура. Като причина за това експертите посочват наличието на големи дефицити по текущата сметка и сравнително високи равнища на краткосрочен външен дълг. Това ги прави чувствителни към намалените капиталови потоци и потоците от финансовия пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кретен
    #14

    и на савецкия саюз.Предварително благодаря, колеги!

  2. Сергей Стамишев
    #13

    Голяма работа,дреме ми на г..а!Тройната коалиция е стабилно-неразрушима и продължава да...........Е,няма значение какво продължава....

  3. мортус
    #12

    Пич, тогава ще видите вий...:-)))

  4. Петров
    #11

    те са злонамерено настроени към България и ни мразят защото сме умни и сме заплаха за тях.

  5. 800
    #10

    Spolukata za Bulgaria.Ostava samo da si varnem Evropata obratno

  6. nik
    #9

    "Фичка" им.....на тези от "Фич"!Тези капиталисти-империалисти не са чули какво декларират другарите с.дмитриевич и п.димитров - България не само е на завидна икономическа висота, но и ще спечели от световната криза!

  7. Роси
    #7

    изказване на "любимия" ми Петър Димитров преди около 2 седмици: Ние сме по-добре от САЩ, Германия и другите развити страни, тук криза няма и банките ни са стабилни... То верно сал едни банки ни останаха, и те фрашкани с недвижими имоти, ха-ха...

  8. мортус
    #6

    Тия Пич, Мъди`с и Сулюс и Пуърс че ни каат на назе дали че загубим!Я марш!Ни сме тук със сърпа и чука и бдим!

  9. комунофил
    #5

    не ги слушайте империалистическите агенции ...

  10. Ремутатор
    #4

    Библиогравски сигменти около събитията и последиците от 10 Ноември 1989 г. КОЙ НАПРАВИ ВЪЗМОЖНО ОНОВА КОЕТО НИКОЙ В ЕМИГРАЦИЯТА И ПОЛИТИЦИТЕ ПО СВЕТА, НЕ МОЖЕШЕ ДОРИ ДА ДОПУСНЕ, ЧЕ ТАКОВА НЕЩО Е ВЪЗМОЖНО ДА СТАНЕ ПО ДОБРОВОЛЕН НАЧИН. Фамилията Буш, непосредствено след октомврийската революция, първа се притича на техническа помощ на болшевиките. През 1920 година се започва масова техническа кооперация в петролната индустрия. Америка разработва и доставя всичко необходимо за извличане на черното злато

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.