Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И македонците не са съвсем сигурни нарушава ли България договора за добросъседство

В Скопие се надяват САЩ да засилят натиска срещу София

17 коментара
И македонците не са съвсем сигурни нарушава ли България договора за добросъседство

Възползвайки се от силния натиск на САЩ и ЕК към София да одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС, македонските управляващи втвърдиха тона и продължават да липсват реални стъпки за изпълнение на българските изисквания.

Тезата, която македонците защитават усилено в последните дни, е че България е нарушила договора за добросъседство между двете страни от 2017 година, в частта му че е задължена да помага на Скопие по пътя му към ЕС.

Става въпрос за член 2 от документа, който гласи дословно:

"Двете Договарящи се страни ще развиват сътрудничеството помежду си в областта на европейската и евроатлантическата интеграция, насочено към успешната подготовка на Република Македония за присъединяването ѝ към Европейския съюз и НАТО. Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО, съгласно съответните решения от срещите на върха на НАТО".

Първо вицепремиерът по европейската интеграция Никола Димитров обвини в България в шантаж и неизпълнение на договора, след което този мотив бе доразвит от различни македонски представители, включително от бивши президенти.

Експерти по международно право обаче са разделени по въпроса дали България е нарушила договора, пише македонският "Слободен печат".

Професорът по международно право Тони Дескоски смята, че България не е нарушила този член и македонската страна мълчаливо се е съгласила със София.

"Не мога да разбера как България може да наруши член 2 от споразумението за добросъседство в ситуация, в която има само задължение да сподели опита си с нас, за да ни помогне да изпълним критериите за членство в ЕС", написа Дескоски във Facebook.

Според него България се е ангажирала да не блокира Скопие само при влизането му в НАТО и това е изпълнено.

Според Владимир Ортаковски, професор по международно право във Факултета по сигурност, обаче има основания да се смята, че България е нарушила член 2.

"Споразумението за приятелство е израз на добра воля и от двете страни, че поетите задължения ще бъдат изпълнени и че споразумението ще бъде спазено. Член 2 гласи, че България ще ни съдейства в процеса на присъединяване на Македония към ЕС. България обеща своята подкрепа. На заседанията на Съвета на ЕС нямаше гласуване на рамката за преговори, така че официално няма българско вето, въпреки че на практика, България ни блокира два пъти", каза професор Ортаковски пред Free Press.

Той смята, че естеството на спора е абсурдно, тъй като държава членка на ЕС иска от страна кандидатка да се откаже от самоличността си при положение, че всички държави без една-две са на мнение, че Северна Македония трябва да започне преговори.

Той отбеляза, че българската политика остава непроменена с десетилетия – застъпва се позицията, че македонците са българи, а македонският език – български диалект, и споразумението е дало надежда за нова ера в двустранните отношения.

Създателите му обаче не са отчели факта за неизменността на българската официална политика.

Ортаковски вижда изход от ситуацията в САЩ, като се надява, че те ще окажат по-силен натиск към София.

"Американците публично на думи ни подкрепят, но не можем да знаем колко реално те оказват натиск върху София", коментира той.

Във вторник председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристига на посещение в Скопие, като задължителна тема от визитата ще бъде спора с България.

Преди Скопие тя посети Тирана, където каза, че мястото на Албания е в ЕС и общността трябва да започне преговори за присъединяване.

"Албания очевидно е изпълнила исканията ни, постигнали сте много и сега е наш ред да изпълним ангажимента си. Дължим го на младите хора, които вярват в европейското бъдеще на страната", каза Фон дер Лайен.

Северна Македония и Албания обаче засега се движат в пакет по пътя си към ЕС и решението на София да не одобри преговорната рамка на Скопие забави и Тирана.

Визитата е седмица преди срещата на върха ЕС – Западни Балкани, която ще се проведе на 6 октомври в Словения, която е ротационна председателка на ЕС и силно подкрепя Скопие.

Северна Македония се надява, че е възможен бърз пробив до края на годината, но засега от София няма сигнали, че това е възможно.

На този фон говорител на Европейската комисия за пореден път каза във вторник, че очаква положително решение на спора между София и Скопие преди края на годината и дори през октомври.

"Силно сме убедени, че проблемите не трябва допълнително да забавят началото на преговорите, ще направим всичко да започнат преди края на годината", заяви говорителят.

Той призовава България и Република Северна Македония да положат усилия, за да решат откритите общи въпроси.

"Това не трябва да бъде за сметка на процеса на разширяване", допълни говорителят, цитиран от БТА.

В отговор на въпрос той уточни, че не може да се очаква решение за начало на преговорите със Скопие и Тирана, ако в ЕС няма единодушие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #17
  2. Борис
    #16

    Де се е чуло и видяло страна-кандидатка за ЕС (РСМ), фактически да иска държава-членка на ЕС (България) да се откаже от собствената си идентичност и да я даде на страната-кандидатка (РСМ), за да може тази страна-кандидатка да си има собствена идентичност?

  3. Борис
    #15

    Скопие да очакват от САЩ да засилят натиска срещу Белград и Скопие за спазване на човешките права на българите във Вардарска Македония, осъждане на престъпленията на сърбомакедонизма, след 1913 г., и пълна правна и политическа реабилитация на неговите жертви.

  4. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #14
  5. Обектив
    #13

    Решение с България и старт на преговорите до края на годината, очаква Урсула фон дер Лайен ! "Много направихте. Хайде. направете още едно усилие !" - каза тя на Заев в Скопие.

  6. ImBlack
    #12

    Целият договор е толкова некадърно написан, че има изцяло пожелателен характер и не задължава с нищо и двете страни и разчита на "добра воля", каквато очевидно липсва.
    Македонците ги манипулират брутално и това, че не го осъзнават е още един индикатор, че не са готови за ЕС.
    България не иска македонците да се отказват от "идентитетот" си, миналото не се връща назад. България иска македонските граждани, които са запазили българското си самосъзнание, да не се дескриминират в РСМ, заради това, че не

  7. Boris Kamov
    #11

    Ще сумирам тезата на макетата: "Да ви е..м м...та бугарска, длъжни сте да ни помагате!" И започва спор на мастити "професори" кое е право и кое криво. Балкански нрави... :)

  8. Горскио
    #10

    Писачите от Медияпул на Сооросова издръжка пак се правят на луди: "Той смята, че естеството на спора е абсурдно, тъй като държава членка на ЕС иска от страна кандидатка да се откаже от самоличността си". Писаччите знаят много добре, както впрочем и по-грамотните хора в Скопие, че никой не иска никой да се отказва от самоличността си. Става въпрос да се спрат фалшификациите на историята и да се пресвледват македонците, обявили се за българи.

  9. Entdecken
    #9

    Кво да се впечатляваме от мокрите сънища на бота Никола Лалов под чието име пишат всички от медияпул които искат да останат анонимни!

  10. Blackadder
    #8

    Нека запишем българските червени линии в българската конституция - това ще направи американския и всеки друг натиск безполезен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.