Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И писмото на съдиите срещу ген. Борисов е в доклад на евроексперт

0 коментара

Независимостта на съдиите в България е гарантирана в конституцията, но съществува опасност от намеса на политиците в работата на магистратите, констатира в доклада си евроекспертът Винченцо Сгуби, който заедно с още петима колеги бе у нас, аз да провери как изпълняваме ангажиментите си по глава "Правосъдие и вътрешни работи".

В своето изложение по темата "Реформа в съдебната система", с което радио "Нова Европа" и Mediapool разполагат, Сгуби цитира два обезпокоителни случая в подкрепа на извода си, че магистратите не се чувстват независими. Първият е за писмото на 266-те съдии до министър-председателя Симеон Сакскобургготски по повод атаките към тях от главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов и представители на изпълнителната власт. Като друг пример за политическо вмешателство е посочен изборът на единствения кандидатирал се за шеф на Върховния административен съд Константин Пенчев, депутат от управляващото Национално движение Симеон Втори.

От писмото на Асоциацията на съдиите, което бе изпратено през април т.г. след поредната критика на ген. Борисов за издадена лека, според него присъда за заловен от МВР престъпник, Скуби е избрал няколко пасажа, сред които и този, в който се визира Борисов:

"От няколко години подред определени представители на Изпълнителната власт дискутират определени решения на съда пред пресата, изразявайки публично волята си делото да се приключи по определен начин, преди съдебното решение да бъде постановено и обявено. Когато така изразените очаквания не се оправдаят поради доказателствата и законът по този случай, които изискват друго решение, съдът е атакуван яростно от същите представители на Изпълнителната власт…..

Главният секретар на Министерството на вътрешните работи официално декларира само няколко часа преди заседанието на апелативната инстанция своето възмущение от отказ на Софийски областен съд да арестува двама ответници. Само напоследък, Главният секретар на Министерството на вътрешните работи не само изразява възмущение, но и адресира специфични препоръки към по-висша съдебна инстанция в друг случай, където Софийски градски съд постанови затваряне в затвор и забави изпълнението на наказанието за определен период от време. На всичко отгоре, Главният секретар на Министерството на вътрешните работи чрез медиите директно се обърна към някои лидери на законността, призовавайки ги "да коригират" присъдите според неговите лични очаквания….. В България съдията е под тежка зависимост от общественото мнение, създадено от арбитражните оценки на съдилища, направени от представители на изпълнителната власт….. В резултат българското общество започва да мрази съда, да си представя, че той е синоним на корупция, безотговорност и стагнация, и да вярва, че е ръководен от нечия друга воля - финансова или политическа."

Сгуби пише, че е запитал министъра на правосъдието Антон Станков за независимостта на магистратите по повод на това писмо.

"Беше ми отговорено, че няма атаки към независимостта и ако в някакъв случай магистратите се чувстват атакувани, то те трябва да докажат това, което казват", информира експертът и посочва, че според него "това не е правилният начин да се обърнем към проблема".

Когато магистратите не се чувстват в безопасност относно тяхната ефективна независимост, политиците ще трябва да се чудят дали те са прави или не: въпросът за независимостта е един от най-важните проблеми, които ще бъдат решени, за да осигурят правилното функциониране на една съвременна система с три различни власти. Аз мисля, че въпросът ще трябва да се разгледа отново и в бъдеще, смята Сгуби.

Той е отбелязва също, че на хартия в България независимостта твърдо е потвърдена, но ситуации като тази с конфликта между съдиите и Борисов са "опасни и дават идеята за опит на политиците да контролират съдебната власт".

Като друг пример на такова вмешателство той посочва и избора на нов председател на Върховния административен съд, направен на 10 март 2004 г. от новия състав на Висшия съдебен съвет.

"Избраният за Председател човек е бил депутат на управляващото Национално движение Симеон ІІ. Деветнадесет члена на новия Висш съдебен съвет, които са започнали мандата си през декември 2003 г., са го подкрепили, четири гласували против, докато един глас е обявен за невалиден. Той е бил единственият кандидат, състезаващ се за поста при процедурата на петата номинация", отбелязва Сгуби.

Пенчев действително бе избран след множество опити на управляващите да осуетят избора на председател на административния съд, който не се ползва с тяхната протекция. Успешни усилия в тази посока положиха и министърът на правосъдието Антон Станков, и депутатите от НДСВ и ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.