Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И Сарафов се обяви против намаляването на правомощията на главния прокурор

5 коментара
Борислав Сарафов. Снимка: БГНЕС

Подобно на предшественика му на поста Иван Гешев, сегашният главен прокурор Борислав Сарафов също се обяви против намаляването на правомощията на шефа на държавното обвинение. Вместо това той обвини политиците, че не само не са намалили формалността на наказателния процес, а са я влошили. Същото твърдеше и Гешев. Оправданието за "лошите закони" бе едно от най-често повтаряните от него.

В точния момент

Изявлението на Сарафов е направено по време на дискусия, посветена на промените в конституцията. Нейни организатори са Българският институт за правни инициативи, Съюзът на съдиите в България, Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България. Ден след събитието съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов даде да се разбере, че има уточнен график за гласуването на промените в основния закон. Според него текстовете трябва да бъдат приети окончателно в началото на декември.

Именно с тези промени се предвижда орязване на правомощията на главния прокурор. Освен това се предлагат и промени в състава на Висшия съдебен съвет, които вероятно ще намалят влиянието на шефа на държавното обвинение там.

В изказването си Сарафов критикуват "модата" от последните години прокуратурата да бъде обругавана и обвинявана за всичко. Той казва, че това е една от основните държавни институции.

"Аз обаче ще припомня, че преди 10-ина години имаше период, в който съдът беше виновен за всичко. Имаше един вътрешен министър, който кръщаваше полицейските си операции с имена на конкретни български съдии. Това не беше добра практика. Това не доведе до справедливост. Това не помогна по никакъв начин на справедливостта и правосъдието", казва той.

Кръщаването на полицейски акции на съдии бе патент на Цветан Цветанов. Тогавашното правителство на ГЕРБ прилагаше с пълна сила максимата на лидера си Бойко Борисов "Ние ги хващаме, те ги пускат". Същевременно се опитваше да си спечели влияние с назначения на приближени до партията в ключови съдилища.

Сега Сарафов говори за "демонтиране" на прокуратурата, напълно в тона на Гешев, който пък плашеше с "овладяване".

"В отсъствието на централизиран надзор върху дейността на всички прокурори, неминуемо ще се появят случаи местен феодализъм. Някой трябва да е притежател на правото да нарежда проверки на дейността на всички прокурори, за които биха се появили опасения, че злоупотребяват с властта си. Ако главният прокурор няма никакви функционални компетенции върху дейността на тази прокуратура, ако не може да предлага проверки, ревизии и в крайна сметка да предложи наказания, то всяка една прокуратура ще бъде буквално приватизирана, феодализирана и няма да може да се коригира нейната дейност. Съществува реална опасност вместо да се въведе реален, ефективен контрол върху един главен прокурор, обществото да получи напълно безконтролни и всевластни 28 окръжни прокурори, върху които никой няма да има право да осъществява контрол, проверки, ревизии, да координира и контролира тяхната дейност. Получаваме 28 местни феодали", казва той.

Сарафов е недоволен и от предложението прокурорският съвет в бъдещия Висш съдебен съвет да бъде съставен от мнозинство, избирано от парламента. Идеята е, че по този начин няма бивши и бъдещи подчинени на главния прокурор да се опитват да го контролират, след като бъдат избрани за членове от колегите си. Според Сарафов предлаганият състав "не предполага непременно добро познаване на прокурорската работа".

Хайде да викнем всички от Афганистан

"Аз и колегите ми с нескрито недоумение виждаме, че всички промени, които се правят само засилват формализма в наказателния процес – вместо да опростяваме и усъвършенстваме процедурите, включително съобразяването им с променящите се обществено-икономически условия, ние ги усложняваме", казва още Сарафов.

Като пример за формализъм той дава разследването на смъртта на 18-те мигранти от Афганистан от преди няколко месеца. Те се задушиха в тайник на камион, изоставен от каналджии край софийското село Локорско. По закон прокуратурата е длъжна да уведоми техните наследници, за да имат възможността да станат частни обвинители в бъдещия процес и да им предяви материалите по разследването.

"Да вземем удостоверения за наследство, да удостоверим кои са, да ги призовем по надлежния ред и да им предявим материалите по делото. С колегите ми от Националната следствена служба направихме опит, срещнахме се с представител на посолството на Афганистан в България и той каза: "Да, призовете ги, те всички ще дойдат, защото това е начинът им да влязат легално на територията на Европейския съюз". Как да подходим и как да приключим това наказателно производство? Нали имате представа колко наследници могат да имат тези 18 афганистански граждани? Те могат да бъдат 200-300, а може би и повече. Без преувеличения", казва Сарафов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 19:39 на 24 септември 2023 от автора.
    #5
  2. Отбелязвам
    #4

    Депутати, приемете решение, че завършили Симеоново не могат да стават Прокурори! Това е все едно медицинска сестра да става Главен лекар!

  3. BOKOEIZMET
    #3

    Е фуражката все пак брани честта на пагона, а за тва си трябва безгранична власт ;)

  4. Dora Apostolova
    #2

    Така е г-н Сарафов, но предложението за намаляване правомощията на главния прокурор е дело на Пеевски, който скрит зад гърба на Борисов управлява настоящето правителство на Мара- Денков и куклите на конци от ППДБ- Бойкикев, Недето, Кирчо Кокорчо и прочее правещи новата съдебна/конституционна реформа. Пеевски цели да отнемее правомощията на главния прокурор до минимум, за да не може да го погне за за неговите приватизационните кражби, работа с личната банка на Путин- ВТБ, и тези на Доган, Ментата,

  5. Коментарът е изтрит в 13:47 на 20 септември 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.