Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идеята за енергийна независимост на Чехия е опасна

11 коментара
Министър Мартин Куба

Идеята на чешкия министър на промишлеността и търговията Мартин Куба за Чехия като независим остров сред бурното море на европейския енергиен сектор е опасна игра, която може да засегне обикновените чехи, въпреки че според Куба те би трябвало да спечелят от плана му.

Чешките политици са обезпокоени от очертаващата се загуба на инвестициите на чешкото енергоразпределително дружество CEZ в България, където хората протестират, а правителството падна заради твърде високите цени на електроенергията.

Какво означават сериозните проблеми на CEZ - ключова за Чехия държавна компания - за националната търговия с електроенергия? Възможно ли е високите цени да доведат до протести и в Чехия? Тези въпроси вълнуват чешките политици. Това е и причината, поради която при срещата си с колегите си от Европейския съюз министър Куба представи идеята си за енергийната независимост на Чехия, която се предполага, че ще облагодетелства местните потребители.

В момента Чехия изнася в чужбина повече електроенергия, отколкото произвежда от двата енергийни блока на АЕЦ "Темелин", разположена в Южна Бохемия. Това обаче не означава, че Прага е наистина независима. Чешката енергийна мрежа е свързана с мрежите на съседните държави, най-вече с Германия, чиито цени определят цените на чешките производители.

Ако чешкото правителство иска да наложи енергийна независимост, то трябва да изолира страната по начина, който Полша се опита да приложи, за да сложи край на зависимостта си от неекологичните си топлоелектроцентрали.

Положението на Прага обаче е различно. Чехия модернизира електроцентралите си и влезе в европейския енергиен пазар. Обратният завой и курсът към изолация няма да бъдат лесни предвид европейското законодателство и ще бъдат неизгодни за чешките производители на електроенергия.

Още повече идеята, че колкото повече електроенергия произвеждат чехите, толкова по-добро ще бъде положението им, е погрешна.

От гледна точка на цените на електроенергията сега не си струва да се изграждат електроцентрали, задвижвани чрез традиционни енергийни суровини (въглища, газ, уран), тъй като пазарът бе преференциално наводнен от огромен брой "зелени" електроцентрали, които в момента са най-вече германски.

Далеч не е сигурно, че през идните години цените забележимо ще се повишат. Първо, Германия продължава мощно да подкрепя зелената енергетика. Второ, цените на газа в САЩ се понижават благодарение на добива на шистов газ. В Полша и други страни пък започва изграждането на терминали за втечнен природен газ.

Трето, производството на електроенергия ще става все по-фрагментирано с разработването на "умни" технологии и все повече компании, а по-късно и домакинства, ще станат независими производители чрез съоръжения, покриващи собствените им нужди. Откачането им от мрежата ще окуражи и други да последват този пример на фона на нарастващите цени за електроразпределението.

На фона на продължаващите революционни промени е трудно да се прогнозира развитието на енергийния сектор, а очертаването на категорични заключения може да се окаже непродуктивно.

Въпреки тези тенденции чешкото правителство продължава курса си. То обмисля да изгради нещо като разклонения по границата, които да помогнат на Чехия да се изолира от Германия. Това намерение най-вероятно е неизпълнимо. Дори и да беше възможно обаче, чрез подобен ход Чехия най-вече би се изолирала от конкурентни чуждестранни производители на електроенергия, без които местният сектор ще стане централно управляван и много скъп.

Друга опасност е свързана с АЕЦ "Темелин". Ако правителството спре да отчита реалността в енергийния сектор и настоява за бързо разширяване на централата, за да се включат още два енергийни блока, то ще трябва да обещае на CEZ, която е оператор на АЕЦ "Темелин", гарантирани цени на електроенергията от разширената централа.

Парадоксално, но това може да се окаже път точно към ситуацията, която правителството твърди, че иска да избегне - високи цени на електроенергията за потребителите. Никой не знае какви ще бъдат цените през идните години и колко милиарди или десетки милиарди крони ще трябва да плаща годишно Чехия на CEZ заради обещанието на правителството.

Министър Куба твърди, че, предлагайки енергийна независимост на Чехия, се стреми към благоденствието на потребителите. Ефектът обаче може да бъде тъкмо обратният.

Разширяването на ядрената централа е неблагоприятно за данъкоплатците, но може да бъде много облагодетелстващо за хората, които вземат решенията по проекта. АЕЦ "Темелин" е не само огромна поръчка на стойност стотици милиарди крони, но и е много сложна.

Прагматиците в политиката като г-н Куба знаят добре, че поръчката ще предостави множество възможности на компании, контролирани от техни приятели сред бизнесмените. Това отваря вратите за спечелване на огромни суми и повече политическо влияние.

От гледна точка на чешките данъкоплатци и потребители на електроенергия планът на Куба е опасен номер. Привидно енергийната независимост и разширяването на ядрената централа ще бъдат представяни като благоприятни за данъкоплатците. Истината обаче ще бъде точно обратната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Of 8 като не си информиран, добре ли ти е? Руснаците в момента се изтрепват да натискат Чехия Атомстройекспорт да поеме разширяването на Темелин. Търга се решава през лятото.

  2. Анонимен
    #10

    Швейк

    Индия е огромна плуралистична капиталистическа държава с многомилионно население и официална алглоезична традиция.

    Никога не е била похлупвана от социалистически лагер
    и има пари, кадри и възки с Изтока и Запада.

    Малка Европейска Чехия е по-друго нещо.
    Била е "освобождавана" от Австроунгария, от Хитлер, после от СССР.

    Обикновеният чешки човешки инивид
    хич не го топли дали Индия или Турция
    щяла да купи или няма Аец от Русия.

    Тоже изобщо важи за обикновения европейски човешки.

    А енергия

  3. Анонимен
    #9

    Проблема на чехите са свързани с очакваната ефтина енергия от произведените ВЕИ в Германия и Дания. Те искат да са енергийно независими от Германия, за да могат да си построят двата нови блока в АЕЦ "Темелин". Проблем за тях е, че тока който ще се произвежда от тези блокове ще бъде не конкурентен на ел. енергията която идва от север (ВЕИ в Германия и Дания). За разлика от нас (нямаме пари да строим АЕЦ Белене), те са си намерили албански и български пазар от които да могат да си наберат необходимите финанси за разширяването на АЕЦ "Темелин". Тока от ВЕИ от Германия и Дания за съжаление не е решение за нас, защото е много далече и цената ше се натовари с такси за пренос и загуби по мрежата.

  4. Анонимен
    #8

    До 5 : Не се вижда и Русия много да се натиска да заробва енергийно Чехия,пък и която и да било друга страна.По-скоро страни като Индия,Турция са тези,които търсят Русия за строителството на свои атомни централи и не философстват като чехите как нуждата на обикновения потребител едва ли не утре ще намалее поради това,че той сам ще си произвежда електричеството за лични нужди.Със сигурност и това ще стане след 50-100 години.Но сега европейците ако искат топло,а облръщат гръб на газа от Русия,да точат брадвите и да ходят в Сибир да секат дърва.

  5. Анонимен
    #7

    Чахкини в СссР, БСП, ДПС и на всеки км

    Соц амазонки ли са или чахкини,
    цецки или калинки - Има нещо верно

    1

    България твърде дълго издържаше чешкото правителство!Последната издънка на комунизма-социалистите от ЧЕЗ, източваха БГ с милиарди.Как е възможно,да искат от ЕС да подкрепя частна компания с 80%чешко държанто участие,която не спазва българските закони и се намесва по брутален начин в българската политика,предизвиквайке социална и политическа криза,равносилна на държавен удар,в подкрепа на

  6. Анонимен
    #6

    АНТИМАРКС Кое е опасно в "дисидентската" идея една държава да е енергийно независима? За кого, за кои, за кое, за какво е "опасно"? Защо? Защо независимостта на малка държава да е опасна?! Всяка държава може да си осигури свястно ниво на енергийна независимост чрез множество Алтернативни доставчици външни и дори само със собствени. Оплаквате се от топлинно и прочее замърсяване, от Глобално затопляне, плувате в Океан от енергия, но робувате на фикции и монополи. Вземете се в ръце. Всеки: Индивидуално, с чувство за Лична отговорност! "Идеята за енергийна независимост на Чехия е опасна" Марек Швехла, списание "Респект"

  7. Анонимен
    #5

    Оригиналното заглавие на тази статия е друго. Тука е изкарано едно заглавие не предава правилно основната и мисъл. Чешката енергийна независимост е въпрос на национален консенсус защото e геополитически въпрос. В случая се разглежда въпроса за разпада на европейския енергиен пазар. А енергийната независимост на Чехия се разбира основно като независимост от Русия, а опасно е обратното:зависимостта.

  8. Анонимен
    #4

    Да ви напомня с нещо идеята за разширяване на АЕЦ "Темелин" нашата история с "Белене"? Същите лъжливи обещания, същите идеи за кражби в голям размер. Но те май са по-умни и не се натискат особено на руската помощ.

  9. Анонимен
    #3

    И при тях май по жицата са се наредили едни "лястовички"...

  10. Анонимен
    #2

    В Чехия правителството може да падне само ако се повиши акциза на бирата. По тази причина е най-нисък в Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.