Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката на София расте, неравенствата в доходите също

2 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Икономиката на София продължава да расте с по-големи темпове от средните за страната. Близо 43% от БВП на България за 2021 г. (последните официални данни са за тази година) се падат на столицата. Заплатите в София остават най-високите за страната. Заплащането в IT сектора вече надхвърля 4000 лева. Заплатите в туризма и ресторантьорството, които са най-ниските според официалната статистика, са 4 пъти по-ниски.

Това показва икономическият профил на София, представен в петък от Института за пазарна икономика (ИПИ), представители на Столичния общински съвет и на софийската агенция за инвестициите.

БВП – 5 по-голямо от това на Пловдив

Според данните, оповестени от НСИ в петък, БВП на София през 2021 г. надхвърля 59 млрд. лева. Той е над 5 пъти по-голям от този на Пловдив и 7 пъти над БВП на Варна. Делът на столичната икономика в този на страната вече е близо 43%. Увеличаването на тежестта му в последните 20 години е трайна тенденция. В началото на хилядолетието БВП на София е бил 30% от този на страната.

Расте и БВП на глава от населението. Той вече надхвърля 45 000 лева, което е над 2 пъти повече от средното за страната.

"София изпреварва всички други икономически центрове дори, отчитайки разликата в мащаба. А причината е доминацията на сектора на услугите, който е най-силен в София. За три години БВП на човек от населението в столицата е нараснал с 26% при 19 на сто за цялата страна", коментира Петър Ганев от ИПИ.

38 млрд. лева е брутната добавена стойност на услугите, което е 86% от добавената стойност в столичната икономика. Тук основна роля има IT секторът, който е почти изцяло съсредоточен в София. Столицата носи близо една четвърт от добавената стойност на индустрията в страната и половината от тази на услугите. В някои сектори като този на информационните технологии този дял достига 80%.

Към момента добавената стойност в търговията остава най-висока – 8.5 млрд. лева. На второ място е IT секторът с 8.3 млрд. лева. Прогнозата е, че в следващите години дигиталните индустрии ще изпреварят търговията по този показател. Предприятията от IT сектора в София дават 88% от добавената стойност в национален мащаб. В сферата на професионалните и административни услуги, в които влиза и аутсорсингът, този дял е 70 на сто.

Около 171 млрд. лева са приходите на предприятията в столицата за 2021 г. Ръстът спрямо предходната година е 22.6 на сто. "Най-голямо влияние за този резултат имат няколко сектора като търговията, енергетиката и дигиталните услуги", отбеляза Петър Ганев. Той добави, че ръстът се дължи и на инфлацията.

Над 4000 лева средна заплата в IT сектора

Данните показват още, че най-бързо расте броят на заетите в IT сектора. Те са близо 100 000 души, а средното им заплащане е над 4000 лева – най-високото за столицата. На първо място по заети е търговията със 149 000 души.

Средната заплата в София надхвърля 2000 лева. За 5 години ръстът е с 600 лева. Неравенствата в заплащането обаче се увеличават. Най-ниските средни доходи са в сферата на туризма и ресторантьорството – около 1000 лева или 4 пъти по-ниски от тези в дигиталните услуги. Аутсорсингът и финансите постепенно настигат информационните технологии по заплащане, но остават далеч назад.

Населението намалява и застарява

В София се концентрира все по-голям дял от населението на страната, въпреки че като общ брой жителите на града намаляват. В София живее 19.5% от населението на страната при 17.5 на сто при предишното преброяване през 2011 г.

Според данните от преброяването от 2021 г. в столицата живеят 1.27 млн. души. За десетте години между двете преброявания на населението то е намаляло с над 17 000 души.

От ИПИ коментираха, че София все още привлича хора то миграция, но губи от естествен прираст. Влияние има и високата смъртност заради Covid-19.

Както в цялата страна, така и в София има тенденция за застаряване на населението. Струпването на хора се премества от 20-29 годишните към 40-49 годишните. Това ще се отрази на пазара на труда в бъдеще. Трудоспособното население (15-64 години) е намаляло с 92 000 души за десетилетие. Това се отразява и на икономиката, тъй като трябва да се прави повече добавена стойност с по-малко хора.

В София безработицата остава рекордно ниска – 1.8%. Освен това делът на трайно безработните е много по-малък в сравнение с не толкова добре развитите икономически райони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Неравенството в доходите е голям световен проблем, с който всяка страна трябва да се справи сама. В нашата страна нарастването на доходите може да се случи само ако бизнесът и услугите станат по-ефективни, по-производителни. Т.е. всеки служител или работник да допринася повече за същото време и усилия, които влага. Това се постига чрез държавни политики, данъчни облекчения, внедряване на автоматизирани системи, нов вид управление на процесите, оптимизиране на разходите и т.н.

    Това е най-сложната

  2. The Rock
    #1

    Очевидно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.