Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономисти призоваха Велев да въведе плосък данък, вместо да трупа излишък в бюджета

0 коментара

Икономисти от Института за пазарна икономика (ИПИ) и Центъра за либерални стратегии в сряда за пореден път призоваха правителството да въведе плосък данък за преките налози и осигуровките, вместо да трупа огромен излишък в бюджета и да го харчи в края на годината за допълнителни субсидии.

Преди повече от половин година, по инициатива на ИПИ стотина икономисти и финансови експерти призоваха министър Милен Велчев да предложи на правителството и парламента въвеждането на 10 % данък за общия доход на гражданите и за печалбата на фирмите, както и на 10% осигурителна вноска.

В момента ставките по данък общ доход са от 29% за най-високите до 12% за най-ниските доходи, фирмите плащат 19.5% данък печалба, а осигурителната вноска - и то без здравната - е над 30%. Според обявените вече от правителството планове за догодина, осигурителната тежест няма да намалее, данък печалба ще падне до 15%, а данъците върху общия доход ще намалеят с 2 на сто, като единствено най-високата ставка ще се понижи от 29 на 24 процента.

Ден след като финансовото министерство обяви, че излишъкът в бюджета е стигнал рекордните 877 млн.лв. само за първите седем месеца, експертите подновиха офертата си за въвеждането на плосък данък. Преди месец правителството вече разпредели близо 300 млн.лв. от преизпълнението за различни държавни субсидии и проекти - за болниците, за държавни фондове, за ремонти на пътища и училища.

Днес експертите изчислиха, че ако данък печалба се намали на 10 %, приходите в бюджета ще намалеят с около 220 млн.лв. При 10-процентен данък върху личните доходи събираните средства от ДОД ще паднат с 360 млн.лв. При същата ставка за осигуровките, ще се освободи разполагаем ресурс за бизнеса и гражданите от около 1.5 млрд.лв.

В същото време от ИПИ и Центъра за либерални стратегии посочиха, че ниските данъци ще намалят дела на сивата икономика, което ще увеличи приходите в бюджета заради нарасналата облагаема база в страната и по-високата събираемост. При по-ниски данъци разходите на бизнеса за съобразяване с регулациите са много по-ниски и се увеличава стимула за фирмите да излязат на светло. Ще намалеят разходите за труд на работодателите, което ще се отрази не само върху увеличаването на бизнес дейността и на печалбата на фирмите, но и ще доведе до увеличение на работните заплати.

Според Георги Ангелов от ИПИ, 10-процентният ДОД ще доведе до 20 - 25 % увеличение на най-ниските заплати, около 30% за средните и 35 - 40% за най-високите заплати.

Всичко това ще бъде силен стимул за икономическия растеж, който според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии през тази година няма да достигне планираните от кабинета над 5%, а ще остане на равнище под 4.5 на сто.

Според експертите, плоският данък върху заплатите ще доведе до положителни ефекти още след първите два-три месеца на действието му, а останалите резултати - ако мерките се въведат в началото ще 2005 г., ще станат видими още в края на годината.

Икономистите напомниха, че всяка година правителството залага по-нисък дял на държавно преразпределение на произведения Брутен вътрешен продукт и всяка година с натрупания излишък на практика увеличава намесата си в икономиката. Димитър Чобанов от ИПИ посочи, че през 2003 г. целта на правителството е била приходите в бюджета да бъдат 36.5 % от БВП, а изпълнението е било 40.9 процента. За тази година данните сочат, че при заложени 36.2 % изпълнението ще бъде 41.6 %, а през 2005 г. при предвидени 38.5% ще се постигнат 40.1 на сто.

Директорът на Института за пазарна икономика Красен Станчев напомни, че в момента в България само около 32% от гражданите издържат всички останали, което скоро може да доведе до криза в икономиката и най-напред в пенсионната система. Колегата му Георги Ганев определи нестихващия отлив на младите хора от страната не само като бягство от данъчно-осигурителната тежест, но и като законното им право да изберат държава, в която срещу плащаните данъци ще получават ефективно правосъдие, сигурност и публични услуги, докато тук не получават нищо.

В индиректен отговор финансовият министър оспори тезата на икономистите, че със сегашната си политика правителството няма да успее да постигне над 5% икономически ръст. Като аргумент той посочи, че една консервативна по същността си институция като МВФ също очаква над 5% ръст на икономиката на България през тази година.

Велчев изобщо не обърна внимание на плоския данък и заяви само, че вече го е коментирал.

В края на март т.г., в отговор на отвореното писмо на стотината икономисти, финансовият министър заяви, че в следващите няколко години - но не и от 2005-та, е логично да се мисли за въвеждането на плосък данък върху преките налози. Велчев обаче категорично отрече възможността за въвеждането на толкова ниска ставка и за осигурителните плащания, тъй като според изчисленията му в бюджета на НОИ ще се отвори дупка от над 2 млрд.лв. и държавата няма да може да гарантира редовното изплащане на пенсиите.

"Следва да се има предвид, че осигурителната система е разходопокривна и солидарна и размерът на вноските е неразривно свързан с размера на получаваните пенсии и помощи. Ние като отговорни политици сме длъжни да мислим за тяхното обезпечаване", заяви през март в своето писмо - отговор Велчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.