Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономистите предвиждат забавяне на растежа

16 коментара
Икономистите предвиждат забавяне на растежа

Три наблюдения върху икономическото развитие на страната, резултатите от които бяха огласени в петък, показаха признаци на влошаване на стопанската конюнктура и тенденции за намаляване на темпа на икономическия растеж. Националният статистически институт (НСИ) публикува месечното си наблюдение на стопанската конюнктура, аналитичното звено Industry Watch оповести есенния си доклад за икономиката, а Центърът за икономическо развитие (ЦИР) – доклада си за стопанското развитие през октомври.

Стопанската конюнктура в България през октомври показва признаци на влошаване, съобщи НСИ. Влошаващите се макроикономически показатели в страната се потвърждават и от доклада на Industry Watch.

Прогнозата им е, че до края на 2005 г. и през следващата 2006 г. тенденцията за забавяне на растежа ще продължи. Тя се основава на очаквания за свиване на експорта на част от тежките производства в страната, което няма да бъде компенсирано с по-силна динамика във водещия експортен сектор – дрехи, текстил и обувки.

Industry Watch прогнозира ускорен ръста на инфлацията, която през 2006 г. ще е между 5% и 6.6%. До септември тази година средногодишната инфлация е била 4.6%. Наскоро зам.-министърът на финансите Георги Кадиев заяви, че очакванията на правителството са за 5.2% инфлация през следващата година.

Очакванията за по-висока инфлация през следващата година са свързани с административно регулираните услуги и увеличението на акцизните данъци.

Общият показател на бизнесклимата пада спрямо септемврийското равнище с 3.6 пункта, сочат данните на НСИ. Това е четвъртият пореден месец на понижение след достигнатия през юни дългосрочен 11-годишен максимум. Влошаването се дължи на всички отрасли, наблюдавани с бизнесанкетите на НСИ - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги,  включително и транспорт.

Съставният показател "бизнесклимат в промишлеността" е с 2.6 пункта под нивото от предходния месец. Въпреки това мненията на мениджърите за настоящата и очакваната производствена активност остават оптимистични.

Средното натоварване на мощностите през последните 3 месеца се е подобрило с 3.5 пункта и достига 65.7%. За същия период се е повишил и притокът на нови поръчки, което е съпроводено и с подобряване на конкурентната позиция на предприятията на вътрешния пазар, отчитат от НСИ.

Конкурентната позиция на външния пазар обаче се влошава и същевременно очакванията за износ са по-неблагоприятни

Стопанските ръководители от промишлеността предвиждат покачване на продажните цени.

През октомври стопанската конюнктура в строителството остава благоприятна, независимо че съставният показател "бизнесклимат в строителството" се понижава с 2.9 пункта в сравнение със септември. Това се дължи на изместване към по-умерените очаквания за бизнессъстоянието през следващите 6 месеца.

Строителната активност се запазва на нивото от предходните месеци, като очакванията за следващите 3 месеца са в същата посока.

Конкуренцията в бранша остава основният проблем на строителните предприятия. През последния месец обаче все повече мениджъри посочват "цените на материалите" и "несигурната икономическа среда" като фактори, затрудняващи дейността. Инфлационните очаквания за цените в отрасъла се засилват.

През октомври бизнесклиматът в търговията на дребно се влошава. Съставният показател е с 6.3 пункта под равнището на септември, предимно поради по-неблагоприятните очаквания за бизнесситуацията през следващите 6 месеца. Същевременно и очакванията за продажбите и поръчките към доставчици през следващите 3 месеца спадат. Основни проблеми за търговците на дребно остават недостатъчното търсене, конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда. И тук прогнозите са за увеличение на цените.

В сектора на услугите бизнесклиматът се влошава с 3.3 пункта. Същевременно мненията за сегашното и очакваното търсене на услуги са също по-неблагоприятни в сравнение с дадените оценки миналия месец. С най-голяма тежест сред факторите, затрудняващи дейността на предприятията, е конкуренцията. През последния месец се засилва негативното влияние и на фактора "несигурна икономическа среда".

Макроикономистите запазват оптимизма си, твърди Industry Watch

Новите прогнозни данни за следващата година, изнесени от Industry Watch, показват обаче леко увеличение на оптимизма на макроикономистите, които предвиждат ръстът на икономиката да бъде около 5.1%. През пролетта икономистите предвиждаха растеж от 4.8%. Анализаторите очакват да се запази двуцифрения растеж на инвестициите през 2006 г., като прогнозите за увеличението им се колебаят в интервала 10-13%.

Прогнозата за запазване на относителен макроикономически растеж, която правят независимите анализатори, се основава на очакванията им за запазване на ръста на инвестициите. До края на 2005 г. прогнозата е, че те ще нараснат с 13.4%.

Вторият основен показател, който запазва икономическата стабилност в страната, е очакваният ръст на износа. Прогнозата е, че той ще продължава да расте с около 11% в реално изражение. Ръстът на вноса обаче също ще се увеличава и то с по-бързи темпове от износа – с около 11.5%, коментират от Industry Watch.

Признаци на забавяне на ръста наблюдава ЦИР

От своя страна Центърът за икономическо развитие предвиди растежът на икономиката за 2005 г. да е 5.7-5.9%. Това е записано в доклада за развитието на икономиката през октомври. Данните на ЦИР сочат още, че стопанската конюнктура остава благоприятна, обаче индексът “Естат” на бизнесклимата показва признаци на забавяне на икономическия ръст. През юли стойността му се е понижила до  3.12 спрямо априлската стойност от 3.55.

Основен макроикономически проблем, според центъра, остава дефицитът по текущата сметка, породен основно от нарастващия търговски дефицит. От ЦИР обаче отчитат, че темповете, с които се увеличава търговският дефицит, намаляват.

При вноса нараства делът на инвестиционните стоки – факт, който потвърждава тезата, че търговският дефицит е естествен резултат на значителните вътрешни и външни инвестиции и не трябва да се оценява само негативно.

Темпът на растеж на индустрията се увеличава, а леко започва да се забавят темповете в строителството. Най–динамично се развиват обработващата промишленост, туризмът и далекосъобщенията.

Анализът на ЦИР сочи още, че в резултат на наводненията секторите транспорт и селско стопанство изостават с развитието.

Отчетените по-ниски данни за чуждестранните инвестиции са в резултат на забавения процес на приватизация, коментираха от ЦИР. Извън този процес обаче чуждестранните инвестиции растат динамично и тази година ще надхвърлят 2 млрд.евро. Очакваното увеличение при тях е 16.8%. Според експертите от ЦИР стабилността на платежния баланс и валутния борд се дължи именно на растежа на чуждите инвестиции.

Основните тенденции се запазват и при публичните финанси. Сред тях се откроява хроничният бюджетен излишък и намаляването на външния дълг. В края на август бюджетният излишък е достигнал 1 млрд. 318 млн. лв., което е със 127 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. В периода май – август 2005 г. външният дълг е намалял с  584.3 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DETE na DEMOKRACIATA
    #16

    Abe kakvi investcii bre, tova sa pari prashtani ot imigrantite na mama, baba i diado, tova sa pari deto se iziajdat momentalno i izlizat navun obratno, kakvi investicionni stoki kakvi pet leva...Ikonomikata v bg e v bankrut, niama silni predpriatia deto da vkarvat pari v stranata, shte bude zhivot na kredit i na doizjiviavane...I taka kakto sme umreli ot glad, oshte ni se nalaga da hranim razni komunisticheski bokluci kato pupchivia i grozen priatel na mutrite - Mladen Cherveniakov, ai siktir be...

  2. Рейгън
    #15

    Това и децата го знаят.Даже го испитват на задниците си.45 години "сетъл комунизим" и в резултат - мизерия и бандитизъм.

  3. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #14

    ЛИЧНО ОТМЪЩЕНИЕ СРЕЩУ ВСИЧКИ УБИИЦИ Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE Получено на: 28 Октомври 2005 21:27 Тема: ЛИЧНО ОТМЪЩЕНИЕ СРЕЩУ ВСИЧКИ УБИИЦИ НА БЪЛГАРСКИУ НАРОД !ТОЧНО ТАКА ТРЯБВА ДА СЕ ПОСТЪПВА С ВСИЧКИ КОЙТО СА ПОСЕГНАЛИ НА БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД !НИКО МУ ПРОШКА - ОТ ЦАР ДО ПРЕЗИДЕНТ ВСИЧКО ЩЕ СЕЧЕМ !ЩОМ КАТО НЯМА ЗАКОНОСТ И ГРАЖДАНСКО УВАЖЕНИЕ ИМА ТЕРОР ДОКАТО СЕ ВЪРНАТ ПАРИТЕ НА НАРОДА !СМЪРТ ЗА ВСИЧКИ УБИИЦИ НА БЪЛГАРИЯ ПРИВАТИЗИРАЛИ ИМУЩЕСТВОТО МУ !СМЪРТ ЗА ЮДЕЙСКИЯ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ

  4. Гореподписан
    #13

    Четете между редовете, бе говеда !!!"Новите прогнозни данни за следващата година, изнесени от Industry Watch, показват леко увеличение на оптимизма от страна на макроикономистите, които предвиждат ръста на икономиката да бъде средно 5.1%. През пролетта икономистите предвиждаха растеж от 4.8%. Анализаторите очакват да се запази двуцифрения растеж на инвестициите през 2006 г., като прогнозите за увеличението им се колебаят в интервала 10% - 13%.Прогнозата за запазване на относителен макроикономически

  5. Mishkin herceg
    #12

    Korabat potava po plan!!!

  6. Omurtag
    #11

    .

  7. На Бай Хой Чвора
    #10

    Тъп, тъп, народ! Маймуни късопаметни!

  8. кънчо
    #9

    ще ви се види като спасител след СтаниШевата зима.боклуците гласували за НДСВ са виновни.

  9. кънчо
    #8

    на боклуците гласували за НДСВ,БСП и ДПС.

  10. АП
    #7

    аман от двойкари по математика. Общият брой на акциите на ТЕЦ Варна е 570 000 , а не 53 800. Хайде спи спокойно, друг е въпросът ,че и аз не одобрявам по принцип зависимостта на енергетиката ни от Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.