Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има много пране на мръсни пари в България

0 коментара

Какви са вашите впечатления за развитието на двете големи приватизационни сделки - за "БТК" и "Булгартабак"?

Проблемът е инвестиционният климат в страната. Всеки говори за нуждата от чуждестранни инвестиции. Съгласен съм с това, че България е в една конкурентна международна среда и се състезава по много критерии - местоположение, размер на вътрешния пазар, качество и цена на работната сила, транспортните разходи и инфраструктура и не на последно място - законовата среда и организираната престъпност. Когато един инвеститор идва с парите си, за да направи инвестиции, той гледа внимателно всички тези фактори.

Има компании, които са споделяли, че влиянието на престъпността тук е високо. Някой трябва да го каже, затова го казвам аз. Хората трябва да знаят и да го разберат. Компаниите трябва да знаят, че договорите ще се спазват, че ще получат обективна присъда в съда или че конкуренцията ще е честна и открита. Не е необходимо те винаги да печелят, но трябва да са убедени, че този процес е обективен. Ако представата им е, че ще дойдат в България или някоя друга страна и ще сключат договор или ще спечелят конкурс и след това цялото инвестирано време и енергия ще им бъдат отнети посредством съдебната система, която не работи както трябва, те няма да се върнат отново. Естествено, че е възможно да има необходимост от юридическа преценка на подобен вид действия (например приватизацията), но това предполага, че съдебната система трябва да работи според международните стандарти.

Какви сигнали изпращат тези действия на съда и прокуратурата към международната общност?

Ако "Дойче банк" с нейния международен авторитет се оказва извън процедурата за "Булгартабак", кой тогава ще дойде, за да я купи? Същият проблем е и с кандидата за БТК - "Адвент". Проблемът обаче не и само в тези две сделки, за "БТК" и "Булгартабак", проблемът е системата,в средата за бизнес в България. Въпросът е може ли да има отворена и честна конкуренция и важното е как ще си отговорят на този въпрос инвеститорите, а не аз или вие. Защото те са свободни предприемачи, могат да отидат където желаят с парите си. Ако те са убедени, че не може да се прави бизнес тук заради лошата съдебна система, те просто няма да дойдат повече. А в сегашния случай имаше всички признаци на един законен, отворен и честен процес, компаниите бяха поканени, целият свят знаеше за тази сделка, всичко беше по начина, по който се очакваше да се проведе една такава процедура.

Мислите ли, че начинът за справяне с проблема е да се ограничи правото на съдебно обжалване на решенията на правителството?

Не съм експерт и не мога да се произнеса по тези специфични въпроси за съдебната система. Не знам и дали в тези сделки има наистина нарушение на основните закони или някакви грешки. Мога отново да дам само своите впечатления. Приватизацията на тези две компании беше отворена и прозрачна - тя беше широко обявена, компаниите бяха поканени да наддават и всеки знаеше това. това, което мога да кажа, е, че бих желал тези съдии и прокурори да бяха толкова агресивни и в борбата с организираната престъпност, както при сделките с БТК и "Булгартабак".

Законовата среда ли е основният проблем за чуждестранните инвестиции според вас?

Трябва да се работи много, за да се докарат американски инвестиции тук, просто Америка е много далеч. Но има много компании, които правят добър бизнес и то много успешно. Ако България иска да участва в състезание, тя трябва да има предимства, а не недостатъци. А организираната престъпност и неработещата съдебна система са сериозни недостатъци за повечето инвеститори. Разбира се, България няма монопол върху организираната престъпност, но това, което се опитвам да кажа, е, че вие трябва да сте по-добри от другите. Погледнато отвън, в момента всичко изглежда с краката нагоре - съдът блокира сделките с международни инвеститори. Изненадан съм и от поведението на някои политически партии и как те се противопоставят на влизането на международни инвеститори с авторитет и признание като "Адвент" и "Дойче банк".

Мислите ли, че в България механизмите за борба с мръсните пари работят, включително и в приватизацията?

Мога отново да дам само своите впечатления. Има много пране на мръсни пари в България. Виждам сигналите за това - луксозни магазини без нито един клиент, много казина, хотели без гости... Това са традиционните методи за изпиране на мръсни пари не само тук, а по цял свят. И за да видиш това, не трябва да се оглеждаш много наоколо.

*Публикуваме интервюто на американския посланик у нас Джеймс Пардю пред в. "Капитал". Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.