Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имотният сектор с тревожен ръст на дълговете

65 коментара
Имотният сектор с тревожен ръст на дълговете

Дълговете между фирмите се увеличават два и половина пъти по-бързо от ръста на брутния вътрешен продукт (БВП), сочат данните на Българската стопанска камара (БСК) за 2006 г. Така при средногодишен скок от 20 процента на борчовете на бизнеса, през 2008 г. те ще достигнат 100 млрд. лв., прогнозира в понеделник председателят на БСК Божидар Данев.

Ако през 2006 г. на всеки лев фирмен дълг са се падали едва 61 стотинки БВП, то през настоящата година съотношението ще достигне лев за 50 ст., което ще се отрази негативно върху икономиката, каза Данев.

Към края на 2006 г. междуфирмените задължения са надхвърлили 81 млрд. лв., докато пет години по-рано те са били около 34 млрд. лв.

Анализът на структурата на задълженията показва, че с най-големи дългове за 22.3 млрд. лв. остава търговията. Това представлява 27.5 на сто от борчовете, но е тревожно почти тройното нарастване на борчовете в сектора на недвижимите имоти спрямо 2001 г. Така в момента на отрасъла се падат 11.1 процента от общата задлъжнялост или 9 млрд. лв., което според БСК създава опасност от серия верижни фалити в сектора, което ще удари и строителството с неговите 8.4 млрд. лв. дългове и свързаните с тях отрасли

По думите на шефа на БСК в Банско има над 20 хиляди непродадени апартаменти от типа вилни селища, за които са взети кредити, а край морето бройката им стига до 200 хиляди. Това може да доведе до верижна реакция на фалити, каза Данев.

В транспорта и съобщенията задлъжнялостта достига 7.9 млрд. лв., производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия – 5.2 млрд. лв., а разпределението на електроенергия, газ и вода е натрупало 5 млрд. лв. Металургичният отрасъл дължи 4 млрд. лв., като 60 на сто от тези борчове се падат на "Кремиковци".

През 2004, 2005 и 2006 г. поради засилената инвестиционна активност, включително рязкото нарастване на сделките с недвижими имоти, дълговете на бизнеса към банките са нараснали 2.8 пъти. Към края на 2006 г. дългосрочните задължения са достигнали 30.8 млрд. лв., което е с 25.7% повече спрямо предходния период. Особено голям е ръстът при облигационните заеми на фирмите – 4.3 пъти до 1.323 млрд. лв.

В същото време е намалял делът на задълженията към свързаните предприятия, търговските заеми, социалното осигуряване и персонала, сочат данните на БСК. Като цяло обаче по-голямата част от предприятията са счетоводно декапитализирани, тъй като задълженията на всички предприятия са с 54% по-големи от собствения им капитал.

Данев изрази надеждата си, че с влизането в сила на новия ГПК ще бъдат ускорени производствата по отношение на задълженията на търговските дружества. той посочи, че навлезлите частни съдебни изпълнители са три пъти по-ефективни от държавните по размер на събраните дългове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fotko
    #67

    Хич не е малко истината в това, което твърдя. В момента лева е толкова девалвирал, че нищо чудно ако се отвърже, 1 евро да стане 4 лева кръгло.Тогава един апартамент, за който сега се броят примерно 200000лв/100000евро/реално ще излезе че е купен на половин цена, т.е. за 100000лв/50000евро/.Ето защо аз мисля, че като влезе еврото първоначално цените на имотите ще спаднат леко, поне за готовите вече жилища, защото строителите така и така ще са на печалба, а по- нататък ще започне гонене на принципа

  2. Marinowa
    #66

    ич не е малко истината в това, което твърдя. В момента лева е толкова девалвирал, че нищо чудно ако се отвърже, 1 евро да стане 4 лева кръгло.Тогава един апартамент, за който сега се броят примерно 200000лв/100000евро/реално ще излезе че е купен на половин цена, т.е. за 100000лв/50000евро/.Neshto njama logika w towa, koeto kazwash.Ako kursyt e 1:4 w polza na ewroto, to za cena ot 100.000 ewro shte trjabwa da se dadat 400.000 leva - znachilihwite po kreditite shte se uwelichat drastichno.Ot druga

  3. fotko
    #65

    Просто трябва да е ясно, че до влизането на еврото у нас ще е така. Девалвираните левчета сега вършат работа и парите на инвеститорите ще бъдат само по този начин спасени. Закъснелите купувачи е смешно да се надяват на приказки за "балони". Примката просто се стяга...Стратегия заложена от геният А. Луканов/ опазване на партийното имущество/. За Бога братя мислете с главите си...

  4. ИНВЕСТИТОР
    #64

    На този етап един частен инвеститор какво може да купи в България? Апартамент? Като гледам колко апартаменти се строят, ще има ли въобще хора, които да ги напълнят? А и не знам дали си заслужава да се платят 1500 евро на кв.м в София. Заслужават ли 100 кв.м цена от 150 000 евро, или 300 000 лева - това са много пари. Хората купуват, като мислят, че могат да продадат по-скъпо или да ги дадат под наем. Ами ако не успеят да го направят при тези изкуствено завишени цени?Това не е само сделка купувам-продавам. Един апартамент има разноски за отопление, почистване, ремонти. Аз не знам дали хората си дават реална сметка за това.

  5. ИНВЕСТИТОР
    #63

    <---- Закъснелите купувачи е смешно да се надяват на приказки за "балони". Примката просто се стяга...Стратегия заложена от геният А. Луканов/ опазване на партийното имущество/. За Бога братя мислете с главите си... ----> ВЪВ ВСИЧКО ТОВА ИМА МНОГО МАЛКО ИСТИНА !!!

  6. ИНВЕСТИТОР
    #62

    България е една много специфична страна. Развитието на туризма според мен е страхотен балон. Той скоро ще се спука. Вече има над 50 хотела, които банките са си взели обратно. Има и такива, които въобще не функционират.

  7. 17
    #61

    Извадка: 200,000 непродадени апартаменти край морето.---17 (коментар) - нека е прав човекът и са толкоз...Без да са обзаведени - горе долу себестойността + ДДС е някъде около 250 евро на квадрат... Тези апартаментчета нека са средно (да кажем) 75 кв. м. (с общите части) - т.е. едно апартаментче струва 18,750 евро...А построените и непродадените 200,000 апартаментчета струват някакви си 3,750,000,000 - дет се вика по себестойност...Ако и продадените са толкова - 7,5 милиарда евро СУХА ПАРА - струпани

  8. Кольо
    #60

    А бе ситуацията си е Взел Кольо дал Кольо

  9. Българин
    #59

    А дано най-сетне цялата тази мафиотска работа със недвижимите имоти да се срине.... Сума ти хора загробихте със заеми за десетилетия с нереалните си цени. Това е поредната схема за ограбване на хората. Не може някаква панелка в София да струва повече от жилище в Мадрид... да не говорим за морските курорти. Крайно време е да се срутят тези измислени цени!!!

  10. eho
    #58

    байно, няма да фалират много строители защото парите по кредитите са изпрани пари изкарани на светло. виж дребния чиляк, набутан с кредит ще тегли и той и децата му като дойде корекцията в цените..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.