Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфлацията спасява данъчните приходи в бюджета

Ръстът на ДДС от внос е 60%, от сделки в страната – 0%

1 коментар
Инфлацията спасява данъчните приходи в бюджета

Инфлацията е един от основните фактори, които поддържат събираемостта на данъчните приходи в бюджетна на приемливо ниво, става ясно от бюлетина за изпълнението на бюджета на Министерството на финансите към 30 април.

Данъчно-осигурителните постъпления бележат ръст с 1.3 млрд. лв. или 10.4% в сравнение със същия период на миналата година. Изпълнението им обаче спрямо плана е на едва 31% при 35% през април 2021 г. Миналата година обаче служебното правителство направи актуализация на бюджета в края на лятото, защото се оказа, че приходите вървят по-добре от очакваното. Бяха заложени 2 млрд. лв. повече постъпления спрямо първоначалния разчет, както и 1.8 млрд. лв. повече разходи, а планираният дефицит бе свит от 4.9 млрд. лв. на 4.7 млрд. лв. В края на годината обаче "минусът" бе свит на 3.9 млрд. лв.

Детайлната справка за април 2022 г. показва, че огромната част от увеличението на данъчните постъпления идва от перото "ДДС от внос" – ръст с близо 59% (764 млн. лв.) спрямо април 2021 г.

"Увеличението е най-значително при внос на горива, промишлени доставки, потребителски стоки, храни и транспортно оборудване. Влияние върху постъпленията от ДДС от внос оказват цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни, цветни метали и др.), курсът на щатския долар спрямо еврото, както възможността за отложено начисляване на ДДС при внос на стоки от трети страни", коментира финансовото министерство. По негови данни има повишение на индекса на цените на стоки, внесени от трети страни, с 28.9 %, а на количествата - с 26.7%.

В същото време ръстът на ДДС от сделки в страната, тоест от вътрешното потребление, е близо до нулата. За първите четири месеца на годината са събрани близо 3 млрд. лв., което е увеличение с едва 0.3% (7.8 млн. лв.) спрямо същия период на миналата година.

Общо от ДДС в бюджета са постъпили малко над 5 млрд. лв. към края на април, което е ръст от 18% спрямо същия период на миналата година, но в същото време представлява изпълнение на едва 34.2% от плана за годината. За сравнение, миналата година по същото време планът за този данък бе изпълнен на 38.1%.

Друго видимо изоставане спрямо плана има при данъка върху доходите на физическите лица, но в случая огромно въздействие оказва въведеното данъчно облекчение за деца, което намалява данъка с 450 лв. на година за родител с едно дете, с 900 лв. – при две деца и т. н. Министерство на финансите не посочва каква е цената за бюджета на отстъпката, но от данните се вижда, че от данъка са събрани 1.61 млрд. лв., което е с 1.6% (близо 26 млн. лв.) по-малко в сравнение с април 2021 г. Частична компенсация за бюджета пък е дошла от увеличението на минималната работна заплата на 710 лв. и на максималния осигурителен доход на 3400 лв. от 1 април тази година.

Данък печалба за фирмите генерира значително по-ниски приходи за бюджета в сравнение с облагането на гражданите. Приходите от него са 660 млн. лв., което е ръст с 11.6% (69 млн. лв.) спрямо април миналата година. Изпълнението спрямо плана тази година обаче е ниско – едва 16.8% при 22.3% по същото време през 2021 г.

Акцизите бележат слабо увеличение в сравнение с 2021 г. Към април тази година по това перо са събрани 1.73 млрд. лв., което е със 78 млн. лв. или 4.7% повече от миналата година.

По-малка сума за първите четири месеца на тази година е събрана от неданъчни приходи – близо 2.9 млрд. лв. на фона на 3.2 млрд. лв. към април 2021 г. В случая обаче има обективно обяснение – еднократното постъпление от концесионната такса на "Летище София" в размер на 660 млн. лв. през април 2021 г.

Не само приходите, но и разходите в бюджета се движат с по-бавен темп спрямо плана, сравнени с април 2021 г., сочат още данните. Въпреки че са с около 370 млн. лв. повече от същия период на миналата година, те са изпълнени едва на 27%. За сравнение, миналата година по същото време бяха похарчени близо 32% от разходите.

Най-съществено е неизпълнението на капиталовите разходи, чрез които държавата обещава да прави инвестиции с цел икономически растеж. При заложени в бюджета 8.2 млрд. лв. за цялата 2022 г., до края на април са реализирани едва 970 млн. лв., което е дори под нивото от миналата година по същото време (1.2 млрд. лв.).

В крайна сметка към 30 април бюджетът отчита излишък от 883 млн. лв. и фискален резерв от 9.4 млрд. лв.

Към 31 май излишъкът е намалял до 570 млн. лв., сочат предварителните данни на Министерството на финансите. За сравнение, за същия период на 2021 г. бе отчетен дефицит в размер на 141 млн. лева. На този фон МФ отчете дефицит в бюджета за цялата 2021 г. в размер на 3.9 млрд. лв. Тази година в закона е заложено той да достигне 5.9 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Levitan
    #1

    Много некомпетентен материал. Никакво спасяване не е като туриш по няколко нули от двете страни на уравнението. В най-добрия случай е същото. При инфлация има повече постъпления, но и повече разходи. Какво му спасителното на това? Разходи не се харчат. На български език разходи се правят. Харчат се пари. А ако нещо не е похарчено сега, утре ще трябва двойно и на по-високи цени. Та какво му е спасението на това си знае само пишман журналистката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.