Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономист: Рисковете пред Бюджет 2022 са силно преувеличени

Добре е новият държавен дълг да се изтегли възможно най-рано, смята Борис Петров

6 коментара
Борис Петров, икономист и финансов анализатор, Снимка: БГНЕС

Рискове в Бюджет 2022 има, но повечето от тях са силно преувеличени, твърди икономистът и финансов анализатор Борис Петров в интервю за БГНЕС.

Силно преувеличен е например рискът, че България може да затъне в многомилиардни дългове заради дефицита в бюджета, обяснява Петров. Динамиката на държавния дълг се определя от сумата на бюджетния дефицит на касова основа и падежиращия в рамките на фискалната година държавен дълг, както и от необходимостта от формиране на ликвиден буфер чрез повишаване на фискалния резерв.

"Падежиращият дълг по ДЦК на вътрешния пазар през 2022 г. възлиза на 300 млн. лв., а 2,5 млрд. лв. са необходими за финансиране на падежа на 7-годишната еврооблигация, емитирана през 2015 г. За финансиране на планирания бюджетен дефицит по КФП са необходими нови 5.9 млрд. лв. дълг. В стратегията за управление на дълга са предвидени 7.3 млрд. лв. поемане на нов дълг, като разликата между 7.3 млрд. и дефицита от 5.9 млрд. ще формира буфер за обезпечаване на краткосрочните флуктуации на фискалния резерв и евентуално за частично подсигуряване на плащания по падежиращата емисия еврооблигации през март 2023 г., която е с номинал 2.3 млрд. лв.", изчислява Петров.

Според него е разумно дълговата стратегия да отчете и предстоящото покачване на лихвите по ДЦК и да се възползва от пазарната конюнктура, за да осигури възможно по-рано пласиране на обемите, необходими за финансиране на бюджетния дефицит. "Както виждате от съпоставката на числата, темата с многомилиардните държавни дългове за 2022 е, меко казано, силно преувеличена по, явно, политически причини", смята икономистът.

Други рискове пред бюджета са по-малка приходна част при евентуално забавяне на икономическата активност, а също и забавяне на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост.

"На мнение съм, че цените на енергийните и неенергийни суровини достигнаха или са близо до своя пик през първото тримесечие на 2022 и ако геополитическото напрежение около Украйна не прерасне в пряк конфликт, през остатъка на годината напрежението на пазарите на енергийни суровини и веригите за доставка ще отслабне, което ще има благоприятно въздействие върху предлагането и инфлацията и оттам - на потребителското и инвестиционно търсене у нас и в ЕС", посочва Петров.

Той очаква натискът от пандемията също да отслабне. "През летния сезон ще продължи процесът на възстановяване на търговията, ще сме свидетели на солиден ръст на туристическите и транспортните услуги, подкрепени от нормализиране на потоците на свободно движение на хора резултат и от успешно наложените ваксинационни сертификати в ЕС", твърди анализаторът.

Именно затова според него рисковете върху бюджета за 2022 не бива "да се преекспонират и да се драматизират за краткосрочни политически ползи".

Борис Петров смята, че Бюджет 2022 е "бюджет на инвестиционния растеж, икономическата трансформация и дигитализацията".

Той очаква растежът на БВП да се движи от двуцифрения ръст на инвестициите през 2022 г. и 2023 г., който ще бъде подкрепен от реализирането на Плана за възстановяване и устойчивост. "Ще се запази възходящият тренд при крайното потребление на домакинствата във връзка с покачването на заетостта и доходите от пенсии, други социални плащания, включително повишаване на заплащането в публичния сектор. Смекчаването на ефекта от цените на енергията с въведените бюджетни механизми за компенсиране на нарасналите разходи на домакинствата и бизнеса допълнително ще подкрепят потребителското доверие", смята още Борис Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #6
    Отговор на коментар #5

    Отговор точно в десятката. Но, както казва Борис Петров, темата за дълга е ЯВНО преувеличена по ПОЛИТИЧЕСКИ причини. Бойко, няма вече за чекмеджето!

  2. pepe
    #5
    Отговор на коментар #4

    Защото е много важно за какво се използват парите, които се вземат като дълг. Важно е дали се използват за развитие на икономиката и подобряване на благосъстоянието на гражданите и обществото, или отиват в джобовете на крадци и мошеници.

  3. Ясен от Герман Тракторист
    #4

    До преди една година Медията ни информираше, че държавния дълг на България е много лошо нещо! А , вече тия дългове станали хубаво нещо! Каква трансформация, какви чудеса стават!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Щом ще пускаме БРЮМ в ЕС, значи всичко е наред!

  5. Горскио
    #2

    Вече сме под 6 милиона и половина. Това не им ли говори нещо на Харвардеца сладкар и пРезидента от двете страни на бул. Дондуков?

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.