Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев смята, че ниски заплати дават неспособните работодатели

Финансовият министър не отстъпва за 710 лв. минимална заплата и 3400 лв. максимален осигурителен доход

19 коментара
Асен Василев

Финансовият министър Асен Василев е направил силно изказване в защита на коректното заплащане на труда на работещите в България по време на закрито за медиите заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, стана ясно в четвъртък. Точните му думи не са ясни, но смисълът на изказването му е бил, че ниската производителност на труда в България, с която се оправдават ниските заплати на работещите бедни, в много голяма степен се дължи на липсата на добра организация на труда, която е отговорност на работодателите, а не на работниците.

Двама представители на синдикатите – Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" и Любослав Костов от КНСБ, са чули министъра да казва, че "от пазара на труда трябва да се извадят некомпетентните работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни. Защото не могат да създадат организация и не могат да използват уменията на работниците". Министърът бил дал пример, че не е нормално работници с приблизително еднакви умения да не могат да произведат продукт за 710 лв. работна заплата в България, а в Гърция да имат производителност, която им носи заплата от 1000 евро.

На въпрос на Mediapoool по време на брифинг за журналисти след заседанието Василев не потвърди, че това са точните му думи, но даде да се разбере, че смисълът им отговаря на позицията му. "Моето мнение по този въпрос е, че е отговорност на работодателите да създадат добра организация на труда, така че да няма работещи бедни", каза финансовият министър.

Неотдавна той разви тезата, че няма как България да стане богата държава с ниски заплати.

В крайна сметка Асен Василев обобщи, че въпреки недоволството на работодателските организации Бюджет 2022 ще бъде внесен с предложение за 710 лв. минимална заплата от 1 април и размер на максималния осигурителен доход от 3400 лв.

В резултат от обсъждането в тристранния съвет правителството ще предложи корекция в първоначалните си разчети по отношение на компенсациите при безработица.

От 1 април минималният дневен размер на обезщетението за безработица ще се увеличи от 12 лв. на 18 лв., а максималният дневен размер ще се повиши от 74.29 лв. на 85.71 лв., съобщи правителствената пресслужба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. variomatic
    #19
    Отговор на коментар #9

    Не съм работодател и не ме интересува колко по-скъпо излиза да заплащаш с 30 лева по-висока заплата на работниците си. Но който няма бизнес с достатъчно висока доходност, че да се вмести дори в тия ниски изисквания за МРЗ, да се закрива. Щото ей такива неадекватни работодатели пропъждат младите хора от България. Глад за работна ръка винаги ще има. Не може по тоя показател да сме по-назад от Сърбия и Македония и на последно място в ЕС, далеч от всички предпоследни.

  2. Amaterasu
    #18

    Аа не така г-н Василев, много са си "добри". Мислят за собственото си джобче, защото едни умират от глад, а други от преяждане.

  3. Earendel
    #17

    „Не плащам добри заплати, защото имам много пари. Имам много пари, защото плащам добри заплати.“ - Робърт Бош. Тези висини са недостижими за родните ни работодатели.

  4. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #16
  5. Guest787
    #15

    Преди няколко години имаше разговор за заплатите в туризма и дадоха за пример БГ и Кипър, туристическия пакет е около 500 евро на седмица в двете страни. Ако в БГ хигиенистката в хотела е с 500 лева, в Кипър е на 1500лв. Дали разликата в заплатите е резултат на по-добра организация на бизнеса или просто уговорка между работодателите в отрасъла да се държат заплатите ниски, не е голяма тайна.

  6. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #14
  7. Александър Борисов
    #13
    Отговор на коментар #7

    Така де ! Защо работодателите трябва да бъдат по-образовани от работещите? Опитът от 45 години, процъфтяваща икономика, показва точно обратното !...

  8. pepe
    #12

    Браво на Асен Василев за позицията!

  9. dimitardi100
    #11

    Напълно съм съгласен с министър Василев .

  10. Iosif Ivanov
    #10

    Звучи като закон в икономиката - как ще ти плащат добре ако сами те не са?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.