Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев няма да отстъпи на ИТ сектора за плащането на осигуровки

Работещите в бранша искат парите им над 3000 лв. да продължават да не се облагат

21 коментара
Асен Василев, Снимка: Архив

Спряганият за бъдещ финансов министър Асен Василев от "Продължаваме промяната" даде заявка, че няма намерение да отстъпи на натиска на ИТ сектора, който редовно организира силен отпор при всяко повдигане на темата за плащането на осигуровки за заплатите над 3000 лв.

В момента у нас осигуровки се дължат само върху трудово възнаграждение до 3000 лв. на месец, като горницата над тази сума е освободена. Това прави облагането у нас на практика регресивно, защото по-бедните работещи плащат по-висока данъчно-осигурителна тежест от богатите.

След като миналата седмица четирите преговарящи за редовно правителство партии постигнаха съгласие за обвързване на максималния осигурителен доход със средната работна заплата, ИТ браншът за пореден път излезе със силно критична протестна декларация, в която се заплашва, че работниците му ще избягат зад граница.

По повод разразилата се дискусия Асен Василев представи в четвъртък изчисления във Фейсбук профила си. Според тях в момента максималният осигурителен доход е на най-ниското си ниво спрямо средната заплата, откакто България е член на ЕС. През 2008 г. той е бил 2000 лв. при средна брутна заплата 545 лв., което прави съотношение 4.8. През 2020 г. доходът е бил 3000 лв. (колкото и в момента) при средна заплата 1391 лв., тоест съотношението е едва 2.4. Преговарящите партии предлагат за 2022 г. съотношение 2.3.

"Приетото предложение за прага за 2022 г. е да се въведе нов праг на 2.3х средната брутна заплата от предходната година (най-ниската историческа стойност за нов праг) и прагът да остане на стойност 2.3х през следващите 4 години. Както казахме, няме да вдигаме данъците, но ще ги събираме. Без изключения", посочи Асен Василев.

Таблица: Асен Василев, Фейсбук профил

Заради силния отпор на ИТ бранша при всяко повдигане на темата много пъти управляващите са се отказвали да повишават МОД.

Секторът излезе с протестна декларация по въпроса и преди ден. Под нея са се подписали Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българската стартъп асоциация (БЕСКО), Фондацията "Клъстер информационни и комуникационни технологии" (ИКТ Клъстер) и на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).

Те се обявяват твърдо против увеличението на максималния осигурителен праг с традиционните си аргументи – че представляват бранш на "висококвалифицираните, образовани и талантливи млади хора, които все още не са напуснали България" и че като такива те заслужават да бъдат "поощрявани", а не "порицавани" като плащат осигуровки върху по-голяма част от заплатата си. За сравнение, хората с по-ниски доходи от 3000 лв. на месец плащат осигуровки върху цялата си заплата (ако тя не е в сивия сектор).

"Тези специалисти са основното ядро на зараждащата се и така необходима за устойчивото развитие на България средна класа. У нас тя е 5%", пише в писмото.

Според писмото броят на работниците и служителите с начислен месечен облагаем доход от 3000 лв. и повече към месец август 2021 г. е 188 820, като от тях заетите в ИТ сектора са 47 335.

Според писмото, ако осигуровките на хората с най-високи доходи за труд се вдигнат дори и с малко, това ще е повод за тях да разгледат възможността за работа в чужбина. Справка на Евростат обаче показва, че данъчно-осигурителната тежест за работещите в много от другите държави от ЕС е доста по-висока от тази в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sterling
    #21

    Нагли *еленца са тея. Една от причините да не се върна в БГ е че няма никакви услуги и хубави училища. А тея решили да си прибират паричките и да не дават нищо на тая държава. Айде сектир бе!

  2. Десен бесен
    #20

    Прав им път! Да отидат в Германия на 60% данък!

  3. Парапун
    #19
    Отговор на коментар #16

    Там ще получаваш и социални услуги като за 50%. Подигравка е да се вдига осигурителният таван (което между впрочем значи и вдигане на компенсациите за хората с по-големи доходи), когато има индустрии които са почти изцяло в сивия сектор.

  4. bhbp.bg
    #18

    Обръщам сериозно внимание на хората от "високите" технологии да обърнат поглед към "ниските" технологии, към хората, чиито канцеларии са под открито небе и които ги хранят и обличат, и развличат и учат и лекуват и т.н. Сега да си представим един свят, в който всички са високо технологични. Че те ще умрат от глад и жажда. Определено това решение засяга нечии интереси, но то е справедливо и заслужава адмирации.

  5. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #17
  6. balchovalkov
    #16

    Да бе ще идеш , ама друг път . Там ще плащаш 50% данъци , а не както тук 10%. Айде иди ги разправяй на баба си .

  7. eagle_eye
    #15

    В Европа при 15 000лв заплата 8500 отиват за осигуровки и данъци. Разликата е в това, че осигуровките там носят истинска сигурност и са възприемани (и до някаква степен предпочитани) като форма на спестяване. Защото хората насреща получват реална подкрепа при реализирането на осигуритления риск. А у нас, тези плащания биват възприемани не като инвестиция, а като чиста загуба. Да се надяваме , че новото управление ще промени нагласата на гражданите.

  8. anton.dimitrovv.v
    #14

    Вие Дебъвците наистина сте много неумни. Нека да ви го кажа в прав текст: върнах се в България преди години, понеже чисто след данъци и по-ниските разходи за наем, транспорт и тн, на месец правя повече отколкото в Берлин или Лондон. Когато това се промени отново, и не само аз, ще замина да работя извън БГ. За съжаление много са като мен. С моите данъци плащам пенсиите на двуцифрено число пенсионери. Вдигайте данъците, ще си ги плащате вие.

  9. Калико Джо
    #13
    Отговор на коментар #1

    Осигуряването не включва ли и социалната компонента, която е за държавната пенсия? В САЩ има удръжки и за пенсия (Social security) и за пенсионно здравно осигуряване (Medicare след 65 г.). Първата има горна граница на облагаемия доход, но втората - не. Това е отделно от текущата здравна застраховка, която е частна и се плаща най-често и от работника и работодателя заедно.

  10. луд
    #12

    Това са някакви фалшиви организации, създадени да точат пари по "цифровизацията" Нещо което се плати, но го няма. А също и за подкрепа на безумната наредба за фискалните устройства. Едва ли някой, който е в ИТ сектора го вълнува. Вълнува се висшата администрация, защото за техните умения няма голямо търсене по света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.