Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИТ секторът се уплаши, че служебното правителство ще въведе осигуровки и за заплатите над 3000 лв.

16 коментара
ИТ секторът се уплаши, че служебното правителство ще въведе осигуровки и за заплатите над 3000 лв.

ИТ секторът, който осигурява работещите на официалните им високи заплати, е твърдо против покачването на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на 3300 лв. или на 3600 лв.

Това става ясно от официална позиция на Българската асоциация на софтуерните компании – БАСКОМ. В нея се коментира изказване на социалния министър Гълъб Донев, че има вариант за покачване на максималния осигурителен доход с 300 лв. или с 600 лв. като мярка за осигуряване на допълнителен ресурс за намерението за преизчисляване на пенсиите от 1 октомври тази година.

Подобно решение не може да стане факт без одобрение от парламента, защото размерът на максималния месечен осигурителен доход се определя ежегодно в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и за тази година е определен на 3000 лв.

В момента у нас данъчно-осигурителната тежест е регресивна, тоест хората с по-ниски доходи имат по-високо облагане, докато хората с високи доходи поемат по-ниска тежест, тъй като не дължат осигуровки върху частта от възнаграждението си, което е над 3000 лв. на месец.

В същото време у нас има огромен сив сектор на пазара на труда, поради което цели браншове от икономиката не внасят осигуровки върху реалните заплати на работещите, докато ИТ секторът е един от малкото, които работят на светло.

Компаниите, обединени в БАСКОМ, се противопоставят на идеите на Министерство на труда и социалната политика за повишаване на максималния осигурителен доход като начин за увеличение на пенсиите, пише в позицията на софтуерните компании.

"Изразяваме категоричното си несъгласие с идеите за повишаване на максималния осигурителен праг в обмисляните два варианта – на 3300 лв. и на 3600 лв. и сме убедени, че прибягването до най-лесното решение – посягане върху доходите на заетите в секторите изцяло на светло и опериращи при прозрачни условия и високи етични стандарти, не е устойчивото решение", пишат компаниите.

Те твърдят, че в сектора са заети над 34 000 висококвалифицирани специалисти, "част от крехката новосформираща се средна класа". Компаниите, в които тези специалисти се трудят и създават своя интелектуален продукт, допринасят към бюджета с над 4 % от БВП и заплащат едни от най-високите осигуровки и данъци в България (един зает в сектора генерира за бюджета повече от 22 400 лв. под формата на данъци и осигуровки, което е три пъти повече от средното за страната), твърди БАСКОМ.

Асоциацията настоява за няколко спешни мерки. Едната е да се направи анализ на структурата на заетите в сегмента на високите доходи, а също и на политиките за привличане и задържане на повече висококвалифицирани служители в секторите с висока добавена стойност. Асоциацията иска още държавата да предложи идеи за свиване на сивия сектор в множество браншове. Тя иска не само да не се увеличава максималният осигурителен доход, но и да се разработи пакет от данъчни облекчения, включително диференциран подход за намаляване (или освобождаване за известен период) на осигуровки и данък общ доход във високотехнологични фирми за водещи специалисти. Така, на практика, освен че няма да плащат осигуровки работещите с високи заплати искат да не плащат и данък върху дохода си.

Другото ключово настояване на БАСКОМ е да се обсъдят предложения за това "как нивата на осигуряване в България да са адекватни на услугата, която се получава в замяна". Например огромната част от софтуерните компании са въвели допълнително медицинско осигуряване и не ползват полагащите им се държавни пакети. Същото е и с бъдещите пенсии, посочват от асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kitko
    #16

    И още нещо. Ако някой смята, че вземайки 3-4000 лв си богат, тогава средната класа къде е? Тея с бентлитата и те? А пък тези с яхтите и самолетите в коя колонка ги слагаме? Айде малко по-сериозно. Да свият сивият сектор под 5% и да говорим тогава

  2. анита хегерланд
    #15

    Големият въпрос е откъде да дойдат парите? Ако се обложат високите заплати над определен таван, с това правителството казва, че някой трябва да плаща на някого социалните придобивки, които държавата е преразпределила. С една дума богатият плаща на бедния да не работи. При втория вариант, когато всички се облагат еднакво, имаме по-голяма справедливост, защото ползваме едни и същи държавни услуги: здравеопазване, образование, инфраструктура... Данъците просто не се събират навреме, затова няма пари. Ако българинът получава месечната разбивка на данъците си на хартия и трябва да я плати заедно с тока, водата, телефона и интернета, то пари в бюджета винаги ще има.

  3. Gotev Toi
    #14

    Мхм, айде да гоним тея дето са честни и си плащат, независимо дали са ИТ сектор или не.
    А другите, които укриват... защо да влагаме сили, ресурс да правим ревизии и да ги мъчим хорицата с гадния процес? Сивия сектор... то за да не е сив, трябва сивото вещество на проверяващите институции да е повече от тези, които укриват... ама знам ли и там заплатите как са... ако проверяващия взима стотинки, а "сивия" дава левове, за да е спокойно... водите все ще са такива.

    В Германия полицаите нямат в речника

  4. Kitko
    #13

    Ясно е. В нашата татковина се вземат пари от където е най-лесно /вдигат се осигуровки на работещите на светло/, а не от там от къдет трябва - сив сектор. Това строителство, ресторантьорство, туризъм … от там трудно се взимат и може нечии интерес да се настъпи. Дай да играем на сигурно

  5. olele
    #12

    аз например платих за изолация на майстор преди време на ръка 1к за работа, той кога ще плати 100 лв осигоровки?

  6. olele
    #11
    Отговор на коментар #6

    Цинично е рестораньорите да не плащат ддс

  7. olele
    #10

    Явно служебните се науправляваха и почнаха да си пеят техните тъпотии. Всички плащаме солидарно еднакъв процент от заработеното. На 3к 300лв , на 2к 200лв, на 800лв 80лв. Държавните служители не плащат. А в страната те са огромен процент полиция, пожарна, гранични, общински

  8. John Doe
    #9

    Точно така, решетниковите службогонци на Радев са гладни, трябва да има повече за крадене и затова ще вдигнат данъци и осигуровки, а и нали трябва да има за кремълските им господари.

  9. kge
    #8

    Тея що се правят на дръж ми шапката? Нали са мноого умни за кви суми говорят? Процентите са важни, не нетните плащания! Като всеки друг и те плащат еднакво. За сведение - от 1973 г. в Германия има таван на осигуряването и от там таван на пенсиите. Тук и сега, не утре, при сегашното законодателство тавана на осигуряване трябва да е 3600 лв.! Четете КСО! От 01.01.2022 г. с новия ЗБДОО трябва да стане 4000, та тавана напенсиите да стане 1600, а минималната 353,25 лв. и така отново да се върнем към закона!

  10. proto
    #7

    Бай Ганьо ще си остане Бай Ганьо завинаги. И винаги ще гледа в чуждата градина, тя е по-зелена. И ще си остане завистлив, не особенно креативен, не особенно трудолюбив, ама на готово да му идват нещата. Някак си ако може да спи по цял ден ама друг да плаща масрафа му. Някой тука добре беше казал - ние не излизаме болничен, ние ползваме отпуска, защото разликата от 70% на 3000 до заплата за която плащаме никой не ни покрива, но банката не пита в края на месеца здрав ли си... не разчитам нито на пенсия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.