Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дежа вю: ИТ браншът е против вдигането на максималния осигурителен доход

12 коментара
Дежа вю: ИТ браншът е против вдигането на максималния осигурителен доход

ИТ браншът отново се обяви против готвеното от правителството повишение на максималния осигурителен доход (МОД). Една от мерките в управленската програма за Бюджет 2024 е въвеждане на автоматична формула за изчисляване на показателя, който в момента е в размер на 3400 лв. Вместо това асоциациите от сектора предлагат временно да бъдат освободени от данък общ доход и от плащане на осигуровки.

За разлика от предишни години, този път ИТ сдруженията са не просто против вдигането на МОД, но и против автоматичната формула за изчисляването му. Допреди година и половина те настояваха за "предвидимост" при определянето на данъчно-осигурителната политика и бяха готови да участват в диалог за изработване на предвидим механизъм за изчисляване на максималния осигурителен доход.

В момента у нас данъчно-осигурителната тежест е регресивна, тоест хората с по-ниски доходи имат по-високо облагане, докато хората с високи доходи поемат по-ниска данъчно-осигурителна тежест, тъй като не дължат осигуровки върху частта от възнаграждението си, което е над 3400 лв. на месец.

В същото време у нас има огромен сив сектор на пазара на труда, поради което цели браншове от икономиката не внасят осигуровки върху реалните заплати на работещите, докато ИТ секторът е един от малкото, които работят на светло.

От това излиза, че нито хората с по-ниски доходи, нито тези с по-високи желаят да плащат осигуровки върху пълните си заплати.

"Изненадани сме, че темата с увеличението на МОД за пореден път се повдига при липса на каквато и да било стратегия за посрещане на предизвикателствата пред нашата индустрия и анализ на цялостния ефект върху българската икономика. Вярваме, че правителството споделя разбирането за това, че за България е стратегически важно да създаваме добра среда за развитие на високотехнологичен бизнес, който е експортно-ориентиран и има ключова роля във формирането на средната класа и постигането на по-голям ръст на брутния вътрешен продукт на страната ни", пише в позицията на 7 сдружения на високотехнологичния сектор, сред които БРАИТ, БАСКОМ, БРАИТ, ИКТ Клъстър и др.

Предишният опит на Асен Василев да наложи формула за МОД катастрофира през 2021 г. По негово време като финансов министър обаче от 1 април 2022 г. прагът бе повишен от 3000 лв. на 3400 лв. въпреки първоначалното противопоставяне на "Демократична България".

В декларацията си от 11 октомври ИТ сдруженията настояват правителството да се откаже от инициативата за въвеждане на автоматична формула за ежегодно повишение на МОД. Освен това браншът предлага да бъде освободен за известен период от време от плащане на осигуровки и данък общ доход с аргумента, че това е така в "редица източноевропейски държави". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. PP
    #12
    Отговор на коментар #11

    Брат'чед. Май не знаеш за какво говориш. Трай си и не се излагай.

  2. Илиян Славчев
    #11
    Отговор на коментар #8

    Прогресивно Данъчно Облагане! Простия, фашистки, Социализъм прилагаше тачно тази техника на облагането! Което е нещо съвсем нормално! Но тук алчността иска да граби и да не плаща никакви данъци!

  3. Bilbo Baggins
    #10
    Отговор на коментар #8

    Така е, но след като ще гледаме какво е навсякъде, навсякъде всички останали сектори и работещи си плащат дължимите данъци и осигуровки нали? Докати при нас явно се разчита на добра воля. Само при нас го има този огромен сив сектор, за който всеки знае, но никой не говори. Защо като ще гледаме какво е навсякъде, не оправим първо сивия сектор? Казвам това, защото така е нормално.

  4. Bilbo Baggins
    #9
    Отговор на коментар #5

    Може ли да дадете пример с какви привилегии се ползват хората, работещи с точно в този сектор? Държавни субсидий? Намалени данъци и облекчения? Безплатен градски транспорт? Тук изобщо не се засяга темата, за това какво са работили родителите ни. Тук идеята е, че пак когато на държавата и потрябват пари за да може да подсигури обещаните повишения на майчинство, минимална работна заплата и тн., най-близкия източник на средства е МОД, защото знаят, че хората работещи в тези сектори са около 50 - 60 … Прочети целия коментар

  5. Диана Илиева
    #8

    Стига глупости, навсякъде ставката за данъчно облагане е прогресивна. Само при нас е плосък данък, че и с таван. Всички да бъдат така добри да плащат върху цялата заплата. Казвам това, защото така е нормално. Иначе и двете ми дъщери са в ИТ сектора.

  6. Bilbo Baggins
    #7
    Отговор на коментар #2

    А всички останали работещи в сектор ресторантьорство, строителство, авто-сервизи, тираджии, и т.н. НЕ искат да живеят в Европейска държава, те искат да си живеят в Бангладеш и за това абсолютно съзнателно и избирателно работят на минимална работна заплата. И после реват, че Бангладеш е Бангладеш. Защо винаги ИТ сектора е този, който го отнася за вдигането на всички останали публични плащания? Дайте пример за една мярка, която въведоха управляващите и която изсветли 1%, от който и да е останалите

  7. tsani_san
    #6

    IT секторът е скъпо платен и прозрачен, защото няма смисъл се крят доходи. Ако се появи нещо ( например непрозрачно дигане на МОД ) ще стане изгодно и работник и за работодател да крият заплати. Имаме ли илюзии дали ще успеят?

  8. prodvnkk
    #5

    Защо една от най-добре платените индустрии в страната ще определят политика, късаеща цялата страна с цел избягване на справедливи данъци, в повечето случаи, и с основен продукт за износ, без друг принос за самата държава. С привилегии немислими за други хора и професии те започват да забравят какво са работили родителите им или в коя страна живеят. Предлагам в същия дух на предложението им да се вдигнат и футболистите! Щеше да е много весело да бяхме страна само от IT смартове и Футболни ритачи - изпълняващи отговорнара социална задача: лежанка-ританка - така нямаше да е важно какъв е изхода и да се обсъжда темата.

  9. луд
    #4

    Някакви измислени организации решили, че представяват ИТ бранша и винаги се оправдават с тях за да не вдигат осигурителния праг. Никой работещ в този бранш нито някога е излизал нито ще излезе да протестира особенно за това. Да не говорим за стачка. Нито са чували за синдикати и организации. Хората от този бранш много добре знаят, че не просто няма праг, а се плащат повече данъци за по- високи доходи. Добре е да чуем какво мисли висшата администрация по въпроса. Да не би те да са 'за'. От тях зависи решението.

  10. o.petti
    #3

    Нека и държавата, представяна от т. нар. държавници, да изпълнява поетите задължения - парите от данъци да се ползват за подобряване на ифраструктура и обществени услуги. За сега - прекалено много държавници са обвързани с крадящи от обществени поръчки и прочие, а останалите просто получават заплати и поддържат статуквото. Лъгали и грабили сте народа си десетилетия, сега искате да ви вярваме и плащаме още повече. От де на къде? Доверие се печели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.