Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инфраструктурата, съдебната система и корупцията пречат на инвестициите в България

0 коментара

Агенцията за чуждестранни инвестиции ще заложи основно на директните срещи с инвеститорите, заяви на първата си пресконференция новият изпълнителен директор Павел Езекиев. Той замести в края на миналата година на поста Николай Маринов, за когото се очаква да бъде назначен за съветник на премиера Симеон Сакскобургготски.

Преди да поеме ръководството на АЧИ, Езекиев бе съветник по инвестициите на министърът на икономиката Николай Василев. Според него, основни пречки пред инвестициите в България са лошата инфраструктура, неефективната съдебна власт и корупцията. Той смята, че сегашното правителство работи по преодоляването на тези проблеми, но все още много трябва да бъде направено.

Езекиев обясни ниското ниво на инвестициите в България през 2002 г. с икономическия спад в Америка и страните-членки на Европейския съюз, които досега са основните източници на вложения у нас. Според него икономическите и финансовите показатели на големите компании показват двукратен, а понякога и трикратен спад. Затова мениджърите отделяли по-голямо внимание на ограничаване на разходите, отколкото на инвестициите.

През последните 5-6 години инвестициите се движат между 0.5 и 1 млрд.щ.долара, което включва приходи от приватизация и инвестиции на зелено. Езекиев каза, че целта на държавата е да не се пада под 1 млрд. евро годишно, като неговата амбиция е от тях 400-500 млн. евро да бъдат на зелено.

Новият изпълнителен директор каза, че ролята на тези инвестиции ще бъде все по-голяма, защото за приватизация остават големи дружества само в енергетиката и транспорта.

АЧИ ще създава за в бъдеще специални екипи, които ще работят с големите инвеститори. Павел Езекиев обясни, че има няколко индустрии, които са в сектори с нисък ценови праг в сравнение с други държави от Централна и Източна Европа. Такива са недвижимите имоти, леката промишленост, машиностроенето и високите технологии.

Според него има сериозен потенциал за растеж и във финансовия сектор, където тепърва ще се развиват инвестиционните посредници, пенсионните фондове и ще се въвеждат нови видове застраховки.

Езекиев възнамерява да работи по т.нар. "офсет политика"- срещу големи държавни поръчки да се искат получаването на инвестиции, експортни привилегии или получаване на лицензи за производство.

Той даде пример с Чехия, която поръчала на консорциум между Сааб и Бритиш Аероспейс определен брой изтребители, срещу което страната получила допълнителни инвестиции, лицензионни права и т.н. Според Езекиев подобна политика може да се приложи при доставката на нови турбини за централите в Марица Изток.

Новият изпълнителен директор на АЧИ вече е разговарял с десет големи инвеститора, но няма да обяви имената им, преди те да изпратят писма за конкретни намерения. Те работели в различни области - туризъм, машиностроене, високи технологии, недвижими имоти и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.