Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

INSAIT: До седмици BG GPT ще е по-добър, в момента се обучава

1 коментар
INSAIT: До седмици BG GPT ще е по-добър, в момента се обучава

Стартът на първия изкуствен интелект на български BG GPT породи противоречиви отзиви в социалните мрежи на база опита на потребителите да си общуват с него. Основателят на Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии “Инсайт” (INSAIT) проф. Мартин Вечев посочи, че BG GPT в момента е в начален етап и до седмици ще е по-добър. В момента той се обучава от всички потребители.

Експерти, специализирани в работата с данни, публично обявиха, че големият езиков модел, който INSAIT са произвели, не се свежда до публичния чатбот. И не бива, на база само на търсения в чата, на този ранен етап да се правят непрофесионални изводи и шеги в социалните мрежи.

До няколко седмици ще е по-добър

"Това е начален модел, след няколко седмици ще е още по-добър и ще се изчиства, но винаги трябва да упражняваме критичното си мислене", каза Вечев пред бТВ.

Той уточни, че BG GPT е модел изкуствен интелект, чиято цел е да специализира в българската фактология, история и език.

"Моделите са статистически и винаги има шанс да допуснат грешки", каза Вечев.

Институтът е в процес на събиране на нови данни, с които моделът се обучава и става все по-добър. За развитието му могат да помогнат и потребителите.

"Работим с редица учреждения като НАП, различни издателства. Ако потребителят е разрешил да използваме информацията му, ние можем да дообучим модела и да го направим по-стабилен", обясни Мартин Вечев.

Екипът на “Инсайт” работи за това моделът да се използва само за добри цели.

“В момента се ползва от компании, държавни учреждения. Правят чат ботове за застраховане, някои го ползват в сферата на образованието, някои училища даже го внедриха. Приложимо е във всичките вертикали на обществото. Ако вземем това нещо на ниво държава, тези модели на “Инсайт” осигуряват един вид автономност в съответната сфера. Всеки може да ги вземе и да ги надгради, без да зависи от компании или други държави”, каза проф. Вечев.

Никола Тулечки: Сега една гласовита част от обществото си играе

"Големият езиков модел, който INSAIT са произвели, не се свежда до публичния чатбот. Сега една по-гласовита част от обществото ни да започне да си играе с него и да прави неинформирани изводи за качеството, възможностите и цялостните характеристики на самия модел. Уви, точно това наблюдаваме. Днес социалните медии бълбукат гръмки шеговити коментари с глупостите, които чат ботът пише като го попита "какво мислиш за сглобката", или пък късат ризи как халюцинирал, ако го попиташ за някаква информация, която не е в тренировъчните данни", коментира във фейсбук Никола Тулечки, експерт по работа с данни от "Обединение за честни избори".

"Още по-притеснително е, че започват да се появяват "сериозни" (но също толкова неинформирани) журналистически публикации с тълкувания на чатове с бота, който се бил отрекъл от създателите си", добавя той.

Най-притеснително е, че (също толкова неинформирано), на база на тези медийни и социално-медиини публикации, се поставя под въпрос адекватното използване на финансирането влязло в създаването на този ресурс, казва още експертът.

"Целият този дъжд от глупости контрастира силно с обратната връзка, която получавам от експерти, които си играят от няколко седмици с тестовата версия и които успяват с нея с минимални усилия да постигнат резултати, сравними с GPT 3.5. Това е защото BG GPT e отворен модел. Това значи, че всеки може да си го вземе и със стотина долара машинно време и ден-два време на сръчен инженер да го впрегне да му решава неговата специфична задача. И той ще се справи добре", казва още Тулечки.

Експертът посочва и ползите от българския AI.

"Да, може би на чатбот му липсва чувството на хумор на повечето шумни клоуни във Фейсбук. За сметка на това утре компания като “Еконт”, която иска да има неин си чатбот, или пък някоя държавна агенция, която иска да има своя търсачка върху три вагона неструктурирани данни или пък медия иска да модерира форум с хиляди съобщения на ден, няма да трябва да дава месечно хиляди евро на OpenAI, а ще може да използва напълно отворена българска технология. Това е от самото начало целта на упражнението, което INSAIT са правили, и засега поне на мен ми изглежда, че са се справили добре", заключава Тулечки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Николай Иванов
    #1

    Общият подход е разумен. Взели са един от добрите готови модели със свободен лиценз - Mistral - и го дообучават с материали на български. Изглежда обаче парите им са малко. Вариантът на Mistral, с който работят е най-малкият и съответно с най-слаби възможности.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.