Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инженерите ще са най-търсени през следващите 5-10 години

11 коментара

Бизнесът масово има нужда от технически специалисти и през следващите 5-10 години най-търсени за назначаване ще са инженерите. Това сочи изследване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), оповестено в четвъртък от нейния зам.-председателя Красимир Дачев пред журналисти.

Изследването е направено през април чрез изпращане на анкетни карти по електронен път до около 3000 членове на БТПП.

Според резултатите, 88.34 на сто от фирмите са посочили, че през следващите 10 години ще имат свободни места за технически специалисти; 10.46 - от икономически, и 1.2 на сто - от правни.

Това показва, че конкуренцията при юристите при заемане на вакантни работни места ще бъде изключително висока, докато при техническите специалности възможностите за реализация ще бъдат сравнително високи, пише в изводите на проучването.

Възможност за наемане на висшисти са заявили 95,4 на сто от работодателите. Според 51.8 на сто от фирмите смятат, че теоретичната подготовка на висшистите е достатъчно добра, докато практическите познания на студентите печелят неодобрението на 80.4 на сто от анкетираните.

Повече от половината фирми са отбелязали, че завършилите висше образование се нуждаят от допълнителни познания. Изводът, който се налага е, че учебните програми във висшето образование не са ориентирани към нуждите на реалния стопански живот, посочва изследването.

Една четвърт от фирмите биха назначили млади специалисти, които са били при тях на стаж. От правителствените програми за насърчаване на заетостта сред младите хора 52 на сто от работодателите одобряват програмата "Стимулиране на работодателите да наемат безработни лица до 29-годишна възраст", а близо 45 на сто - "Насърчаване на работодателите да разкриват работни места за обучение и придобиване на професионална квалификация и/или стажуване на безработни лица до 29-годишна възраст".

Сред изводите на изследването се посочва, че учебните програми трябва да се осъвременяват в насока на усвояване на практически умения и знания и в пряко сътрудничество с работодателите, а оценяването на учебните заведения да става по критерии, подготвени от правителствените институции и работодателите.

В изводите се препоръчва правителствените институции да съдействат за подобряване на условията за сътрудничество между работодателите и висшите училища, както и чрез данъчни средства да се насърчават работодателите, подпомагащи млади специалисти в тяхното обучение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. конструктора
    #12

    вече ще има остър дефицит на инженери.Добре че в германските университети доста български младежи се усетиха навреме и учат усилено "непрестижното" инженерство.Българската индустрия ще бъде възродена преди всичко от инженерите с висока икономическа и юридическа култура, а търчи-лъжи "бизнесмьените" ще бъдат натикани, където им е местото.Инженерите изправиха Германия от пепелта, ще изправят и България.

  2. economist
    #11

    shte sa neobhodimi hora,koito da im upravliavat parite!edin injener ne mohe da pravi budgeta na edna firma!kolkoto do studentite v germania s profil tehnicheski specialnosti-kato sa se zazavarshvali ta chak chovek ne moje da si poeme dah:-)))!po pat i nad pat sa!napravo ne moga da gi prebroia hahaha!

  3. Комисаря
    #10

    Особено ако си инженер и на запад можеш да вадиш добри пари.Ще търсят инженери в БГ и още как. Ама дето се хващат за жълти стотинки.Юристи може и да не се търсят ама защо тогава взимат в пъти повече от инженерите?Същата работа е и с лекарите, стоматолозите и други такива.

  4. авиоинженер
    #9

    По царско време 110% от инженерите ти, завършили по правило в Западна Европа се връщаха в България доброволно.Но тогава немаше още "комисари" и "экономикси"

  5. Комисаря
    #8

    Що не се връщат?Ща видим авиоинженере къде ще работиш.Май теб най- малко ще те търсят.

  6. ПЕТКА
    #7

    И Я ША ПРАИМ ДЯЦАТА ИНДЖИЛЕРИ. ТАМ Е УБАВОТО У БЪДНОТО.

  7. BGinCanada
    #6

    Xexe nedostig, ste bjagat navun, predi 8 godini, kogato pristignah v Canada na 7mia mesez zapochnah rabota sus zaplata okolo 60000 CAD, za kakvo da suzaliavam za BG ?

  8. Комисаря
    #5

    Точно това се мъча да обясня на говедата/авионженери и др./ дет не са си подавали и носа извън границата и си мислят че от "витоша по- високо нема".Сега съзнателно се задържа ръста на заплатите в БГ. Не щат да влизаме в ЕО с нормални заплати щото тогава далаверата на западняците в БГ ще секне.Цените обаче не се задържат- все пак искат да си продават нещата скъпо, не искат ефтиното местното производство да ги конкурира. А и от него не остана почти ништо.Мерси! Няма да се връщаме да бачкаме тънкажно в БГ. Ако трябва ще идем в щатите или китай, или където и да е, но да плащат както трябва.

  9. инж.-конструктор
    #4

    Щом бизнеса търси инженери в България, значи ще им плаща добре според стандарта. Иначе ще трябва да плаща много повече на тъпанари като вас за по-малко работа.Анадъм, бе тъпанари?

  10. Анти
    #2

    Като хукнаха всички прависти и икономисти да стават така ще е. Всички на бюро искат да работят и папки да премятат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.