Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ипотечната криза в САЩ продължава да влече надолу европейските пазари

12 коментара
Ипотечната криза в САЩ продължава да влече надолу европейските пазари

Осем дни след началото на спада на фондовите пазари в света европейските борси продължиха и в четвъртък движението си надолу, предаде ББС.

Индексът на Лондонската фондова борса FTSE спадна с 1.9% след началото на търговията. За първи път след март миналата година индексът слезе под психологическата граница от 6000 пункта.

Основният показател на руската борса - индексът РТС – също спадна с 1.92% към средата на търговията в четвъртък.

В началото на деня южнокорейският фондов пазар слезе надолу с 6.5% и търговията бе спряна за кратко. Японският индекс Nikkei загуби по време на сутрешната сесия повече от 2.5%, толкова, колкото и хонконгският Hang Seng, а в Сингапур акциите поевтиняха с близо 3.5%.

Брокерите в Азия са нервни, защото в сряда вечерта индексът Dow Jones в Ню Йорк за първи път от 24 април насам приключи при ниво под 13 000 пункта, губейки за един ден търговия 1.3%, а индексът S&P 500 спадна до най-ниското си равнище за тази година.

Спадът на световните финансови борси е пряко свързано с кризата на американския ипотечен пазар. Засега анализаторите се въздържат от прогнози кога ще се стабилизира положението. „Проблемите на пазара на необслужваните ипотечни кредити засега няма да изчезнат. Макар че по едно време ситуацията се подобри малко, след това пак се появиха лоши новини, така че очакваме нещата да продължат по същия начин както досега”, коментира анализаторът от брюкселската Fortis Bank Барт Ингелс.

„Сега всичко изглежда не много добре, особено след сесиите в Азия. Очаква ни нелек период”, добави Ингелс.

„Настроенията на пазара са мрачни. Всички гадаят кой ще се окаже следващият нещастен притежател на лоши ипотеки. Така че девизът на инвеститорите е – първо продавай, после питай”, каза анализаторът Кари Лихи от компанията Decision Economics.

Световните реакции

Кризата на пазара за ипотечно кредитиране се оказа в центъра на вниманието, след като инвестиционната банка Мерил Линч препоръча на своите клиенти да разпродават акциите си от най-голямата ипотечна компания в САЩ Countrywide Financial, която, според банката, може да фалира, ако кризата се задълбочи.

Сред другите неблагоприятни новини, според Лихи, са лошите данни за приходите на най-големите търговски вериги Wal-Mart и Home Depot.

„Положението на пазара на недвижими имоти започна да оказва влияние на техните продажби. Уол-Март е най-голямата верига магазини в Америка и е своего рода барометър на потребителските настроения в страната”, пояснява експертът. „Никой не може да предскаже какво ще се случи, но общите показатели на понижаването на цените на имотите могат да доведат до рязък спад в потребителския сектор в Америка”, смята той.

Но ако американците започнат да потребяват по-малко, то ще спадне и търсенето на всичко, което се произвежда в Югоизточна Азия – от Тайван и Корея до Китай и Сингапур. 

Проблемът с ипотеките стигна и до Азия – две от най-големите японски банки - Mitsubishi и Sumitomo – обявиха крупните си загуби на американския пазар за ипотечно кредитиране. Като следствие акциите им се понижиха, повличайки след себе си целия пазар, който се спусна до най-ниските си стойности от началото на годината.

„При все това, коментира Хю Янг – управяващ директор на фонда Aberdeen Asset Management Asia в Сингапур, Азия засега се държи”. „Като цяло ситуацията в Азия е по-здрава”, казва той. „Тук няма епидемия на високорискови ипотечни кредити, банките са много по-предпазливи. Ако се съди по последните изявления на банките и на застрахователните компании, техният дял на пазара на високорисковото ипотечно кредитиране е бил минимален. При всеки случай малка корекция може само да бъде приветствана след няколко години на неудържим ръст”.

Единствените положителни нови идват от Великобритания, откъдето се появи надеждата, че кредитите няма да продължат да поскъпват.

„Показателите на инфлацията неочаквано спаднаха от 2.5 до 1.9%”, каза Алън Рам от компания Seven Investment Management. „Това означава, че рискът от вдигане на основната лихва на Банк ъв Ингланд през септември намалява. И всички се надяват, че банката ще остави лихвите по кредитите без промяна.”

Възможно е най-големите централни банки да бъдат принудени да понижат основните лихви, за да спасят пазара от дългосрочно понижение. Но засега некой не е в състояние да прецени колко голямо може да е понижението на пазарите и ще бъде ли последвано от световна икономическа рецесия.

Оптимистите от ден на ден стават все по-малко, заключва ББС в анализа си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. H
    #13

    А аз съм по-скоро от тези дето гледат как им падат крушите, хе-хе. Ако предположим, че компаниите, които дават кредитния рейтинг не са кръгли идиоти (а те не са), значи поне някои хора в тях и около тях са били наясно, че тези бондове са ментета... Това си прилича на старата схема с лалетата, известна като пирамиди, фараони при нас. Както казва поета "...и балъци за милиони". Все пак световната икономика е изглежда стабилна (уж - да не изскочи нещо и там), американската, като изключим тези проблеми,

  2. анонимен
    #12

    Въпрос на време е и в България да се спука балонът.1000 евро за квадратен метър е върхът на наглостта,1000 евро-това са две хиляди лева,за които можете да платите цял бетоновоз.Какво толкова се влага в едно пространство-метър на метър.Мутрите перат парите си,а ние им се връзваме.

  3. Льолю
    #11

    Тъй, като в България инфлацията е винаги под нулата, безработицата овладяна, цените само ни се струва, че растат, а Милен Велчев както си спомняте направи "страхотен трансфер" на външния ни дълг именно с Мерил Линч /загроби ни с почти един милиард/, нека им изпратим цялото правителство комплект с депутатите - завинаги. И да ги видим тогава ще издържат ли и месец!

  4. Idealist
    #10

    Istinskata sebestoynost na novoto stroitelstvo e 300 - 350 euro ma kv metar. Ostanaloto sa naduti bezobrazni pechalbi! Balona skoro shte se spuka!

  5. Рони
    #9

    Пропускаш стойността на земята!!! А и при тези цени има доста купувачи, т.е. пазара ги оценява като справедливи (в момента). Резки промени настъпват когато процентът необслужвани кредити нарастне. Това засега в БГ не става! Все пак една световна рецесия може сериозно да ни удари, и тогава ще стане интересно!

  6. optimist
    #8

    Cenata e onova koeto kupuvacha plashta. Ako mu e visoka - ne kupuva. Shtom kato se pazaruva na tezi ceni - znachi i kupuvach i prodavach sa postignali sporazumenie. Tochka. A zamisliate li se kakvi sa cenite v drugi EU darzavi? A zamisliate li se che stotici hiliadi (pone 400 000 - 500 000 dushi) ziveiat vav vremenni zilishta - PANELKI, koito sa s ogranichen srok na upotreba? Horata sparvedlivo iskat da ziveiat v po kachestveni zilishta. Tova e.

  7. nemo
    #7

    problema e 4e mnogo xora, koito vzexa golemi krediti za da si kupqt panelka 6e izgarmqt

  8. H
    #6

    И аз не смятам, че в България цените са чак толкова неоправдани. Няма (или поне не се е чуло) за бум от необслужени кредити и то при лихви, които са относително високи и тепърва най-вероятно ще падат. Има стабилен и висок ръст на доходите. Освен това само трябва да направим сравнение колко струват имоти от сходно местоположение/значение в коя да е друга европейска държава. Да не забравяме и факта, че огромен процент от българите са пълни собственици на жилище. Колкото до това някой да поизгори малко, друг да е повече на кяр - това си е нормално състояние на пазара навсякъде.

  9. Aleks
    #5

    Да, на цената на 1 квадратен метър можеш да си купиш цял бетоновоз с бетон. Печалбите на строителната мафия са истинският проблем у нас. Те дърпат надолу баланса и раздуват инфлацията.Като капак официално се водят като губещи фирми и не плащат никакви данъци

  10. кокош-инки
    #4

    долара бавно върви нагоре,а еврото никой не спасява.Валута с общо име евро е национална и зависи от всяка страна поотделно.Английското евро не спасява гръцкото.Българите са луднали да влагат парите си в тухли, но с криво направените сметки ще се окажат излъгани в очакванията си.Щом няма 10% годишна/възвръщаемост,Цените ще паднат толкова, че циганите от факултета ще напуснат бидонвилите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.