Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракските политици са преодолели споровете за конституцията

2 коментара
Иракските политици са преодолели споровете за конституцията

В четвъртък иракските политически лидери постигнаха съгласие за поправките в проекта за нова конституция на страната, съобщи правителствен говорител.

Лаит Кубба каза, че са внесени промени в три спорни текста и че се очаква проектът да е готов до края на деня, предаде ББС.

Не е ясно дали парламентът ще гласува документа по-късно вечерта.

В понеделник парламентът даде на преговарящите от шиитските, кюрдските и сунитските фракции три дни допълнително, за да постигнат консенсус.

Конфликтните теми са свързани с федерализма, срещу който се противопоставят сунитските араби, опасяващи се от разпадане на Ирак.

Политическото напрежение около приемането на конституцията се засили заради новата вълна от насилие. В сряда седем души загинаха при сблъсъци между противникови шиитски групи в няколко града на Ирак.

В четвъртък полицията съобщи, че е открила телата на 36 мъже, хвърлени в река близо до източния град Кут. Всички те са били застреляни в главата.

Шиитските и кюрдските лидери постигнаха съгласие по целия текст на новата конституция, но останаха споровете със сунитите. Шиитите и кюрдите имат мнозинство да прокарат документа в парламента без сунитска подкрепа, но тя е необходима за референдума на 15 октомври.

Освен това екстремизмът, чийто най-сериозни източници са в сунитската част на Ирак, остава сериозен проблем. Смята се, че конституционният процес е стъпка към приобщаване на сунитската общност към новото демократично развитие на страната.

Освен федерализмът и начинът на обособяване на районите в страната, другите спорни въпроси в конституцията са терминологията, която се използва за премахване на влиянието на партията Баас на Саддам Хюсеин, както и структурирането на властта между президента, парламента и правителството.

Според по-рано тази седмица одобрени текстове, конституцията прокламира, че бъдещето на Ирак е в демократичната, федерална и републиканска система, свободна от расова дискриминация и с честно разпределение на благата.

Сунитите обаче се опасяват, че федерализмът може да доведе до създаването на автономен шиитски район в южен Ирак под иранско влияние, както и на кюрдски в северната част на страната. Освен това сунитите смятат, че подобно развитие ще лиши Ирак от богатите на петрол райони.

Междувременно САЩ обявиха, че изпращат още 1 500 войници в Ирак за засилване на сигурността преди референдума за конституцията през октомври.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миролюбец
    #2

    ...маскирани като миролюбци!!!

  2. Българан
    #1

    Иран ще си прибара Басра, сунитите ще се бият с кюрдите за Киркук, въобще да им е "честито" на иракчаните и бог да го прости Ирак!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.