Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран: Втори център за разрастване на епидемията от коронавируса в света

0 коментара
Жени с маски в центъра на иранската столица Техеран

"Иран се очертава като световна заплаха в епидемията с коронавируса, с която много от съседите му не са добре подготвени да се справят", гласи заглавие във в. "Ню Йорк таймс".

Религиозни поклонници, работници мигранти, бизнесмени, войници и духовници непрекъснато преминават границите на Иран и често пъти отиват в страни с недостатъчен граничен контрол, слаби и неефикасни правителства и крехки здравни системи, пише изданието.

Иран, който в момента се бори да удържи разпространението на коронавируса, се очертава като втори център на разрастване на тази епидемия след Китай. Случаи на заразяване в Ирак, Афганистан, Бахрейн, Кувейт, Оман, Ливан, Обединените арабски емирства и дори един в Канада са били проследени до Иран като източник, което породи вълна от страх от Кабул до Бейрут.

Близкият изток в много отношения е идеалното място за възникване на пандемия поради постоянното движение на мюсюлмански поклонници и мигриращи работници, които може да са носители на вируса, казват експерти. Икономиката на Иран е притисната от санкции, народът му е загубил доверие в правителството, а лидерите му са изолирани от голяма част от света и дават съвсем малко разяснения за мащабите на епидемията, пише вестникът.

Граждански войни или години на размирици са разрушили здравните системи на няколко съседни страни като Сирия, Ирак, Афганистан и Йемен, а по-голямата част от този регион се управлява от авторитарни лидери със слабо представяне в осигуряването на обществена прозрачност, отчетност и здравни услуги, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Милиони мюсюлмански поклонници пътуват всяка година от целия регион, за да посетят шиитски свети места в Иран и Ирак. Според афганистански официални лица само през януари 30 000 души се завърнаха в Афганистан от Иран, а стотици други продължават всяка седмица да отиват на поклонение в Кум, който е центърът на епидемията в Иран, допълва всекидневникът.

Смята се, че мнозинството от заразените в Кувейт, Бахрейн, Ливан и Ирак са шиитски поклонници, които са пътували до иранския свещен град Кум, пише в. "Гардиън".

Бежанците и вътрешно разселените хора в Ирак и Сирия са идентифицирани като най-уязвимите групи в региона, ако разпространението на вируса прерасне в пандемия. Здравните власти в двете страни остават твърде слабо оборудвани за справяне с такава реалност, която изглежда все по-възможна с всеки следващ ден, пише британският вестник.

Ирак, Турция и Афганистан затвориха границите си с Иран, където официални лица вчера категорично отрекоха твърденията на депутат от Кум, че там са починали 50 души от вируса. Местният губернатор Бархам Сармаст заяви, че се прави достатъчно за спирането на вируса.

"Поставянето на Кум под карантина не е ефективен начин да се удържи разпространението на коронавируса, трябва да търсим по-ефикасни начини. Кум е географски разположен на кръстопът между 17 провинции и е център на поклонение. Така че ако можехме да приложим карантинна стратегия, вече щяхме да сме го направили", казва губернаторът, цитиран от вестника.

На територията на Ирак, Сирия, Ливан и Турция има най-малко 12 милиона бежанци и вътрешно разселени хора, много от които живеят нагъсто в условия на слаба хигиена, а имунната им система вече е отслабена. И трите фактора са смятани за идеални условия за разпространението на вируса, който според световни здравни специалисти може да оцелее в продължение на девет часа на твърди повърхности, отбелязва "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.