Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирански газ ще дойде на южната ни граница

0 коментара

Гърция и Иран декларираха обща воля да дадат тласък на сътрудничеството си в енергийната област и по-конкретно при преноса на природен газ, който съгласно проекта ще стига до Гърция по тръбопровод през Турция, а след това и до Балканите и страните от ЕС, се казва в огласено от гръцките медии съобщение за разговорите в Техеран на гръцкия министър на развитието Акис Цохадзопулос с иранския министър на петрола и с иранския президент Мохамад Хатами.

Двете страни оценяват като стратегическо сътрудничеството си в енергетиката, изтъквайки, че полза от него ще имат не само трите заинтересовани страни - Гърция, Турция и Иран, а и Европейският съюз, чиито нужди от природен газ непрестанно растат поради изграждането на нови енергийни мощности.

Гръцко-иранските разговори в Техеран са били съсредоточени главно върху осъществяването на проекта за пренос на газ в контекста на меморандума, подписан през март в Атина от гръцката петролна и газова компания ДЕПА и иранската петролна компания NIOC. Обсъдено били също възможности за инвестиционното участие на ДЕПА в строителството на инфраструктурни обекти в Иран, както и за разширяването на контактите между двете страни в областта на алтернативните енергийни източници.

Гърция е заинтересована от развитието на отношенията с Иран, които разглежда в светлината на своите усилия за мир, стабилност, сигурност и сътрудничество между страните в Югоизточна Европа и Евразия, казал гръцкият министър на развитието.

Иранският президент Хатами изказал становище, че реализацията на проекта ще даде възможност на Техеран за първи път да експортира огромни количества природен газ на европейския пазар.

В разговорите било договорено в близко време да се състои тристранна среща с участието на Гърция, Иран и Турция, на която да бъдат уточнени някои подробности по този проект.

Гръцкото министерство на развитието каза днес, че не е определена дата за тристранната министерска среща, обявена вчера от Цохадзопулос в Техеран, където той е на официално посещение, отбелязва Асошиейтед прес.

Гръцкият министър на развитието оповестил, че в следващите два-три месеца Атина ще бъде посетена от турския министър на енергетиката, за да бъдат конкретизирани условията на гръцко-турското сътрудничество в рамките на проекта за доставки на ирански газ.

Акис Цохадзопулос казал, че газопроводът трябва да заработи до 2004 г. и че трябва да бъде обявен конкурс за строителството на отсечката на газопровода от гръцкия град Комотини до границата с Турция, а от турска страна - от Карабей до границата с Гърция.

Тръбопроводът ще стига до Александруполис и ще бъде с възможности за пренос на природен газ от Каспийско море през Истанбул и Гърция до пазарите на ЕС. Атина и Анкара подготвят споразумение за сътрудничество в газопреносната сфера и преценяват, че проектът има стратегическо значение за двете страни и че изграждането му ще ги превърне в енергийни фактори на Балканите и по отношение на ЕС.

Реализирането на този проект е заплашено от обтегнатите отношения на Турция и Гърция, но ако все пак се реализира, включването на България към газопровода може да намали значително зависимост ни от руски енергийни източници като премахне монопола на Газпром на Балканите. В перспектива това може да доведе и до намаляване на цените на природния газ и повишаване на конкурентоспособността на торовата индустрия в България.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.